Sluníčko léčí, ale může i ublížit…

Konečně je tu léto. Zvlášť když máte doma malé dítě, je letní čas ten nejhezčí. Konec věčného nabalování, můžete být venku celý den. Ale pozor i krásné sluneční paprsky s sebou nesou jisté nebezpečí pro vaše děťátko. My vám poradíme, jak dítě ochránit, abyste si léto opravdu užili bez nehod.
Sluníčko léčí, ale může i ublížit…
Nevystavovat vůbec děti sluníčko, není možné a navíc by to bylo i zbytečné. Je ale nutné dodržovat určité zásady, protože dětská kůže je nesmírně citlivá a vaše zlatíčko by se tak mohlo brzy spálit, dostat úžeh nebo úpal a vy byste léto místo u vody tak mohli v lepším případě strávit doma. „Dětská pokožka je velice citlivá, proto je nutno dodržovat určité zásady pro pobyt dítěte na slunci,“ říká dětská lékařka Alena Bohdanecká a pokračuje: „Novorozenci a kojenci, děti do 1 roku, by se neměli slunit vůbec. Starší děti zvykáme na slunce velmi pomalu, a to po 2 až 5 minutách. Ideální doba je do jedenácti dopoledne nebo až po čtvrté hodině odpoledne.“ Podle ní by rovněž hlavička a oči měly být chráněny a to kloboučkem nebo brýlemi. „Během dne bych ale stejně raději nechala děti ve stínu ve stínu. Pokud je miminko ještě v kočárku, ten musí být ve stínu a relativním chladu určitě. V rozpálené korbě kočárku může malé dítě sáláním tepla utrpět úpal,“ vysvětluje MUDr. Bohdanecká.

Co jim mám dát na sebe?

Zoufá si jistě nejedna maminka v létě. Ideální by jistě bylo nechat děťátko nahé, ale to jde jen někdy. Oblečení dětí by mělo být vždy volné a vzdušné. Vhodné jsou spíše světlejší barvy a samozřejmostí jsou přírodní materiály. I pod oblečení ale dítě namažte. K ošetření kůže používejte zpočátku voděodolné emulze s vysokým UV faktorem.

Brýle proti slunci zbytečnost nebo ne?
„Chránit oči dítěte před přímým slunečním světlem je důležité. Názory, že je to zbytečnost nebo tlak výrobců opravdu považuji za liché. Sluneční brýle slouží k ochraně očí před UV zářením. Mohou je mít i úplně malé děti. Ovšem tady je na místě trpělivost. Nutit je dětem, které je strhávají, nemá smysl, protože by si vůči brýlím vytvořily averzi. V tomto případě je lepší pořídit maličkým čepičky s kšiltem a počkat, až si brýle proti slunci bude chtít vzít samo. Zpravidla to bývá kolem třetího roku věku, kdy vás dítě začne napodobovat,“ dodává Bohdanecká.

A maminky nebojte se, sluneční brýle nemohou kazit zrak, protože nejsou dioptrické. Rozhodně by ale měly mít zdravotní atest, proto se doporučuje kupovat je pouze v kamenných obchodech, nikoli na stánku. A pokud si nejste jisté, požadujte zdravotní atest u prodejce.
 
Klepněte pro větší obrázek

Pít se musí a v létě to platí dvojnásob
Děti mají oproti dospělým vyšší potřebu tekutin, protože podíl vody na celkové hmotnosti kojence je 80 procent. Kojené dítě má vypít asi 150 mililitrů tekutin na kilo hmotnosti. Všeobecně platí, že pokud dítěti vyměňujete plenu 6 až 8krát denně, je to důkaz dostatečného příjmu tekutin.

“Právě v horkých měsících nemusí dítěti postačovat jako příjem tekutin mateřské mléko. Je potřeba ho tedy o něco doplnit. Pokud je venku opravdu horko, lze dítěti zhruba od dvou týdnů podávat instantní čaje určené kojencům. Maminky by ale neměli zapomenout, že všechny nápoje musí být připravené z kojenecké vody,“ dokončuje pediatrička Alena Bohdanecká.

Rada na závěr

Čaje dětem nevylepšujte
Do čaje nepřidávejte v žádném případě citron, protože napomáhá vzniku alergické reakce o cukru ani nemluvě. V žádném případě se pro malé dítě nehodí černý ani zelený čaj. Od šesti měsíců můžete pitný režim zpestřit ovocnými nápoji pro děti. Vodu pro jejich přípravu používejte stále kojeneckou.

Text: Eliška Zikmundová

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články