Stříhání dětských vlasů je věda

Dětské vlásky jsou v mnoha rodinách tématem číslo jedna. A to zejména, pokud se svým názorem na věc zapojí celé příbuzenstvo. Existují totiž desítky „zaručených rad“, jak o vlásky pečovat, kdy je ostříhat nebo naopak nestříhat vůbec.
Stříhání dětských vlasů je věda
Dlouhé nebo krátké?
Možná tomu nebudete věřit, ale dětské „účesy“ jsou jádrem sporů v mnoha rodinách. Tatínek chce mít doma pěkného ježoura, protože je to přece tak praktické a odpadávají scény kolem česání. Jenže vy se prostě nehodláte smířit s tím, že budete mít doma chlapečka nebo dokonce holčičku s vojenským trávníkem na hlavě. I když to naoko vypadá jako žert, je to trochu patová situace, hrozí totiž malé scénky ve stylu „tak si jí učeš sama, já byl pro ježka“. Pokud je dítě malé, zhruba do dvou let, tak je zcela na vás, jak se domluvíte. Starší capart už svá přání docela umí prosadit. Ale snažte se najít kompromis a vysvětlete svému partnerovi, že holčička by opravdu měla vypadat jako holčička… Když mu navíc slíbíte, že česání prostě zůstane na vás, určitě to přijme. A až uvidí vaši princeznu s malými culíčky, zjihne i ten největší zastánce pohodlí 3 mm.
 
Náš tip: Vezměte partnera s sebou k pediatrovi. Pokud nechce poslouchat vás, mohl by vyslechnout názor „autority“. A šikovný dětský lékař určitě každému tatínkovi vysvětlí, že holčička s ježurou na hlavě není ten nejlepší nápad, a že občas je dobré naslouchat přáním svých dětí, byť těch nejmenších…
 
Klepněte pro větší obrázekJá bych ostříhala hned…
Zejména starší generace si často myslí, že miminko by se mělo ostříhat hned. A kluk s delší kšticí? No to už ani náhodou. Jsou to ale vaše děti, takže si uvědomte, že prarodiče jsou prima, ale nejsou to rodiče. Takže je dobré sice respektovat jejich dobře míněné rady, ale pokud s nimi nesouhlasíte, tak se jimi rozhodně nenechte ovlivnit. „Každý rodič by si měl uvědomit, že za dítě nese zodpovědnost a do určitého věku za něj i rozhoduje. Takže pokud chce mít doma kluka s vlasy jako rocková ikona a samotnému dítěti to nevadí, nevidím žádný rozumný důvod, proč by to tak nemělo být. Rozhodně to neublíží, a když mu to bude vadit, tak si o ostříhání řekne samo. Ať si okolí i příbuzní říkají, co chtějí,“ míní psycholog Radim Opatrný. Takže pevné nervy a slušně, ale s vervou si prosazujte svou. A až začnou zase o tom, že „dlouhé vlasy, krátký rozum“ prostě vypusťte a neposlouchejte.
 
Náš tip: Podle psychologů dobře zabírá věta typu: Milá babičko, dědečku, vím, že to myslíš určitě dobře, ale my to děláme jinak. Delší vlasy nejsou vada, a našemu Kájovi se líbí a moc mu sluší, nemyslíš? A až se bude chtít ostříhat sám, tak Tě určitě poprosím. Trochu manipulace, ale lepší než scéna…

Do jednoho roku nestříhat
S prvním stříháním dětských vlasů se pojí i řada rituálů a mýtů. V mnoha českých rodinách se většinou po generace drží zvyk, kdy se dítě do prvního roku nestříhá. Dříve ustřižené vlasy totiž podle tohoto mýtu krátí život. Ale i v mnoha dalších evropských, asijských i jihoamerických kulturách je první zástřih důležitým obřadem, který se koná nejčastěji při pojmenování nebo dospívání potomka. Třeba Indiáni stříhali chlapce po roce života a obřad doprovázeli rituálním tancem. Hinduisté vyholí synovi hlavu v 1. nebo 3. roce. Dívky si vlasy nestříhají. Čínský chlapeček se podrobí tomuto rituálu ve 12 měsících, jen na temeni hlavy mu vlasy ponechají. O nich se totiž říká, že narostly už v děloze. Ustřižený pramen se převáže červenou stužkou a odloží na památku. Ortodoxní židé v Izraeli stříhají chlapce ve třech letech.

Klepněte pro větší obrázekStříháním se zlepší kvalita… nebo ne?
“Vlasy se musí stříhat, aby rostly a byly pěkné a husté,“ je oblíbené rčení, které se už bůhvíkolik generací traduje mezi rodiči. A ve jménu tohoto boje za krásné vlasy jsou miminka pomalu ještě v povijanu stříhány dohola a holčičkám jsou pravidelně jednou za čas ustřižené culíky až k uším. Nebo máte jiné zkušenosti? Já bohužel ne, mně až do sedmé třídy na radu babičky má lehce submisivní maminka doma v koupelně „pižlala“ do pěkného sestřihu s ofinkou a vyholeným krkem. Že jsem vypadala jako dost nehezký kluk a vlasy mi stejně nezhoustly, určitě nemusím dodávat. Takže mě samotnou zajímalo, jak to vlastně je. A ouha bez princeznovských vlasů jsem byla celé dětství úplně zbytečně. „Opravdu neexistuje jediný důkaz, že by dětské vlasy stříháním jakkoli měnily svou kvalitu, notabene k lepšímu. Jediná klinická studie ani jediný případ z praxe tomu nenasvědčuje. Kvalita vlasů je dána geneticky, navíc pokud v rodině žádní „extravlasatci“ nejsou, tak ani pravidelným stříháním dětí dohola nedocílíme husté do půl zad dlouhé kštice. Takže osobně mohu potvrdit, že jde o typickou pověru, která možná vyvěrá z optického klamu. Když totiž ostříháte vlasy nakrátko, vypadají naoko hustší, ale žádný pramen zázrakem rozhodně nenaroste. To až kolem třetího, čtvrtého roku věku dítěte se může, pokud má dítě rodové dispozice, kvalita vlásků změnit k lepšímu“ tvrdí soukromá pediatrička MUDr. Alena Bohdanecká.

Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články