Sex si v těhotenství neupírejte, naopak si ho užívejte!

Milování v těhotenství je opředeno mnoha legendami. Od těch, že se z těhulek automaticky stávají postelové dračice až po ty, že milování ubližuje miminku.
Sex si v těhotenství neupírejte, naopak si ho užívejte!
Milování navíc trápí i samotné nastávající maminky. Hormonální výkyvy totiž mohou zapříčinit, že byste nejraději „promilovala“ celých devět měsíců jako kdysi, nebo naopak způsobí, že o svého partnera ztratíte dočasně zájem.
 
Sex v těhotenství trápí většinu z nás. Mohou za to dogmata z dětství, strach o zdraví miminka i fakt, že si s rostoucím bříškem nepřipadáme zrovna přitažlivé. „Jakmile jsem zjistila, že čekáme dítě, byl pro mne sex něco nepatřičného. Chuť na postelové hrátky mě hned přešla. Myslela jsem si, že miminko může soulož nervovat nebo mu dokonce ublížit. Gynekologa jsem se styděla zeptat a raději jsem zvolila „soukromý“ celibát. Partner to nechtěl pochopit, často jsme se hádali. Já si ale trvala na svém a v podstatě celých devět měsíců jsme se ani jednou nemilovali. Pak se přidalo šestinedělí a bylo doslova hotovo. Náš společný vztah absence milování a vlastně i mazlení poznamenal na dost dlouho. Jen obtížně jsme v intimní oblasti k sobě hledali cestu,“ otevřeně přiznává následky svého přístupu Karolína Lichtagová z Brna.
 
A s podobným přístupem není sama. „Většina žen docházejících do mé ordinace se na sex v těhotenství opravdu ptá a občas se jím stresuje,“ potvrzuje gynekoložka MUDr. Martina Kozárová a pokračuje: „Pokud ale těhotná žena má na sex chuť, nemá zdravotní komplikace, není třeba se požitku z milování zříkat. Sex v těhotenství nejen že nevadí, naopak pomáhá zpevnit pánevní svaly a je dobrou přípravou na porod. Takže já radím, užívejte si, jak jen to jde, volte jen pohodlné polohy a s milováním přestaňte leda v případě, kdy už vám nepřinese radost...“
 
Máte na sex chuť pořád
Některé těhulky naopak říkají, že jejich sexuální apetit v souvislosti s těhotenstvím vzrostl. „Když jsem si povídala s kamarádkami, co také čekaly dítě, připadala jsem si někdy jako úchyl. Zatímco ony si stěžovaly, že je sex nebaví, já měla opačný problém. Od konce druhého měsíce jsem mohla vlastně pořád a sex mě bavil více než kdykoli předtím. Skoro jsem utahala manžela,“ směje se Eva Tichá z Prahy.
 
Je to ale docela obvyklý stav, že sexuální apetit nastávajících maminek narůstá. Pochva díky vyšší hladině hormonu estrogenu citlivěji reaguje na vzruchy než obvykle. Žena se tak může těšit i na několikanásobný orgasmus, čímž si to nejen báječně užije, ale k tomu dobře procvičí svaly dělohy. Takže, jestli máte chuť na milování pořád, gratulujeme a určitě si sex neodříkejte.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Je ovšem lépe dodržovat určité, zejména hygienické zásady:
- styk raději provozujte s užitím kondomu, aby se zabránilo případné infekci
- pokud je vaše zvlhčení nedostatečné, pak použijte gel (raději ho kupte v lékárně a upozorněte lékárníka na těhotenství)
 
Těhotenská kámasútra aneb ideální polohy
Jak roste bříško, je třeba některé polohy (jako obvyklá misionářská) spíš vynechat. Takže trochu zapojte fantazii a experimentujte. Můžete vše, co je vám příjemné, netlačí a nebolí. My pro vás máme tři nejoblíbenější a nejbezpečnější „těhotenské polohy“.
 
Jistota zezadu
Žena klečí na kolenou s nohama široko rozkročenýma a pohodlně se předklání dopředu. Muž do ní vstupuje zezadu. Tato pozice je ideální, pokud si chce žena chránit bříško.
 
Na bok, prosím
Žena leží pohodlně na boku a muž do ní vstupuje zezadu, přičemž se k ní tělem tiskne. Tato poloha je ideální pro pokročilejší stádia těhotenství, kdy už je bříško opravdu velké.
 
Posaďte se
Intimní poloha, vhodná pro střední období těhotenství, kdy je již misionářská poloha nepohodlná. Žena tedy sedí muži na klíně tváří k němu. Tato poloha bývá příjemná pro oba partnery, protože umožňuje hluboké zavedení.
 
