Šanci na třetí dítě určitě máte

Je mi 32 let, máme už dvě děti (12 a 4 roky), manžel je stejně starý jako já. V minulosti jsme nebyli zatíženi žádnou genetickou vadou, obě těhotenství proběhla v pořádku, porody v termínu, žádný problém s otěhotněním.
Šanci na třetí dítě určitě máte
Před rokem jsme se rozhodli ještě pro jedno děťátko. Vysadila jsem Logest, který jsem užívala 3,5 roku, měsíc počkala a pak jsem okamžitě otěhotněla. HCG hormon nebyl příliš vysoký, miminko se na ultrazvuku zdálo menší. Přesto jsem v 8. týdnu viděla srdíčko. Současně jsem začala slabě špinit, dostala jsem Duphaston, následovalo silnější krvácení, 5 dní v nemocnici a za 10 dní se na ultrazvuku ukázalo, že plod je již vstřebaný. Po 5 měsících jsme to zkusili znovu, Duphaston jsem užívala už měsíc. Průběh byl podobný, pak se situace uklidnila, užívala jsem ho do 14. týdne, v 11. týdnu jsem viděla krásné, 3 cm velké miminko, se srdeční akcí a pohyby. Okolo 18. týdne jsem čekala pohyby, ale miminko odpovídalo 11. týdnu a bylo bez srdeční akce. Mám šanci na zdravé dítě? V čem je příčina nezdarů?
    E. F. Čechy
 
Popsala jse, že máte dvě zdravé děti a při pokusu o další těhotenství jste absolvovala dva nezdary. Jedenv 1. trimestru, další ve 2. trimestru. Velmi pravděpodobně není příčinou nedostatek hormonů. Nejčastější příčinou spontánního potratu v 1. trimestru je chromozomální porucha, obdobně to mohlo být i ve 2. trimestru. U velké části případů se příčina nezjistí. Doporučuji genetické vyšetření vás i manžela, bude-li v pořádku, vzhledem k vašemu věku bych se pokusil o další těhotenství. Je otázkou zda užívat gestageny, tj. hormony žlutého tělíska, pokud nebyla prokázána jeho nedostatečná hladina. Ale o tom se poraďte s vaším lékařem. Každopádně vidím vaši situaci optimisticky.

Porod jako máma?
Je nějak vysledované, zda se dědí z matek na dcery průběh těhotenství a porodu? Moje maminka rodila mě i bratra pouze 4 hodiny. Dost by se mi tak rychlý porod líbil. A jak je to později s nástupem přechodu?
Petra, Jihlava

Milá Petro, to je velmi zajímavá otázka. Předně máte polovinu genů od matky a polovinu od otce, takže pravděpodobnost toho, že zdědíte některé vlastnosti právě od matky, nebude nikdy stoprocentní. Vyhasnutí funkce vaječníků může mít dědičnou komponentu, tj. částečně se na ní může dědičnost podílet, ale že byste se na to mohla spolehnout, je jen velmi málo pravděpodobné. Způsob a délka porodu se asi dědičností neřídí, především o tom nejsou spolehlivé informace. Ale jako hypotéza zajímavé.

V kolika k lékaři?
Mám třináctiletou dceru, nemá žádné zdravotní problémy, ale už začala menstruovat (nijak pravidelně), tak myslím, že by měla jít na prohlídku ke gynekologovi. Jak první návštěva probíhá? Mám jít s ní? Jsou specializovaní dětští gynekologové?
Tereza, Příbram

Ne všichni gynekologové se zabývají vyšetřením dětí a mladistvých dívek. Najděte gynekologa - specialistu na dětskou gynekologii. Pokud vaše dcera normálně prospívá, menstruuje a nemá žádné obtíže, počkal bych s první gynekologickou prohlídkou až bude uvažovat o ochraně před nechtěným otěhotněním.

Pilulky s sebou
Jedu na roční stáž do Ameriky, užívám antikoncepci Jeannine. Jak to bude v zahraničí? Mám si nechat předepsat pilulky na celý rok od své lékařky?
Andrea, Praha

Můžete jít na prohlídku v Americe, ale cena vás velmi pravděpodobně nepotěší. Gynekologická prohlídka a pivo jsou v Česku zřejmě nejlevnější na světě. Doporučuji nakoupit zásoby i za cenu, že byste se užívání rozhodla přerušit.

Klepněte pro větší obrázekDoc. MUDr. Pavel Calda, CSc.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články