Těhotná v zimě: Jak to přežít bez úhony?

Sněhové závěje, zledovatělé chodníky, teplota i nálada pod bodem mrazu. Jak přežít s bříškem nejstudenější období v roce?
Těhotná v zimě: Jak to přežít bez úhony?

Těhulky to mají těžké v každém ročním období, ale ty, jejichž těhotenství vrcholí právě v zimním období, obzvláště. Už tak je pro ně pohyb s velkým bříškem náročný, ještě navíc ho mají ztížený množstvím oblečení, které na sebe chtě nechtě musí navléknout, k tomu se leckdy přidá náročná chůze v hlubokém sněhu či nebezpečné balancování na náledí… Zkrátka žádný med. Jak si tedy s bříškem v zimě poradit?

Zachumlejte se
Základem je zůstat v teple, což vám zaručí vrstvení toho správného oblečení. Pořiďte si například několik tílek o dvě čísla větších, než normálně nosíte. Snadno je pak přetáhnete přes břicho, a budete tak mít jistotu, že to nejdůležitější – miminko a vaše záda – zůstane v teple, a snadno přes tuto první vrstvu obléknete další. Pokud se nevejdete do své oblíbené bundy, nezbývá než si pořídit buď těhotenskou ve specializovaných obchodech, kterých dnes není málo, nebo zvolte bundu v moderním rozšířeném střihu, a parádu v ní tak uděláte i příští sezonu. Také je tu možnost, že si na těch pár týdnů vypůjčíte partnerův svršek.

Nohy v teple a bezpečí
Kapitolou sama pro sebe jsou boty. Obligátní otékání se těhotným bohužel nevyhýbá ani v chladných měsících, a tak se výběr bot stává zásadní událostí. Oteklá nožka se do nich totiž musí vejít, boty musí být pohodlné a hlavně v nich musí být teplo a neměly by v žádném případě klouzat na náledí. Zkuste se tedy poohlédnout po šněrovacích kotníčkových botách se silnější a členitou podrážkou. Takové boty jsou trendem, a tak jich jsou obchody plné.

Procházejte se, ale opatrně
Pro organismus blahodárné procházky vám doporučí každý lékař. V zimním období si ale dávejte velký pozor. Pokud se vám do chladného počasí bude vůbec chtít vyrazit anebo budete muset opustit pohodlí domova kvůli různým povinnostem, tak jen velmi opatrně. Pakliže budou ulice zledovatělé a klouzavé a vy nebudete mít po ruce vhodné rámě, do kterého byste se mohla zavěsit, nezdráhejte se použít třeba hůlky na takzvaný nordic walking, které vám dodají potřebnou jistotu. A kdyby vás napadlo se jít během procházky zahřát do blízké hospůdky, tak jen v tom případě, že bude striktně nekuřácká a vy si v ní místo grogu objednáte ovocný čaj. Cigaretový kouř a alkohol, jak známo, nikomu neprospívají, a už vůbec ne vyvíjejícímu se miminku.

Kam slunce nemůže…
Nezapomínejte také na doplňování vitaminů, kterých může mít tělo v zimě nedostatek, a o těhotném těle to platí dvojnásob. Slunečních paprsků je pomálu a například z citrusů těhotné pálí žáha, poraďte se tedy se svým lékařem, který vám jistě vhodné vitaminy doporučí.

Nebojte, bylo i hůř
Jestliže se právě v zimním čase blíží vaše těhotenství k vrcholu a vy máte pocit, že hůř už snad ani být nemůže, nezoufejte si. Poptejte se maminky nebo tchyně, jak ony prožívaly svá těhotenství před lety, a uvidíte, že hůř už bylo. A přesto si i tehdy svá bříška budoucí maminky užívaly, s láskou je opečovávaly, hladily a na svá miminka se těšily stejně jako vy dnes. 

Zeptali jsme se vás...

