Snažíte se o miminko? Potíže mít nemusíte...

Když těhotenství nepřichází „podle plánu“, znamená to pro většinu žen velký stres. Hledání příčiny nebývá někdy jednoduché...
Snažíte se o miminko? Potíže mít nemusíte...
Pod tlakem, vlivem mnoha závažných okolností může člověk udělat některá rozhodnutí, kterých potom lituje po celý život. Mezi takové je možné zařadit i interrupci...

Závažné rozhodnutí
„Nikdy jsem si nemyslela, že něco takového udělám právě já,“ říká Veronika. „Ale rodiče mě přemluvili,“ dodává a do očí jí vhrknou slzy.
Jirku potkala na diskotéce. „Přišel za mnou. Prý se mu líbím už od základní školy. Strávili jsme spolu večer a bohužel i noc. Ráno řekl, že mi zavolá, ale už se neozval. O pár dnů později jsem se doslechla, že se vychloubá, jak konečně skolil nejstydlivější osmnáctku v okolí. Chvíli mi to bylo líto, pak jsem na sebe měla vztek. Ale co horšího: brzy jsem zjistila, že jsem těhotná. Byla jsem zoufalá. Odmalinka jsem sice snila o tom, že budu mít děti hodně brzy, ale kluk na jednu noc mé představy dobrého otce nesplňoval. Navíc rodiče, kterým jsem se svěřila, zjistili, že pije a fetuje, že se fláká a má na svém kontě i další „oběti“. „Zkazíš si život,“ hučeli do mě oba. „Bůh ví, jestli dítě nebude retardované a agresivní po něm.“ Nakonec jsem se nechala přemluvit a šla na interrupci. Teď je mi o pět let víc. Jsem vdaná, mám skvělého manžela. Už druhý rok se snažím otěhotnět, ale dítě nepřichází. A tak si říkám, jestli to není trest za to, že jsem se kdysi jednoho dítěte zbavila, a jestli přerušení těhotenství − byť šetrné − nemůže za to, že se mi nedaří přijít do jiného stavu...“

Čím dříve, tím lépe
Umělé přerušení těhotenství? Určitě velký zásah do organizmu, ať už fyzický či psychický. „Ukončení těhotenství se obvykle provádí do 12. týdne,“ vysvětluje MUDr. Roman Chmel. „Někdy se můžeme setkat i s pojmem miniinterrupce. Obvykle se tím myslí umělé ukončení těhotenství do 8. týdne. V čím nižším týdnu gravidity se interrupce provede, tím menší množství komplikací po zákroku můžeme očekávat. Organizmus se pochopitelně vzpamatovává lépe po zákroku, který je proveden co nejdříve. Děloha se zmenšuje do velikosti před otěhotněním rychleji a odchod očistků po zákroku je rovněž dříve ukončen. Hojivé pochody, které po zákroku nastávají, jsou obvykle nekomplikované a není třeba se ničeho obávat. Například po zákroku provedeném v 6. týdnu se vyskytuje méně problémů než po zákroku provedeném na konci zákonné lhůty ve 12. týdnu. Všechny reparační pochody končí šestinedělím, což nastává při první menstruaci po zákroku. První menstruace nepřichází obvykle přesně za 6 týdnů, jak by odpovídalo šestinedělí, ale může se dostavit v intervalu 4 až 8 týdnů po interrupci.“

Možné komplikace
Až donedávna převládal názor, že možnost otěhotnění brzy po interrupci je − ne-li vyloučená, tak aspoň velmi vzácná. Teď je možné slyšet i názor opačný. „Ano, otěhotnět lze hned v šestinedělí – pokud žena nedodrží doporučené zásady šestinedělí, tj. nemít v této době pohlavní styk. Po nekomplikovaném zákroku se musí myslet na možnost otěhotnění hned od prvního styku po první menstruaci.“ A s jakými případnými potížemi by měla žena počítat? „Absolutní většina žen nemá po umělém ukončení těhotenství významnější potíže. Šestinedělí, první menstruace i další plánované otěhotnění proběhne normálně. S každým zákrokem, i s pouhým píchnutím injekce, je však vždy spojeno určité nevelké riziko komplikací. V případě interrupce tomu není bohužel jinak. Časné komplikace po interrupci již v šestinedělí se vyskytují obvykle ve formě zánětu dělohy s bolestí v podbřišku, slabým krvácením a teplotou či ve formě zadržení očistků v děloze, což lze zjistit ultrazvukem. První komplikace se léčí antibiotiky, ve druhém případě se provádí opakované vyčištění děložní dutiny v celkové anestezii.“

Může za to žena?
Může se stát, že žena neotěhotní vůbec? „Taková situace je možná, ale vzácná. Tím bych nechtěl ženy podstupující interrupci zbytečně strašit,“ zdůrazňuje MUDr. Chmel. „V životě je možné vše, tak ani tuto komplikaci po umělém ukončení těhotenství nelze vyloučit. Podstoupila-li kdysi žena nekomplikovanou interrupci a teď má potíže s otěhotněním, nemusí to mít přímou souvislost. Příčin sterility je víc a nejsou jen na straně ženy. Při pátrání po příčině neotěhotnění se musí vyloučit i případný podíl tohoto zákroku na problému, ale zřejmou souvislost nacházíme jen zřídkakdy. K bezproblémovému pooperačnímu průběhu patří dodržování zásad šestinedělí. Nedoporučuje se mít pohlavní styk, preferuje se nekoupání v bazénu či ve vaně, pro celotělovou očistu je vhodná sprcha. Vhodná je přiměřená fyzická aktivita a zachytávání očistků do vložek.“

Ještě mám naději?
„Pokud se pár snaží o otěhotnění a přibližně do roka se mu to nepodaří, měl by vyhledat odbornou pomoc,“ doporučuje MUDr. Roman Chmel. „A vůbec nemusí problému s neotěhotněním předcházet umělé ukončení těhotenství! Zbytečně dlouhé čekání na ‚zázrak‘ není smysluplné.
A dobrá rada na závěr? Nedaří-li se otěhotnět bez pomoci, odborná pomoc je vždy namístě.“ 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články