Táta na mateřské, který se stará o tři děti a není bačkora!

Tatínků na mateřské dovolené sice přibývá, stále ještě bojují s posměšnými komentáři na svou adresu. Ačkoli to ve skutečnosti mohou být hrdinové.
Táta na mateřské, který se stará o tři děti a není bačkora!

Jak jste došel k rozhodnutí, že na rodičovské dovolené zůstanete vy?
Postupně to vyplynulo ze situace. Měl jsem dojem, že jsem si dcery nějak neužil, a tak u kluků jsem vždy hned po porodu zůstal spolu s manželkou doma celé tři měsíce na rodičovské dovolené. Tohle uvolnění je ze zákona možné, jen neberete žádné peníze. Někdo jezdí k moři, my si šetřili na tříměsíční idylku. Jen v práci se to nesetkalo zrovna s velkým úspěchem. Vyšli mi vstříc, ale nadšení nebyli. Nikdy jsem se v práci netajil svými úmysly, že plánuji jít od 2 let Matěje na rodičák. No a zatímco jsem během ledna a února 2009 byl pár týdnů na nemocenské, přišla pomalu hospodářská krize. Řešilo se, kdo půjde. Mou práci po dobu mé nemocenské nějak zastali, a tak jsme se rozloučili a já odešel. Vlastně se to jen o rok urychlilo. Navíc jsem tak umožnil jít do práce ženě, která, jak již nyní plně chápu, se po více než 5 letech doma do práce těšila.

Takže se nemáte kam vrátit?
Ne, a vlastně bych se z časových důvodů do své dřívější práce nerad vracel. Byl jsem velmi často na služebních cestách. Už vím, jak je ženám, které se po rodičovské vracejí do práce. Je to víc než složité. Práci hledám, ale mám dojem, že jakmile oznámím, že jdu z rodičovské dovolené, okamžitě spadnu do kategorie „Nebrat!“.

Jak se vám na rodičovské líbí?
Je to jako počasí, to se také mění. Myslel jsem, že nejhorší to bude ze začátku, než se to zaběhne, ale není to pravda. Člověk je totiž zpočátku pln sil, ale neustálé vypětí 24 hodin denně udělalo po více než 18 měsících své. Už se skutečně těším, až Matěj začne chodit do školky a já budu mít čas pro sebe a budu zpět v pracovním procesu. Také jsem rád, že se můžu podílet na jejich koníčcích a vést je k různým aktivitám, pískáme na flétničky, plaveme, sportujeme. Už s malinkou Olinkou jsme začali chodit do Sokola, mne to tehdy chytlo a dnes jsem tam náčelník a vedu v Sokole Olomouc cvičení rodičů a dětí.

Stane se z muže na mateřské i hospodyňka?
No, pořádek udržet moc neumím, anebo spíše nedaří se mi naše roztahovače hraček, stříhače papírů a kreativní umělce mnoha směrů udržet pod dostatečnou kontrolou tak, aby ten pořádek vydržel. Umím vařit a zvládnu také veškeré domácí práce, je-li to třeba. Chod domácnosti je zajištěn, a to je asi to podstatné.

Co je pro chlapa na rodičovské nejtěžší?
Jednoznačně, když některý indián onemocní, tyto stavy zvládám pouze s vypětím sil. Snažím se obávané bacilonosiče eliminovat v posteli, ale má to střídavou úspěšnost. Jinak to celkem jde, až na „drobnosti“. Ono je to i o množství dětí, u těch mých tří se mi hůře koordinují kroužky spolu s aktivitami, ale jde to, chce to hlavně rychlé nohy.

Maminky na mateřské mají tendenci se sdružovat. Máte taky takové kamarádky?
To ne, ale měl jsem štěstí na super chlapy a už několikátým rokem pořádáme ryze tatínkovské víkendy. Jsme parta tatínků, tedy slovutných náčelníků, a se svými válečníky jezdíme několikrát za rok na indiánské víkendy.

Jak byste sám sebe charakterizoval?
Jsem upřímný člověk, někdy má upřímnost okolí zaskočí, ale jsem, jaký jsem, a nehraji na nikoho komedie. Miluji svou rodinu.

Dostal jste medaili za statečnost, když jste zachránil z hořícícho bytu muže, proč se o tom nezmíníte?
To přece nejde, aby se s tím člověk vytasil na potkání. Ale do Betynky se to možná hodí, aby si lidé nemysleli, že chlap na rodičovské musí být nutně bačkora nebo podpantoflák.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články