Solné jeskyně

Není sůl jako sůl. Ta, o které bude řeč, pochází z moře a dýchá se.
Solné jeskyně
Uměle vybudovanou solnou jeskyni už dnes najdeme v podstatě v každém větším nebo lázeňském městě. Některé jsou realizované z kamenné soli, jiné z mořské, případně ze směsi obou. Úplně největší účinek pro náš organizmus mají jeskyně, které jsou vybudované ze soli z Mrtvého moře (některé z nich mají ve svém názvu uvedeno solně jodová vzhledem k vysokému obsahu jodu). Co mají ale všechny společné, je jedinečné prostředí a atmosféra…

Kouzlo jeskyně
Ten, kdo solnou jeskyni navštívil, musí souhlasit s tím, že už samotné prostředí je balzám na duši… „Solná jeskyně působí příjemně na všechny bez rozdílu věku. Je to vlastně takový malý zázrak najednou se z rušné ulice ocitnout v kouzelném interiéru. Zvláště děti si tady připadají jako v pohádce,“ říká Jitka Panenková, vedoucí solno-jodové jeskyně, která se nachází ve sportovní hale Děkanka na Praze 4, a dodává: „Samozřejmě že příjemné prostředí a atmosféra mají pozitivní vliv na psychiku člověka, to je nezanedbatelné, ale hlavním důvodem, proč se jeskyně budují, jsou zdravotní hlediska.“

Krystalky a cihličky
Z čeho jsou solné jeskyně vybudované? „Co se týká této solno-jodové jeskyně,“ konstatuje paní Panenková, „tak téměř celý prostor je vytvořen výhradně ze soli z Mrtvého a Baltského moře a ze solných jezer. Podlaha je pokryta vrstvou hrubé krystalické soli, po které se chodí v ponožkách. Vzhledem k akupresurnímu působení krystalků na chodidla začínají naše relaxační kúry promenádou po jeskyni. Tím se rozproudí energie k jednotlivým orgánům a přes textilii se navíc dostane trochu soli přímo na pokožku. Stěny jsou postavené ze solných cihliček, které se složitě vyrábějí bez použití lepidla.“ A krápníky na stropu? „Tak ty jsou vytvořené uměle ze zdravotně nezávadné hmoty, ale vnější nástřik je opět z mořské soli.“

Musí být cítit
Všude se píše, že se jedna návštěva solné jeskyně rovná třídennímu pobytu u moře, opravdu tomu tak je? „Za pomoci klimatizace, ventilace, zvlhčování vzduchu a dalších technologií se v jeskyni vytvoří speciální mikroklima s vysokou koncentrací minerálních látek, které jsou obsažené v mořské soli. A proto se v průběhu čtyřicetipětiminutové kúry vdechne takové množství látek, jež odpovídá třídennímu pobytu u moře. Kromě chloridu sodného jsou to především jod, potaz, magnezium, sodík, vápník, brom a selen. Ostatně sůl musí být ve vzduchu cítit, jedině tak je to správné,“ zdůrazňuje vedoucí solné jeskyně. „Optimální teplota v jeskyni je dvacet až jednadvacet stupňů, to znamená o trochu chladněji, než je běžně v bytě. Důvod je ten, že se obecně lidem lépe dýchá na čerstvém, svěžím vzduchu. A za druhé se v chladnějším prostředí tolik nedaří bakteriím. Navíc zde máme speciální lampy, které čistí vzduch v jeskyni takovým způsobem, že tady bakterie nemají šanci na přežití. Do jeskyně se chodí v běžném oblečení, v kalhotách, sukni, tričku, ale pokud je někomu zima, má k dispozici přikrývku.“

Pro oko i ucho
Nejenže se dospělý návštěvník uvelebí v měkkém polohovacím křesle, ale kúra je pro něj ještě o něco příjemnější… „Pobyt v jeskyni probíhá za zvuků relaxační hudby a využívá se i pozitivního působení světla a tmy. Ve stěnách jsou zabudovaná světla prosvěcující různobarevné krystaly soli, které celému prostoru dodávají pocit tepla a příjemnou atmosféru. To vše má pozitivní vliv na psychické rozpoložení člověka,“ říká paní Panenková a dodává: „U dětí máme samozřejmě trochu jiný režim, především mají více světla, aby se mohly po jeskyni volně pohybovat a hrát si.“

Jako na pískovišti
Pro maminky s dětmi se v solno-jodové jeskyni ve sportovní hale Děkanka vyhrazují speciální hodiny, protože jak už bylo řečeno, zatímco dospělí chodí do solné jeskyně za klidem a relaxací, nejmenší návštěvníci si sem chodí hrát. K dispozici mají kyblíčky, lopatičky, auta a další hračky. I když sůl není tak tvárná jako písek, leccos se z ní dá vykouzlit. „Nejraději bagruju sůl a dávám ji na auta,“ říká Marek a za chvíli už dělá dálnici přes celou jeskyni. A maminky? „Moc si tady neodpočineme,“ říká s úsměvem maminka malého Aleše a dodává: „Ale na jeskyni nedáme dopustit. Malý má od dvou měsíců atopický ekzém. Jsme tady popětadvacáté, ale už po patnácté návštěvě jsem pozorovala výrazné zlepšení a dnes už žádné projevy nemá. Naše dětská lékařka se byla v jeskyni sama podívat a říkala, že sem můžeme chodit, přestože synovi nebyl ještě rok. Když ještě nechodil, tak jsem na sůl rozložila prostěradlo a na něm jsme si hráli. Teď už Aleš po jeskyni pobíhá a dělá si bábovičky nebo si čteme.“ Sourozenci Ondra a Ála sem zase chodí preventivně, protože měli často virózy a laringitidy, a jak říká jejich maminka, od té doby co jeskyni navštěvují, se jim nemoci vyhýbají.

Léčivé minerály
Na jaké zdravotní problémy je tedy solná jeskyně vhodná? „V podstatě na všechny, u kterých se doporučuje pobyt u moře. Jak už bylo řečeno, v solné jeskyni dochází k vdechování mikroelementů. Ty působí blahodárně na astma, choroby horních a dolních dýchacích cest, dále během procedury dochází k pozitivnímu ovlivňování kůže, na níž se usazuje mikrofilm soli a je tedy vhodná například při výskytu alergií, lupénky či atopického ekzému. Obdobný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu a vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, vysokém krevním tlaku či revmatizmu,“ objasňuje Jitka Panenková. A ideální režim? „Takzvaně nárazový, to znamená pět až deset návštěv během čtrnácti dnů, tří týdnů, pak chodit třeba jednou týdně nebo si po čase intenzivní kúru zopakovat.“

"JESKYNNÍ" RADY PRO MAMINKY
Pro pobyt v jeskyni jsou nejlepší bílé bavlněné ponožky (nikoliv barevné, které by mohly zabarvovat sůl).
 
Vyčleňte dětem oblečení jen do jeskyně (tepláčky, tričko, mikinu). Prádlo není třeba hned prát, naopak je dobré ho nechat „nasáknout“ solí – její účinek a styk s pokožkou se tak ještě prodlouží.
 
Ideální je děti vykoupat před návštěvou jeskyně a po ní je už nekoupat, aby sůl mohla příznivě působit na pokožku.
 
V žádném případě se nemusíte bát toho, že děti berou sůl do rukou, případně že ji „ochutnají“.
 
Pobyt v solné jeskyni se doporučuje dětem od jednoho a půl roku. U menších dětí je vhodná konzultace s lékařem.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články