Zdena Doubravová (54), tři děti : Lucie (31, narozena v září), Lukáš (29, narozen v lednu) a Anna (25, narozena v srpnu), Praha 

Měla jste v těhotenství speciální oblečení? Dalo se tehdy něco takového vůbec sehnat?
Kdysi existoval obchodní dům Darex na Václavském náměstí, tam byly k dostání nějaké těhotenské šaty nebo kalhoty, ale nic moc výběr, převážně to bylo ošklivé a materiál také za nic nestál. Já jsem speciální kupované oblečení neměla, přes šaty větší velikosti a volného nevypasovaného střihu jsem nosila jen napůl zapnutý kožich i v půlmetrových závějích. V té době bylo také zvykem, že se hodně šilo. Leccos jsem si tak na sebe spíchla a vím, že si do běžného oblečení vkládaly těhotné klíny z jiné látky, a když porodily, tak je prostě odstranily, kalhoty a sukně znovu sešily a nosily dál. Na oteklé nohy se dal koupit jen jeden druh kozaček. Výběr tedy nebyl žádný a nám to muselo stačit.

Chodila jste v zimě ke konci těhotenství ven na zdravotní procházky apod., nebo jste byla radši doma?
Chodit se muselo na kontroly k lékaři a denně na nákupy bez ohledu na počasí. Tenkrát ještě nebyly supermarkety a nedělaly se velké nákupy. Do obchodu jsem běžela třeba v devět hodin, když přivezli termixy, odpoledne bych už je nesehnala, měla jsem patnácti měsíční batole a čekala další miminko, tak to bylo dost náročné. Co si pamatuji, tak třeba na banány a mandarinky se v předvánočním čase stávaly dlouhé fronty a já je stála i s velkým břichem, jelikož přes rok se nic takového sehnat nedalo.

Co je podle vás náročnější? Vrchol těhotenství v zimě, nebo v létě?
Za ideální termín porodu považuji jaro, jelikož těhotenství v zimě bylo náročné vzhledem k mrazu a nekvalitnímu oblečení a obutí a konec těhotenství v létě také kvůli velkým vedrům za moc nestál.

Eva Fumfálková (56), dvě děti: Jan (34, narozen v říjnu), Aleš (32, narozen v březnu), Milevsko

Měla jste v těhotenství speciální oblečení? Dalo se něco takového vůbec sehnat?
Neměla jsem nic speciálního, když jsem byla těhotná, tak se zrovna nosila podobná móda jako teď – haleny od prsou volné a pod ně se bříško krásně vešlo. Nechala jsem si šít jen jednu šatovku, kterou jsem nosila přes triko nebo svetr. Kalhoty tehdy dělali s klínkem, a jak rostlo břicho, tak se zvětšovaly pomocí knoflíku. Byly z krimplenu a ten byl hodně tuhý a nepoddajný, ale zase přežily všechno. Kabát jsem měla do áčka s kapucí. Byl hodně těžký, ale byla jsem za něj ráda. Co se bot týče, tak v zimě mi nohy neotékaly, horší to bylo při prvním těhotenství v létě. V zimě jsem nosila boty na klínku, které sahaly nad kotníky. Pamatuji si, že byly hodně teplé a pohodlné a ani nebyly moc drahé, stály 260 Kčs. Každopádně nebylo z čeho vybírat, tak ve stejných chodila půlka Milevska.

Chodila jste v zimě ke konci těhotenství ven na zdravotní procházky apod., nebo jste byla radši doma?
Jelikož jsem už doma jedno dítě měla, tak jsem ven chodila. Chodily jsme vždy po obědě na procházky i v mrazu. A samozřejmě na nákupy, na ty se chodilo každý den.

Co je podle vás náročnější? Vrchol těhotenství v zimě, nebo v létě?
Pro mě bylo horší léto, otékala jsem a vedra jsem špatně snášela. Druhé těhotenství bylo mnohem lepší, i když jsem už měla Honzíka, zvládala jsem ho krásně.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře