Svědivé nadělení

Ať děláme, co děláme, jakmile nastane parné počasí, většina miminek a malých dětí se potýká s potničkami. Není to nic zásadního, přesto dokážou pěkně potrápit.
Svědivé nadělení

Malé červené pupínky až puchýřky, které později prasknou a vysušené se odlupují, se nejčastěji objevují na krku, tělíčku, v tříslech i na zadečku. Líbí se jim mezi faldíky, v záhybech těla a vůbec všude, kde se dítě hodně potí a pokožka není větraná. Novopečené maminky se často vylekají, obávají se spály a jiných vyrážkových onemocnění, ale v této souvislosti jsou potničky naštěstí jen chudými příbuznými. Přesto mohou nepříjemně svědit, a pokud si je dítě rozškrábe, hrozí zavlečení infekce. Vyplatí se tedy proti potničkám vytáhnout nějaké zbraně.

Spásné větrání

Potničkami postižená místa a vůbec celé tělo se snažte v parných dnech co nejvíce větrat. Miminko může být klidně jen v lehké plínce. Z oblečení volte prodyšné, především bavlněné kousky, a mějte s sebou vždycky náhradní, aby dítě nebylo v mokrém a propoceném. Miminka nezapomeňte častěji přebalovat. Doma hodně větrejte, nemáte-li klimatizaci, zkuste pořídit alespoň větrák a snažte se udržet doma přijatelnou teplotu. Především v místnosti, kde dítě spí, by mělo být chladněji, protože potničky se často objevují právě ve spánku. A pozor, pod matraci nedávejte igelitovou podložku.

Heřmánkový odvar

Staré babské recepty radí potírat postižená místa heřmánkem, který má hojivé účinky, zklidňuje, a navíc vysušuje, takže je na puchýřky jako dělaný. Potíž je v tom, že je zároveň silným alergenem, takže je třeba jej před plošnějším použitím vyzkoušet na malém kousku pokožky. Po ošetření a usušení můžete postižené místo ještě zaprášit dětským pudrem.

Černý čaj

Podobné účinky jako heřmánek má i černý čaj. I on zklidňuje a vysušuje, navíc ho většinou máme doma po ruce, a jakmile se potničky objeví, můžete potírat a potírat.

Kůra a bylinky

Také odvar z dubové kůry, nálev z řapíku nebo měsíčku patří mezi oblíbené rady předávané z generace na generaci. Postižená místa opět lehce potírejte.

A pozor, potničky nejsou jen doménou dětí, i když u nich, a především u miminek, se objevují nejčastěji. Takoví cyklisté by mohli vyprávět o jejich výsevu v oblasti pozadí a přilehlých zákoutích. Můžete si je přivodit také jízdou v rozpáleném autě. Pokud se hned pustíte do léčby, dají se potničky na ústup zpravidla už po dvou až třech dnech.

Klepněte pro větší obrázek

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře