Takový obyčejný den s miminkem

Čím víc se jeden den podobá druhému, tím je miminko spokojenější!
Takový obyčejný den s miminkem

V prvních měsících se oba rozkoukáváte – miminko na světě a vy ve své nové roli. Všechno je pro vás jinak. Váš organismus dostává zabrat, obzvlášť, je-li váš drobeček spíš nespavec než spáč. Přes den (často ani v noci) se nezastavíte, přitom – a to je obzvlášť náročné – vaše práce je z určitého hlediska velmi monotónní.

Co musíte stihnout:

NAKRMIT
Kolikrát? Pokud v prvním půlroce pouze kojíte, pak podle poptávky. Některé miminko má apetit po dvou až třech hodinách, jiné saje každou hodinu, a to i v noci. V druhém půlroce miminko přes den papá pětkrát až šestkrát denně.

PŘEBALIT
Kolikrát? Postupně se zřejmě ustálíte na pěti až osmi vyměněných plenách. U malých miminek, která kakají velmi často, obvykle ihned po přebalení, nakojení nebo když se to „nejméně hodí“, budete přebalovat i víckrát. Přebalujte zásadně před krmením, manipulace s plným bříškem není příjemná.

DÁT SPINKAT
Kolikrát? Frekvence spánku přes den se u miminka postupně mění. Novorozenec prospinká až 20 hodin denně, v pěti měsících už jen 16 až 17 hodin denně. Schrupne si hodinku brzy dopoledne, pak usíná buď těsně před polednem, nebo po obědě, pak ještě kolem čtvrté páté hodiny. V noci se vzbudí přibližně dvakrát na kojení. V devíti až dvanácti měsících prospí celkem 14 až 15 hodin, z toho obvykle 12 hodin v noci a 2 až 3 hodiny přes den.

VYKOUPAT
Kolikrát? Miminko nemusíte koupat každý den, rozhodně ne, pokud má sušší pokožku. Ale pozor! Po každém žlutohnědém nadělení v plence zadeček a genitál omyjte čistou vodou! Vlhčené ubrousky používejte spíš výjimečně.

POMAZLIT
Kolikrát? Co nejvíc! Například při přebalování nebo před koupáním (pokud není děťátko unavené). Večerní mazlení před uložením do postýlky patří mezi nejkrásnější chvilky dne. POHRÁT SI Kolikrát? Stále častěji. Vyspinkané, přebalené, nakrmené a spokojené bude dychtit po zábavě. Nejprve jste to hlavně vy, co ho fascinuje, postupně bude rozšiřovat pole zájmu na svoje ručičky, nožičky, hračky, zvuky apod. Vychutnávejte si každý pokrok!

VYJET VEN NA PROCHÁZKU
Kolikrát? Nejméně jednou nebo dvakrát za den. Brzy zjistíte, jestli je pro vás oba nejpříjemnější dopolední výjezd spojený třeba s nákupem, nebo vyjížďka po obědě, protože se mu na vzdoušku lépe spinká. Procházce se vyhněte jedině tehdy, když je teplota pod minus pět stupňů, nebo naopak extrémní horko.

UKLIDIT, VYPRAT, VYŽEHLIT
Kolikrát? Ano, v týdnu bohužel mockrát. Zpočátku je důležité žehlit miminku prádlo pokud možno z obou stran, až se bude batolit po zemi, budete luxovat a stírat podlahu každý den… A pořád dokola. Pokud váš partner tyto „neviditelné“ aktivity vůbec nezaregistruje, co nejdříve ho zapojte.

Slaďování rytmů
Pravidelnost denních aktivit a opakující se rituály přispívají k celkové spokojenosti miminka. Pro mnohé maminky může být těžké přijmout pravidelnost za vlastní, ale věřte, že přinese svoje ovoce. Jednak se naučíte hospodařit s časem, potažmo se svojí energií. Budete- li vědět, že od půl jedenácté do dvanácti obvykle spinká, naplánujete si s kočárkem třeba návštěvu úřadu, vaření oběda nebo trošinku spánku i pro sebe. Zároveň taky lépe porozumíte svému miminku. Bude-li plakat v době, kdy běžně usíná, je už zřejmě přetažené (mne si očička, přestane broukat). Když začne naříkat v době, kdy je zvyklé papat, říká vám svým pláčem: „Já mám hlad!“ Jinými slovy: pravidelný režim napomáhá komunikaci mezi vámi a miminkem.

Od půlroku pravidelnost
V počátečním období slaďování je jasné, že vykoupete miminko, kdy vám to zrovna vyjde. Ale od pátého šestého měsíce doporučujeme zavést pravidelné koupání před spinkáním. Miminko se cachtáním příjemně unaví. Ale pozor, když bude uondané příliš, únava mu nedovolí dostatečně se navečeřet a po dvou hodinách spánku ho probudí hlad. Pravidelnost vašemu dennímu režimu dodá také postupné zavádění příkrmů. Dopolední a odpolední svačinky, obědy a večerní kašičky funkčně rozfázují den. (À propos, podle jídla se budou děti orientovat v čase ještě i ve školce. Které sdělení je pro dítě srozumitelnější: „Miláčku, přijdu si pro tebe po obídku,“ nebo „Přijdu si pro tebe ve 12:30.“)

Dobrodružství pro oba dva
Každodenní rytmus i potřeby miminka se postupně mění. Na vás je, abyste na ně citlivě reagovala. Když v šesti měsících spinká dopoledne i odpoledne, za tři měsíce to může být jinak. Mimi bude vyžadovat stále víc vaší pozornosti. Touží objevovat svět, a co se vám jeví jako rutinní stereotyp, pro něj představuje úžasné dobrodružství. Zkuste vnímat hlavně to krásné! Dvanáct měsíců uteče jako voda a z roztomilého voňavého vykuleného ležáčka budete mít doma batolícího se rošťáka nebo rošťandu!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články