Sluníčko potěší, ale bohužel může i ublížit...

Jaro je tu a s ním i příjemnější počasí a první sluneční paprsky, které po dlouhé zimě potěšily snad každého.

Slunce hřeje velmi příjemně, maminky vyráží s kočárky a svými ratolestmi na delší procházky jen tak pobýt v parku nebo na hřišti. Delší pobyt venku je po dlouhé zimě příjemná změna jak pro ně, tak pro jejich hravé děti.

I když sluníčko by ještě nemělo mít takovou sílu jako v létě, i teď je třeba myslet na ochranu dětské pokožky před slunečními paprsky, a to nejen kvůli spálení, ale hlavně kvůli škodlivému UVA a UVB záření. Kůže jako taková je vlastně největším orgánem lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší a nedokonalá. Dětská pokožka je tak mnohem citlivější než kůže dospělého člověka. Sice se rakovina kůže u dětí téměř nevyskytuje, přesto může nedostatečná ochrana před sluncem vést k závažným onemocněním nebo dokonce trvalému poškození pokožky.

Krémy a brýle
Děti do 3 let bychom proto neměli v žádném případě cíleně vystavovat přímému slunci, ani s použitím ochranných krémů. Opalování bohužel v dnešní době není zdravé ani pro dospělého člověka, natož pro malé dítě, jehož organismus není ještě zcela připraven na nadměrné teplo a škodlivé paprsky. S malými dětmi se tedy snažte pohybovat převážně ve stínu, před sluncem je chraňte vhodným oblečením, kloboučkem a clonou na kočárku. Stejně spolehlivě poslouží i obyčejná látková plena přehozená přes boudičku kočárku. Starším dětem pořiďte kvalitní sluneční brýle.

Chránit děti je třeba nejen před škodlivými paprsky, ale také před nadměrným teplem. Organismus malého dítěte se mnohem snadněji a rychleji přehřeje než ten náš „dospělácký“. Mnohem více hrozí dehydratace a tzv. úžeh nebo úpal.

Padesátkou nic nezkazíte
Na přípravku proti opalování nelze tedy šetřit. U malých dětí by se výše ochranného faktoru měla pohybovat kolem čísla padesát. Dítě je nutné krémem namazat zhruba čtvrt až půl hodiny předtím, než vyjde na přímé sluníčko.

Nezapomínejte, že tato zásada neplatí pouze na dovolené. Dítě by se mělo pečlivě krémem mazat, i když jde s kamarády ven. Pokud plánujete jet s dítětem k moři, vybírejte takový přípravek, který je odolný i vůči vodě a písku.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře