Těhotenská pleť volá SOS

Čekala jste tvářičku jako z alabastru, a místo toho na vás ze zrcadla kouká vzorník skvrn a pupínků?
Těhotenská pleť volá SOS
Dám krk na to, že čekáš holku,“ prorokovala mi babička, sotva zaschlo razítko na mé těhotenské průkazce. A se shovívavým úsměvem dodala: „Holky totiž berou krásu.“ …ach jo, a to prý bývá těhotenství slušivé...

Holčička se činí:
 
1. Jakoby nestačilo, že akné mi strouhalo škodolibou mrkvičku, jakmile jsem vysadila antikoncepci. Teď se hormony zbláznily úplně – pupínky evidentně ucítily svoji šanci a z mého obličejového „T“ si udělaly přehlídkové molo.
 
2. Obvod bývalého pasu ani nemusím měřit. Každé zvětšení mi spolehlivě hlásí růžové jizvičky. Od pátého měsíce ty mršky přibývají jako houby při úplňku. Co je mi platné ujištění mé mámy, že v jejím rodu žádná žena strie neměla a že dispozici k nim jsem nejspíš podědila z tátovy strany? To už mě spíš uklidnila kamarádka – zasloužilá matka, která se se svým stříbřitým bříškem (ty růžové „housenky“ totiž po porodu a splasknutí břicha vyblednou do stříbrna) srovnala jako tvrdý chlap: „No co, jsou to moje památné šrámy z těhotenského a porodního boje.“
 
3. „Špatně sis rozetřela samoopalovák,“ šeptla mi taktně sousedka, když jsme se potkaly v sámošce. Zamumlala jsem něco o nekvalitním zboží a svištěla domů tak rychle, že ve výlohách jsem namísto flekaté masky viděla jen rozmazanou šmouhu. Zato domácí zrcadlo vypovídalo zcela jasně – žádný samoopalovák, pigmentové skvrny jako lívance.
 
4. Jako mořská pana jsem si nepřipadala ani před 15 kily, ale šupinky na nohou a pažích by mě spolehlivě nasměrovaly mezi vodní živočichy.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
S kůži jako s kabátem
„Bundu naimpregnujete ale k pokožce se chováte jako macecha,“ pustila se do mě kosmetička a přidala návod, jak to napravit: Naše kůže je vlastně také ochranným kabátem, a to nejen před zimou, ale i infekcí. Proto ji důkladně opečovávejte – hydratujte mastné části, promastěte suché, dokonale vyčistěte místa se zánětlivými pupínky a tvář s pigmentovými skvrnami chraňte před sluníčkem – nasaďte klobouk se širokou krempou nebo pečlivě mažte krémy s UV filtry.
Do porodu se sice těchto problémů úplně nezbavíte, ale až se hormony uklidní, vynikne vaše péče. Koneckonců, když si nenajdete čas a motivaci pečlivě se o sebe starat ještě před porodem, po něm to půjde ještě hůř. Tak hurá k mazadlům! Ať už čekáte holku nebo kluka. 
 
Text: Hanka Bělohlávková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články