Sex v těhotenství: ano, nebo ne?

Sex v těhotenství patří mezi věčná tabu opředená mnoha pověrami. Jak je to ale ve skutečnosti? Jaké milostné techniky si v těhotenství můžete dovolit a na jaké raději zapomenout?
Sex v těhotenství: ano, nebo ne?

Můžete mít vůbec sex?
Pokud se vaše těhotenství vyvíjí zcela normálně, můžete se milovat tak často, jak jen budete chtít. Nicméně nejspíš se vám nebude chtít tak často jako dřív, ale nebojte, je to zcela přirozené. Na vaší sexuální touze se totiž s největší pravděpodobností podepíšou hormony, únava i nevolnost.

Během druhého trimestru vzrůstá přítok krve do pohlavních orgánů a i prsa se stávají citlivějšími. Ve třetím trimestru dochází k velkému váhovému přírůstku, připojují se často bolesti zad a další symptomy, které váš sexuální apetit také spíše utlumí.

Může sex v těhotenství způsobit potrat?
Mnoho párů se mylně obává, že sex v těhotenství může být příčinou potratu - především v prvním trimestru. To je ale ovšem nesmysl. Časné potraty jsou obvykle spojené s chromozomálními abnormalitami a dalšími defekty ve vývoji dítěte. Takže se nemusíte ničeho bát, vaše milování na to nemá valný vliv.

Je v těhotenství nějaká poloha zakázaná?
Jak bude vaše těhotenství pokračovat, pomocí experimentování najdete tu nejpohodlnější pozici. Existuje pouze jedno doporučení. Možná vám bude nepříjemná poloha na zádech. Vaše děloha při ní totiž stlačí nervy v zadní části vašeho podbřišku a to vám může být více než nepříjemné.

Může sex zranit dítě?
Dítě je v děloze dokonale chráněné plodovou vodou a sliznicemi. Partnerův penis se ho nikdy nemůže dotknout.

Může orgasmus spustit předčasný porod?
Orgasmus může způsobit děložní kontrakce. Nicméně tyto kontrakce jsou zcela odlišné od kontrakcí, které provázejí samotný porod. Pokud máte normální těhotenství, orgasmus (ať už při pohlavním styku, nebo bez něj) nemůže nikdy vést k předčasnému porodu.

Kdy by se měla žena sexu v těhotenství vyhnout?
Ačkoli většina žen může mít bez problémů sex během těhotenství, existují situace, kdy je nutná opatrnost.

Předčasný porod - Prostaglandiny, které obsahuje sperma, mohou vyvolat kontrakce. Pokud máte diagnostikováno riziko předčasného porodu, měli byste být opatrní.
Vaginální krvácení - Sex se nedoporučuje v případě, že se u vás objevilo nevysvětlitelné krvácení.
Problémy s poševním hrdlem - Pokud se poševní hrdlo začíná předčasně otevírat, sex by mohl zvýšit riziko infekce.
Problémy s placentou - Pokud placenta zakrývá děložní otvor, sex by mohl vést ke krvácení nebo předčasnému porodu.
Vícenásobné těhotenství - jestliže čekáte dvě nebo více dětí, možná vám lékař doporučí sexuální abstinenci. Zatím však nikdy nebyla jednoznačně potvrzená souvislost mezi sexem v těhotenství a předčasným porodem dvojčat.

Má muž používat kondom?
Sexuálně přenosné choroby v průběhu těhotenství zvyšují riziko infekce, která může ovlivnit průběh těhotenství a zdraví dítěte. Pokud jste v průběhu těhotenství vyměnila partnery, vždy při sexu používejte kondom.

Co když nemáte chuť na sex?
I taková varianta je v pořádku. Existuje přece mnohem víc sexuálních praktik než pouhý pohlavní styk. Sdílejte své potřeby otevřeně se svým partnerem. Místo sexu zkuste mazlení, líbání nebo masáž.

Za jak dlouho po porodu se může začít znova se sexem?
Ať už jste rodila přirozeně nebo císařským řezem, vaše tělo potřebuje čas na rekonvalescenci. Většina lékařů doporučuje počkat minimálně šest týdnů po porodu před tím, než začnete znovu sexuálně žít.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články