Společný spánek

V prvních letech života je společný spánek rodičů s dětmi přirozený. Pro novorozeně je stálá mateřská péče životní nutností.
Společný spánek
Pro maličké miminko není jednoduché se vyrovnat se samotou, zejména v nočních hodinách potřebuje mít maminku nablízku. Jejich společný spánek navíc posiluje dětskou psychiku, podporuje důvěru dítěte k matce i k okolnímu světu a jeho sebejistotu. Miminko spí mnohem delší dobu lehkým spánkem než dospělý, vnímá, zda mu je matka nablízku. Není pak tolik ve střehu, kvalitněji se vyspí a méně se probouzí. To pak umožňuje lepší rozvoj jeho nervové soustavy. Snižuje se tak také možnost vzniku různých nočních děsů i v pozdějším věku. A konečně se při společném spánku snižuje možnost vzniku syndromu náhlého úmrtí novorozence.

Společný spánek miminka s rodiči se liší v různých měsících

1 až 3 měsíce
V tomto období života se dítě cítí nejlépe v podmínkách podobných těm, které panovaly v matčině děloze: v teple, za zvuku jejího dechu a tlukotu srdce a se snadno dostupnou potravou. Pokud takové prostředí vytvoříte, dítě se necítí stresované samotou, vštípí si zdravý vztah ke spánku a vy sama máte možnost si dobře odpočinout. V těchto měsících se mění biorytmy dítěte, pokud jde o střídání dne a noci. Společný spánek mu to pomůže zvládnout snadněji. V noci se dítě může napít z prsu několikrát (3 až 5krát i častěji) a ukojit své bezprostřední přirozené potřeby. Děti bývají také často neklidné právě kvůli plnému močovému měchýři nebo nutkání na stolici. Když se ale během 2 až 4 minut nic neděje, nečekejte dál a vraťte se zpět do postele.

4 až 6 měsíců

Dítě si již zvyklo na nové prostředí a docela dobře si už poradí s vlastním tělem. Některé děti spí klidně 5 až 6 hodin, neprobudí se a jsou suché. V noci dítě kojíme asi 2 až 4krát. Někdy je to i méně často, pokud si pospí mezi jednotlivými kojeními až 5 hodin. Nejčastěji vyžaduje nakojení po uplynutí 2,5 až 3,5 hod.

6 až 12 měsíců

V tomto období saje dítě nejaktivněji asi 2 až 3 hodiny před ranním probuzením kolem páté či šesté hodiny a může se i několikrát počůrat. Jak postupně roste jeho aktivita při seznamování se s okolním světem, může se stát, že během dne pije mléko méně často, a pak si to kompenzuje v noci (počet kojení se zvýší na 2 až 5 a sání trvá déle). V tomto věku umí lézt, proto existuje nebezpečí, že se o to pokusí i v době, kdy budete ještě spát. Zabraňte jeho případnému pádu ohrazením postele. Případně se můžete uložit na nižší lůžko, například na matraci položenou na podlaze. Některá miminka už vydrží v suchu až do rána.

12 až 18 měsíců

Děti zvyklé spát s matkou mají obvykle klidný spánek a moc se nevrtí. Pokud jsou přesto neklidné, nejspíš se z nějakých příčin necítí dobře. Může to být kvůli horku či chladnu v pokoji, nedostatečnému místu nebo je zneklidňuje potřeba vyprázdnění. Některé děti již spí celou noc bez přerušení a nezamokří pleny. Jejich noční kojení mívá různou intenzitu. Některé děti pijí 1 až 2krát, a to zejména nad ránem těsně před probuzením, jiné zase častěji v noci.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články