Těhotenské hnízdění: Instinkt, nebo blázinec?

Čekáte své první dítě a zcela jste podlehla potřebě vymalovat, důkladně vysmejčit všechny kouty a třikrát přeprat všechno prádlo? Nejste v tom sama!
Těhotenské hnízdění: Instinkt, nebo blázinec?

Hnízdící pud, za který můžou instinkty, hormony a všechno dohromady. Lidské mámy nejsou jediné samičky v přírodě, které mu podléhají. Vezměme si třeba chování nastávajících kočičích nebo psích matek: těsně před porodem freneticky a neklidně pobíhají sem tam, cosi v pelechu cupují, a když mají hotovo, uléhají na místečko, kde porodí svá mláďata. Dramatickým přerovnáváním věciček, opětovným praním a žehlením, vymítáním ďábla vtěleného do pavučinek a zašedlých spár v koupelně děláte z pohledu ostatních samé neužitečné věci. Vy ovšem „víte“ své. Příroda je mocná čarodějka!

Malujeme, stěhujeme
Ne zřídka se budoucí rodiče před porodem stěhují, rekonstruují byt, malují, přemísťují v bytě nábytek. Hnízdí. U žen (jako téměř ve všem) hormony řádí intenzivněji – muži často přistupují ke smejčícím a nákupním horečkám s racionálním odstupem. Hnízdění se v přírodě váže více na ženský princip, ačkoli existují výjimky (například v ptačí říši).

Spousta zbytečností? Ano
Horlivé nakupování takzvané výbavičky a zdobení hnízdečka už se dnes zdaleka neomezuje na nákup toho, co dítě skutečně potřebuje. Potvrzuje to Katarína Zatovičová, zakladatelka a lektorka pražského A-centra, které se zaměřuje na kurzy a semináře pro (budoucí) rodiče: „Maminky čekající druhé třetí dítě už vědí, že není potřeba ‚blbnout‘, nakupovat a řádit. Že stačí přebalovák a pár základních věcí, protože miminko stejně ze všeho hrozně rychle vyroste.“

Nenechte se krotit rozumem
Půjdeme možná proti proudu, když se vaše bláznivé hnízdění nebudeme snažit usměrňovat přes rozum. Půjdeme na to jinudy. MgA. Zatovičová v „Áčku“ uplatňuje Boyden-Pessovu metodu: „Podle této teorie má člověk pět základních potřeb nutných pro zdravý vývoj a jednou z nich je potřeba místa. Nabádáme maminky, aby si uvědomily, že nejde jen o nachystání pelíšku, ale hlavně o místo v srdci.“ Jinými slovy: nepřeceňujte vnější hnízdění, nepodceňujte vnitřní hnízdění.

Rady na závěr
✱ Dělejte, co vám připadá přirozené. V těhotenství nasloucháme instinktu víc než kdy jindy. Když už nemůžete v noci spát nebo se za bílého dne soustředit na „rozumnou“ činnost (ano, hormony vědí, co činí), hnízděte, cítíte-li to tak. Hnízděte po žensku. Nezvedejte nábytek, ale zdobte, chystejte, blýskejte, užívejte si.

✱ Pokud vám dá partner najevo, že váš náhlý smysl pro hygienično dosahuje obřích rozměrů, věřte mu. Pro muže představuje hlavně zvýšené nároky na jeho hygienické chování – a to naštve. :-)

✱ Pokud jste si vzala muže, který má respekt k vašemu iracionálnímu počínání (alespoň okolí ho tak vnímá), ať už jde o leštění nábytku, nebo nákupní horečku, můžete být šťastná. Pokud pochopení nemá, uvědomte si, že ani vy jeho specifické libůstky mnohdy nechápete. A neřešte to. Proč teoretizovat nad instinktem?

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články