Správný tlak v těhotenství je terno!

Máte příliš nízký tlak? Určitě není o co stát. Pravděpodobně ve frontě na pokladnu padáte jako mouchy k zemi. Ale pořád je to lepší, než mít tlak vysoký.
Správný tlak v těhotenství je terno!
"Já mívám dvě stě,“ vytahuje se na ostatní Milena. Je pravda, že jí nedávno v těhotenské poradně vyšší tlak naměřili, ale nebyly to jí tolik proklamované dvě stovky. Když se pan doktor podivil, proč má najednou ten horní 160, vyšlo najevo, že předtím po chodbě „honila“ pětiletého synka. „Vždycky mě strašně rozčílí a pak mi buší krev v hlavě,“ přiznává.
 
Rudá jako indián
Jak si nastávající maminky představují těhotnou, která má vyšší tlak? „Je rudá v obličeji,“ svěřuje se Tereza. „Tepe jí žilka na čele,“ domnívá se Eva. „Vypadá jako oteklá,“ podělí se o svůj názor Katka. „A to já naštěstí nejsem,“ směje se. Bodejť by ne, když je hubená jako lunt, jen dopředu jí trčí šestiměsíční bříško. I když jejich informace zcela přesné nejsou, v jednom se shodnou. Při nízkém tlaku se padá. A při vysokém? Při něm žádné špatné příznaky navenek mít vlastně ani nemusíte.
 
„Změřila jsem si tlak a měla jsem ho hodně nízký.“ Nasadila jsem si tlakoměr a ukázalo se, že mám tlak vysoký…“ I když máme k dispozici spoustu tlakoměrů od těch obyčejných až k digitálním, nemusí nám ukázat, jak na tom skutečně jsme. To proto, že před měřením bychom si měly dopřát aspoň pět minut klidu, aby se organizmus dostal do správných kolejí a krev se „usadila“. Nejlepší je nechat to na gynekologovi, případně zdravotní sestře – ti budou přesně vědět co a jak. Po pěti minutách klidu lze závažnost posoudit na základě znalostí hodnot TK před otěhotněním.
 
Jak je to dobře?
„Správný“ krevní tlak by měl mít v těhotenství hodnotu do 135/85, nejlépe okolo 120/80. Pro lehkou hypertenzi svědčí již tlak 140/90, přičemž důležitější než horní (systolický-tepenný) je spodní (diastolický-žilní) tlak. Za těžkou hypertenzi v těhotenství se považují hodnoty od 160/110. A proč mívají některé ženy v těhotenství vyšší tlak, když se předtím s ničím takovým nesetkaly? Odborníci se domnívají, že za to může placenta. Ta prý totiž vylučuje do krve látku, která může zavinit zúžení cév. Zúžené cévy pak mohou nejen za zadržování vody v těle (retenci), ale především za zvýšení krevního tlaku. Říká se, že vysoký tlak (hypertenze) drží organizmus v kleštích uvnitř. To však není zcela pravda. Vysoký tlak sice o sobě dát vědět nemusí, ale může. Může být vyšší o pár stupínků, ale také o hodně. Bolí vás často hlava? Můžete mít vysoký tlak (ale také nemusíte). Pokud často zvracíte, nebo míváte například poruchy vidění, mohlo by rovněž jít o příznaky vysokého tlaku (hypertenze).
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Otékají vám nožky?
Koho hypertenze postihne a koho ne? Jste-li „starší“ matka, máte samozřejmě větší „šanci“ než ta mladší. Budete-li mít v těhotenství hypertenzi, bude vás lékař v poradně pozorně sledovat bez ohledu na věk. Vysoký krevní tlak je totiž nebezpečný nejen pro těhotnou, ale i pro dítě – může se podílet například na tom, že se dítě narodí s nižší porodní váhou atd. Kdyby se hypertenze v těhotenství neléčila, mohla by se překulit do nebezpečné preeklampsie (dříve pozdní gestóza). Jejími příznaky bývají zejména velké otoky nohou a bílkovina v moči. Otoky jsou příznakem preeklampsie tehdy, přetrvávají-li na dolních končetinách po nočním odpočinku nebo postihují-li i bříško,ruce a obličej. Můžete mít také bolesti v nadbřišku, „bolení“ hlavy... S příznaky preeklampsie budete zařazena do kategorie „riziková“. V konečném stadiu může preeklampsie vyústit v eklampsii, záchvaty křečí s následným stavem hlubokého bezvědomí. Eklampsie je velmi závažná, ale naštěstí velmi vzácná. Pokud ji nepodceňujeme, dá se zvládnout.
 
Co na tlak platí...
Že jste vysoký tlak prvních pár měsíců neměla? Je to proto, že hypertenze přichází většinou až ve druhé půlce těhotenství, kolem šestého měsíce. Samozřejmě nemusí postihnout každou z vás. Pokud jste ovšem na vysoký tlak trpěla už dříve, určitě se o tuto informaci – už při první návštěvě v poradně – s lékařem podělte. Doporučí vám buďvhodný režim (bude-li to stačit), či léčbu, jež neublíží vám ani miminku. 
 
Názor odborníka
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Roman Chmel, gynekolog, Praha

Máte hypertenzi?

Choďte na pravidelné kontroly do poradny, případně si si pravidelně měřte tlak.
 
Hlídejte si jídelníček. Omezte solení, vynechte těžká jídla, jezte hodně ovoce a zeleniny. Pozor na nadváhu!
 
Dodržujte pitný režim (2,5 l tekutin denně). Když vám otékají nohy, nepřestávejte pít!
 
Omezte namáhavé aktivity, Vybírejte takové, které budou svědčit vám i dítěti.
 
Odpočívejte a relaxujte.
 
Nepozorujte se, ale vnímejte své tělo. Nejste nemocná, „jen“ v jiném stavu. Nevíte-li co a jak, poraďte se gynekologem.
 
Text: Vlasta Adamcová
 
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články