Strie a jak se jim bránit

Každá chceme po těhotenství vypadat jako před ním, včetně hladké kůže. Jenže jak toho dosáhnout? Jak se ubránit striím?
Strie a jak se jim bránit

Strie neboli pajizévky mohou postihnout každou ženu. Útočí při prudké změně váhy a v období puberty, ale nevyhnou se ani sportovkyním. A úplně nejčastěji jsou jimi postižené ženy v těhotenství. Zbavit se jich je v podstatě nemožné, nejdůležitější je proto prevence – tedy pravidelná péče o pokožku.
Mazat, mazat, mazat
Uvádí se, že strie postihují až devadesát procent všech nastávajících maminek. Vznikají především na břiše, ale také na prsou, hýždích, bocích či stehnech. „Jedná se o takzvané pajizévky neboli vnitřní jizvy, kde vrchní vrstvy kůže jsou nepoškozené, ale pokožka praská vlivem mechanického tlaku hlouběji ve škáře, tedy v oblasti kolagenních a elastických vláken, za vzniku často nevzhledných jizviček,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Silvie Rafčíková a radí maminkám strie promazávat a mechanicky dráždit k tomu určenými krémy a olejíčky, například z řady dětské kosmetiky Bübchen, které zvýší elasticitu kůže, a zabrání tak prasknutí.
Čím dříve, tím lépe
Jakmile se strie objeví, je třeba počítat s tím, že se jich už bohužel nezbavíme. Časem změní barvu, vyblednou, ale zůstávají. Proto je dobré pustit se s nimi do boje, ještě než se objeví, resp. nesmíme jim dát šanci, aby se vůbec objevily. Rada opět zní stejně, jako když už jsou strie viditelné, tedy mazat, mazat, mazat. „Používáním kvalitních přípravků s minimálním obsahem látek, jako jsou parfémy a konzervační látky, můžeme předejít přílišnému vysychání pokožky,“ dodává Silvie Rafčíková. Péče o pokožku rizikových partií by měla být pravidelná, ideálně každodenní. Krém nebo olejíček vtírejte jemnými krouživými pohyby do ještě vlhké kůže břicha, hýždí, boků a stehen. Budete-li důsledné, strie by si na vás neměly troufnout. Je ale třeba brát v potaz také kvalitu vaší pokožky, takže se může stát, že i když ji budete pravidelně promazávat, strie se stejně objeví. Určitě však ne v takové míře, v jaké by se objevily, pokud byste kůži nepromazávala. Takže, ještě jednou – mazat, mazat, mazat!

Klepněte pro větší obrázek

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články