Když na „to“ chuť chybí…
„Některé nastávající maminky na sex ztratí chuť už během prvních týdnů těhotenství. Důvodů může být hned několik - hormonální změny, únava, a už zmiňovaný strach z toho, že můžete miminku ublížit,“ vysvětluje MUDr. Kozárová.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
 
Pokud nemáte na sex chuť, pak se určitě nenechte nutit, partner to jistě pochopí - nezapomeňte ale, že láska se dá vyjádřit i jinak než sexem. Pokud to partner nechce pochopit, snažte se mu šetrně vysvětlit, že pokles zájmu z vaší strany opravdu není jeho vinou, ani nemáte nikoho jiného, jen prostě nemůžete, protože prožíváte nejkrásnější, ale také fyzicky i psychicky velmi náročné období vašeho života. A jeho nátlak k milování může dokonce vést ke stálému znechucení. Kdyby vám debata byla nepříjemná, může vašemu partnerovi vše vysvětlit jistě i váš gynekolog. Každý dobrý lékař to rád udělá…
 
Ani v šestinedělí není vyhráno
V šestinedělí přichází totální sexuální útlum. Porodní cesty jsou povětšinou poraněné a rozbolavělé, krvácejí a navíc je novopečená maminka hodně unavená. Když se porodní cesty zahojí, problémy ustanou a život se stabilizuje, sexuální apetit se většinou kolem třetího měsíce vrátí. Bohužel, ne všem. Některé maminky nemají na sex pomyšlení ani během těhotenství, ani po něm. A i těch je hodně, problémy leckdy přetrvávají i rok po porodu. Takže, nepropadejte zoufalství a otevřeně si promluvte s partnerem. Měl by vše pochopit a být vám oporou. Navíc sexu mnohdy pomůže i malý půst a pozvolné mazlení a láskyplné projevy bez nátlaku a každodenních řečí o tom, jestli už konečně „můžete“…
 
Pokud by se vám však chuť na milování stále vyhýbala, svěřte se svému gynekologovi, který vám může najít zkušeného odborníka z řad sexuologů či psychoterapeutů. Hlavně se netrapte, opravdu za svůj problém nemůžete a navíc s ním zdaleka nejste sama. Raději se soustřeďte na svou roli novopečené maminky, milování si v životě ještě užijete.

Nejčastější omyly
 
Dítě se při milování zraní
Tak to se opravdu bojíte zbytečně. Dítě je v děloze dokonale chráněno plodovou vodou a sliznicemi. Partnerův penis se ho nikdy nemůže dotknout.
 
Klepněte pro větší obrázekPři milování potratím
Jestli se obáváte, že sex, hlavně v prvním trimestru těhotenství, může být příčinou potratu a vaše obavy navíc potvrdila i kamarádka, která „to zažila“, tak buďte v klidu. Z lékařského hlediska je to naprostý nesmysl. Časné potraty jsou obvykle spojené s chromozomálními abnormalitami či dalšími defekty ve vývoji dítěte, a vaše milování na to nemá vůbec žádný vliv.
 
Orgasmem k porodu!
To je další těhotenská pověra. Orgasmus může sice způsobit děložní kontrakce. Nicméně tyto kontrakce jsou zcela odlišné od kontrakcí, které provázejí porod. Pokud máte normální těhotenství, orgasmus (ať už při pohlavním styku, nebo bez něj) opravdu nemůže vést k předčasnému porodu.

Kdy se sexu raději vyhnout?
I když sex v těhotenství sám o sobě nebezpečný není, existují situace, kdy je podle lékařů lépe se ho vzdát. Takže, kdy na milování raději zapomenout?
 
Riziko předčasného porodu
Prostaglandiny, které obsahuje sperma, mohou vyvolat děložní kontrakce. U normálního průběhu těhotenství porod vyvolat nemohou, pokud ale máte diagnostikováno riziko předčasného narození miminka, raději se sexem opatrně.
 
Vaginální krvácení
Sex se rozhodně nedoporučuje v případě, že se u vás objevilo nevysvětlitelné krvácení.
 
Problémy s poševním hrdlem
Někdy se stává, že se poševní hrdlo začíná předčasně otevírat. Nebezpečné to není, ale sex by mohl zvýšit riziko infekce.
 
Problémy s placentou
Pokud placenta zakrývá děložní otvor, sex by mohl vést ke krvácení nebo předčasnému porodu.
 
Vícenásobné těhotenství
Maminkám dvojčátek nebo trojčátek často porodníci doporučují sexuální abstinenci. A to i přesto, že zatím nebyla jednoznačně potvrzená souvislost mezi sexem v těhotenství a předčasným porodem dvojčat či vícerčat.

Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře