Sex: Téma, které zajímá už předškoláky

Víte, že už ve čtyřech letech děti vnímají rozdíly mezi pohlavími? A už v tomto věku mohou začít pokládat zvědavé dotazy na téma sex.
Sex: Téma, které zajímá už předškoláky

Možná to zní jako poněkud šokující doporučení, ale většina odborníků radí začít děti seznamovat se sexuálními tématy již od tří nebo čtyř let. Pochopitelně jinak než se staršími, ale rozhodně je chybou se těmto otázkám vyhýbat, natož dokonce dávat najevo, že jsou nepřístojná nebo je považujete za něco, „sprostého“.

Samozřejmě tím nemáme na mysli zasvěcovat malého předškoláka do sexuálních praktik, líčit mu hormonální procesy a podobně. Rozhodně ovšem není na škodu v tomto věku přiměřeně a hlavně nenásilně podporovat zejména vnímání rozdílů mezi muži a ženami, chlapečky a holčičkami.

I zcela nevinné mazlení, které je pro ty nejmenší velmi důležité, se podílí na tom, aby v budoucnu dotyčný jedinec uměl přijímat a poskytovat tělesné projevy přízně a sounáležitosti. Mimochodem, dřívější i současné průzkumy v této souvislosti dokládají, že u dětí, s nimiž se rodiče nemazlili, hrozí větší riziko neuspokojivých partnerských vztahů.

Neodmítejte zvídavé otázky
Ve čtyřech letech dítěte se už mnohdy nevyhnete zvídavým otázkám, které vás mohou zaskočit – samy o sobě nebo tím, že je váš potomek vysloví v přeplněné tramvaji nebo ve frontě v obchodě. Snažte se odpovídat ihned a alespoň úvodní odpověď zcela neodmítejte. Dítě pak totiž může získat pocit, že se ptá na něco nepatřičného. Užitečné proto v této souvislosti také je se s partnerem zavčasu domluvit a shodnout, jakou strategii a jaký typ vysvětlování u takto citlivých záležitostí zvolíte.

Zároveň se připravte na to, že s tím, jak váš potomek roste a sbírá víc a víc podnětů, často v průběhu času klade opakovaně ty samé otázky. Buďte trpěliví a neodmítejte je stylem: „Ale o tom už jsme se bavili!“. Dítě zkrátka hledá a testuje přístup k věcem, které pro něj zatím stále představují do značné míry složitost a tajemství. Spíš klidně opakujte původní odpovědi, případně je doplňte podle toho, jak se dítě vyvíjí a dozrává, co je schopné zpracovat a vstřebat.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře