Neděste se, není to napořád, těhotenská cukrovka se objevuje v těhotenství a do šesti týdnů po porodu zpravidla odezní. V důsledku hormonálních změn v jiném stavu se totiž občas stane, že slinivka břišní neprodukuje dostatek inzulinu, který je potřebný pro úpravu množství glukózy v krvi. Jestliže se těhotenská cukrovka neléčí, může to vést k mnoha komplikacím u nastávající maminky i miminka.
Dvoufázového testu oGTT se nebojte
Zjišťuje se zátěžovým testem ve 24. až 28. týdnu. Od roku 2008 se u nás provádí plošně všem těhotným ženám, dříve se týkal jen rizikových žen. Test oGTT probíhá ve dvou fázích. Nalačno vám odeberou krev (z žíly) a zjistí glykemii, tj. koncentraci glukózy v krvi. Poté vypijete roztok glukózy. Nemá vůni ani zápach, je prostě jen hodně sladký.
Kdyby vám dělalo velký problém jej polknout, můžete si jej ochutit šťávou z poloviny citronu nebo černým čajem. Po hodině vám opět odeberou krev a změří glykemii a odběr krve i měření se zopakují ještě po další hodině. Při měření je třeba zůstat v klidu, přibalte si s sebou do čekárny knihu nebo časopis. Třeba novou Betynku :-).
3 dny před testem dodržujte dietu s dostatem sacharidů
Moje mamka snědla večer před testem celý plech pusinek a ráno jí naměřili cukrovku jako vyšitou. Proto se na test trošku připravte.
„Tři dny před testem dodržujte dietu s dostatkem sacharidů, alespoň 150 g/den, a normálně se hýbejte, den před testem omezte kofein, nejméně osm hodin předem nejezte a odpočívejte,“ doporučuje MUDr. Lenka Bělinová, Centrum diabetologie IKEM
Když vám lékař zjistí těhotenskou cukrovku, odešle vás do specializované diabetologické ordinace pro těhotné, kde vám vysvětlí dietu, domluví se s vámi na pravidelných kontrolách hladiny glukózy v krvi (nalačno a po jídle) a domů zapůjčí i přístroj na měření cukru v krvi, tzv. glukometr.
Větší riziko cukrovky? Zátěž v rodině a předchozí porod dítěte většího než 4 kg
Lékaři si na vás posvítí zejména tehdy, když obezitou a cukrovkou trpí někdo z vašich nejbližších příbuzných. Riziko těhotenské cukrovky vzrůstá i v tom případě, že jste ji měla už při minulém těhotenství nebo jste porodila dítě těžší než 4 kg.
„Glykemii je potom třeba co nejdříve na začátku těhotenství vyšetřit nalačno při žilním odběru krve. Při opakovaném překročení hodnoty 5,0 mmol/l se jedná o těhotenskou cukrovku, při hodnotě vyšší než 7 mmol/l o zjevnou cukrovku s těhotenstvím nesouvisející. U rizikových žen se oGTT doporučuje rovnou v 1. trimestru. Cukrovka však může vzniknout i později, a tak je test třeba opakovat kdykoli při podezření na ni, tedy při zjištění cukru v moči, vyšší hmotnosti plodu či větším množství plodové vody na ultrazvuku,“ popisuje MUDr. Lenka Bělinová.
Jak ohrožuje cukrovka vaše dítě?
Při nedostatečné produkci inzulinu přechází placentou do krve plodu více glukózy, která u něj spouští nadměrnou produkci inzulinu. Miminko tak příliš rychle roste, přibývá, může dojít i k vývojovým poruchám vnitřních orgánů, někdy i k potratu. „Protože je miminko velké, přistupuje se k porodu císařským řezem. Rodí-li se spontánně, hrozí poranění matky i dítěte.
Dále mohou vzniknout poporodní komplikace, jako je nízká hladina cukru v krvi (vlivem vyšší produkce inzulinu), déletrvající novorozenecká žloutenka a jiné,“ vysvětluje MUDr. Lenka Bělinová. Ve školním věku mohou děti trpět poruchou pozornosti či obezitou, v dospělosti pak cukrovkou.
Zkušenosti maminek
„Dieta mě donutila jíst pravidelně menší porce. V restauraci jsem se občas přejedla, a ještě než jsem si změřila vyšší glykemii, pálila mě žáha, ale dodržování diety mě před tímto neduhem prakticky ochránilo. V podstatě jím to, co obvykle, jen si musím suroviny vážit a počítat množství sacharidů.Kolem deváté večer si dávám druhou večeři večeři, s sebou nosím odvážené svačinky. Vzdát jsem se musela ovesné kaše a mléčných výrobků k snídani (ty jsem přesunula na svačinu), snídám chléb, který jsem před lety téměř vyřadila z jídelníčku. Jím také více masa oproti příloze. Alespoň dvakrát týdně se snažím jíst mořské ryby kvůli správnému vývoji mozku plodu, ke konci těhotenství jím víc červeného masa, vajec a ořechů kvůli dostatku železa. A co zažene mlsnou? Pár oříšků.“
Jana Jiranová, 32 let, nastávající maminka
S dietou se dá v pohodě žít
Těhotenskou cukrovku zmírňuje speciální dieta, díky níž se vaše děťátko v pořádku vyvíjí. Dia výrobky s umělými sladidly jsou tabu. Základem je počítání sacharidů v každém jídle i jejich součet za den a dodržování pravidelného režimu pěti až šesti jídel denně. Odstup mezi jídly by neměl být větší než 4 hodiny, přes noc ne více než 10, maximálně 12 hodin, jinak tělo začne hladovět a vyrábět sacharidy z tuků, přičemž do krve vylučuje ketolátky škodlivé pro plod. Po dobu těhotenství neslaďte a vyhýbejte se potravinám, které med a cukr obsahují. Jednoduché cukry se často skrývají v polotovarech, müsli a cereáliích, kompotovaném, kandovaném a sušeném ovoci, v nakládané zelenině či pivu. Pečlivě čtěte etikety, zejména řádek „sacharidy“ a „z toho cukry“ – je-li to více než 5 % nebo když se obě hodnoty shodují, potravinu si odpusťte. A nezapomeňte, že v čerstvém ovoci je také cukr – mezi nejsladší druhy patří například banán (100 g obsahuje 23 g sacharidů), hroznové víno (18,2 g), hruška (16 g) či jablko bez slupky (15 g).
Počítání sacharidů
Základem speciální diety je počítání sacharidů v každém jídle i jejich součet za den a dodržování pravidelného režimu pěti až šesti jídel denně.
Dieta vám udrží krevní cukr v normě
Díky dietě byste měla udržet krevní cukr v normě – nalačno do 5,1 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,3 mmol/l, 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Zejména ze začátku si všechno pečlivě važte a měřte hodnoty glukometrem, časem to už dokážete odhadnout. Více informací najdete na webu www.tehotenskacukrovka.cz.
POZOR! Sladké s rozmyslem
Čerstvé ovoce sice obsahuje prospěšné vitaminy a vlákninu, ale také je příliš sladké. „Nejlepší je dát si ho ke svačině mezi hlavními jídly. Nezapomeňte ho započítat do celkového příjmu sacharidů za den,“ radí lékařka.