Termín netermín, už rodím... Předčasně!

Příroda nám naplánovala očekávání miminka na 40 týdnů. Navzdory tomu se stále více těhotenství zkracuje. Připraveno na to není miminko ani jeho máma.
Termín netermín, už rodím... Předčasně!

„Nemůžu rodit, mám za sebou sotva druhý trimestr,“ přesvědčovala sebe i partnera vyděšená Andrea, která právě dokončila 28. tt. „To mě určitě jen nadýmá ten smažený květák. Procházka to spraví.“ Jenže na ni už nedošlo. S prvním krokem se Andree po nohách rozlila „neznámá“ tekutina a za půl hodiny ji přítel vezl do nemocnice. Následovalo rychlé vyšetření gynekologem a ještě rychlejší transport do nejbližšího perinatologického centra. Jak se daří miminku, které se vezlo v nejlepším inkubátoru – v mámině bříšku, sledovali zdravotníci záchranky celou cestu. Malá Anežka se narodila předčasně, ale naštěstí včas.

Nečekat a jet

Přibližně 7 % všech těhotenství u nás končí příliš brzy. A přestože věda jde dopředu a v oborech prenatální péče a porodnictví umí stále víc, předčasných porodů přibývá. A téměř všechny začínají stejně – tvrdnutím bříška, bolestmi v podbřišku, děložními stahy, výtokem či krvácením (i slabým) z rodidel nebo odtokem plodové vody. Někdy se signály sejdou všechny najednou, jindy jen odtéká plodová voda bez jakýchkoli jiných potíží. V každém případě je třeba nechat laické diagnózy i babské rady stranou a vydat se co nejdřív k lékaři. Je lepší způsobit planý poplach než si říci o pomoc pozdě. „Celou cestu do nemocnice jsem ještě věřila na ten květák, i když jsem s sebou vezla ubrousek s kapkami tehdy ještě neidentifikované tekutiny, kterou pak lékaři s jistotou označili jako plodovou vodu,“ vzpomíná Andrea. „Až v sanitce do Plzně mi došlo, že je to vážné.“

Rizikáč pod dohledem

Těžko předvídat, komu se podaří miminko donosit do řádného porodního termínu a naopak které ženě hrozí předčasný porod. Mnoho maminek totiž začalo rodit příliš brzy, přestože minimálně polovina jejich těhotenství probíhala naprosto v pohodě. Opatrnější by logicky měly být ty, které při předchozí graviditě prodělaly interrupci, samovolný potrat nebo předčasně porodily, léčily se s neplodností, mají vrozenou nebo získanou vadu dělohy, cukrovku, vysoký krevní tlak, trpí tzv. nedostatečností děložního čípku čili sklonem k předčasnému „otevírání se“, během současného těhotenství prodělaly závažnou infekci, zkrátka ty, jejichž těhotenství lékaři považují za rizikové. Větší riziko, že se miminku už nebude v mámině bříšku líbit, přináší i poruchy vývoje placenty, nadměrné množství plodové vody, poruchy vývoje plodu apod.

Dvojčata a spol.

Trochu zkrácené čekání na miminka mívají maminky, které pod srdcem nosí víc dětí najednou. Tlačenice, kterou musejí dvojčata (ať už jednovaječná, či dvojvaječná) absolvovat ve stísněném prostoru „devítiměsíčního“ bříška, jim totiž nedělá dobře. A když se zadaří trojčata a vícerčata, přichází porod obvykle dřív o několik týdnů. Odborníky ostře sledované je také těhotenství po umělém oplodnění, které končí před řádným termínem porodu dokonce dvakrát častěji než po přirozeném početí. Jedním z důvodů je právě vícečetné těhotenství.

Viníkem je infekce

Porodníci se shodují na tom, že většinu předčasných porodů způsobuje infekce matky, která se dostane až k plodovému vejci, nebo dokonce do plodové vody a těla miminka. Cesty jsou dvě. Jedna vede krví matky, ale častější je ta druhá, která se k miminku dostane tzv. zespod, čili vaginálně. Někdy ženě ani nezpůsobuje žádné potíže. Dalším častým důvodem jsou choroby, kterými nastávající maminka trpí, a tak když se její zdravotní stav zhoršuje, ovlivňuje to i zdraví miminka.

Hrozí, nebo už probíhá?

Poznat, jestli jsou bolesti v podbřišku banálním problémem, či signálem vážných komplikací, nebo dokonce rozbíhajícího se předčasného porodu, je samozřejmě pro laika těžké. Proto je rychlá konzultace s lékařem na místě. Že jde už o porod, určí lékař na základě tzv. pokročilého vaginálního nálezu, kdy se zkracuje délka děložního hrdla a žena se, lidově řečeno, otevírá.

Jak se rodí předčasně

Zda bude předčasný porod veden vaginálně, nebo císařským řezem, záleží podle doc. MUDr. Antonína Pařízka, CSc., vedoucího porodnického úseku porodnice U Apolináře, na mnoha okolnostech, zejména jaké jsou podmínky v porodních cestách, na akutním zdravotním stavu miminka i matky atd. „Vždy volíme ten způsob, který bude pro plod nejméně traumatizující. Protože ženy, které rodí předčasně, zpravidla zažívají větší porodní bolesti než při porodu v řádném termínu a také velký strach a stres, obvykle jim podáváme epidurální analgezii, která umožní, že je porod šetrnější.“ Císařský řez je velká operace, a tak i zátěž a rekonvalescence bývá delší než po vaginálním porodu.

Převzato z časopisu Betynka.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články