Sama sobě „obvoďákem“

Kdo vás zná nejlépe? Kdo pochopí, jak se asi cítíte, když vás rozbolí duše nebo v krku? Přece vy sama. Podle toho se sebou také zacházejte.
Sama sobě „obvoďákem“
My ženy se totiž dělíme do tří kategorií. Na pečlivé sebepozorovatelky, které každé píchnutí a závan špatné nálady ihned konzultují s lékaři. Na věčné odkládačky, které atmosféra čekáren a nemocnic natolik nebaví a odpuzuje, že vyhledávají odbornou pomoc, až když je dvacet minut po dvanácté (anebo lezou bolestí po zdi). Třetí a nejpočetnější skupina je něco mezi... Kde je ale vlastně hranice mezi hypochondrií a tím, že se necítíme ve své kůži, ale ještě to není na návštěvu doktora? A kdy se nevyplatí váhat ani vteřinu?
 
CHŘIPKA
Co se dá kurýrovat doma
Bolí vás hlava i v zádech, cítíte se celá rozlámaná, pálí vás v krku a jste tak vše-obecně celkově unavená. Pokud jde opravdu jen o virózu, pomůže postel, čaj s citronem a medem, případně paralen nebo aspirin a aspoň čtyřdenní pocení, pocení a zase pocení spolu s pospáváním.
 
Kdy už jste zralá na lékaře
Připravte si třicet korun, když ani po třech dnech postelové a horkočajové kúry nedošlo ke zlepšení. Zvýšená teplota přešla do horečky a lomcuje vámi zimnice.
 
BOLEST HLAVY
Co se dá kurýrovat doma
„Permoníci v mozku“ ze „společenské únavy“ nebo pracovního přetažení – hlava vás bolí přibližně za čelem nebo na spáncích, bolest pulzuje. Na to první existuje mnoho zaručených lidových receptů (horká polévka, pivo, něco smaženého, kyselá okurka), ale nejlepší je nic – nechat bolest odeznít. Na přetaženost je nejlepší spánek v dobře vyvětrané ložnici a dovolená (nikoliv ale ta mateřská).
 
Kdy už jste zralá na lékaře
Když je vám nevolno, bolí vás světlo, zvuky, vůně, pachy či pokud na vás někdo hlasitěji prudce promluvil. Prakticky vždy se silná pulzující bolest projevuje jen na jedné straně hlavy a dokonce vám mohou před očima i za očima skákat světélkující obrazce. Tady končí legrace – nejspíš u vás propukl záchvat migrény a na ten mokrý hadr ani běžná analgetika nezaberou. Pozor, speciální léky na migrénu vám může předepsat zas jen specialista – neurolog!
Když se bolest hlavy projeví po nějakém pádu nebo úderu – byť k němu došlo třeba už před dvěma dny. Je lepší, když podezření na otřes mozku lékař vyvrátí. Když vás hlava nepřestává bolet, i pokud užíváte léky, které donedávna zabíraly.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Poplach!
Když jsou záchvaty migrény stále častější a silnější. Když se bolest hlavy pravidelně vrací. Objevuje se nad čelem, začne vás zlobit zrak, řeč, sluch nebo paměť. Toto mohou být příznaky mozkového nádoru. Pokud naopak žádnou bolest hlavy necítíte, ale zničehonic začnete mít potíže při mluvení, polykání potravy, spojené s brněním ruky, nohy nebo obou, může to být příznak mozkové příhody. Volejte ihned sanitku!!! Nečekaně prudké bolest, při kterých ztrácíte chvilkově zrak.

BOLEST V ZÁTYLKU A NA TEMENI HLAVY
Vykoledovala jste si ji nejspíš stresem, celodenním dřepěním u počítače. Zátylek vás může „chytnout“ i jako předzvěst deprese. Slupněte paralen nebo ibalgin a protáhněte si šíjové svaly – nejlepší je plavání naznak.
 
PÁLENÍ ŽÁHY
Co se dá kurýrovat doma
Trpíte na tento pocit pálení za hrudní kostí často? Zamyslete se nejdřív nad tím, kdy přichází? Pokud po opulentním mastném obědě nebo večeři, větší dávce vína nebo nepravidelné životosprávě (přes den nemám čas, večer vyluxuji ledničku), příčina je jasná. Pokud se ládujete jednou za rok na Vánoce a pak ještě na bratrancově svatbě, stačí troška jedlé sody, sklenice studeného mléka nebo anacid.
 
Kdy už jste zralá na lékaře
Pokud vás žáha pálí často a i po normální porci lehkého jídla mdlé chuti. Špatně se vám polyká a máte dojem, že se vám každé sousto příčí v krku. Ve hře je refluxní choroba jícnu, což ovšem laik nepozná.
 
BOLEST BŘICHA
To je kapitola sama pro sebe. To, co můžeme považovat za zaražené větry nebo zácpu, může být klidně zánět. Při „slepáku“ se bolest vyskytuje nejčastěji v pravém podbřišku a pak se přesouvá okolo pupku. Postižený si může stěžovat, že mu je na zvracení. Při zánětu slinivky břicho nateče, na pohmat ztvrdne, hodně moc bolí a kolem pupku se může tvořit tmavá skvrna – následek krevních podlitin, které se vytvoří pod kůží. 
 
Klepněte pro větší obrázekA ještě 3 malé chyby s velkými následky
1. Pedikúra ve stylu „udělám si sám“
„Domácí kutilství“ při vydloubávání kuřích ok, odřezávání zrohovatělé kůže z pat není jen bolestivé. Kdo šetří má sice za tři, ale teď vás ta ušetřená stovka za profesionální péči bude stát draho. Riskujete infekci. Navíc většina z nás ze zrohovatělých vrstev kůže odstraní víc než je nutné. Tím docílí, že se v kůži tvoří víc buněk, kůže roste rychleji a je silnější a tvrdší. Pokud chcete pro své nohy něco dělat, zvláčňujte je pemzou a po koupeli ošetřujte vyživujícími a zvláčňujícími krémy, specializujícími se právě na tato místa.
 
2. Vymačkávání uhříků
Pupínky iritují! V zrcadle nás vyloženě vyzívají k tomu, abychom s nimi něco dělaly! „Onípáváním“ si ovšem zaděláváme na dlouhodobé problémy s pletí. Vymáčknutím jednoho pupínku sice dostaneme z kůže nežádoucí sekret, jenže nikdy ne úplně. Zůstane-li uvnitř kůže zbyteček, můžete si způsobit zánět.
Původně malý pupínek se hojí mnohem déle a může zmutovat ve vřídek, po kterém už zůstane jizvička. Zvlášť když svou kůži mordujete špinavýma rukama a nikoliv prsty obalenými papírovými kapesníčky.
 
3. Velká porce sladkého na jeden zátah
Pokud jste jednorázově u televize labužnicky vycumlala půlku bonboniéry nebo se na svatbě kamarádky přecpala dorty a koláčky, neztloustnete. Jen vaše tělo může až čtyři dny zadržovat vodu a pocity přefouknutého balónu na výkonnosti ani náladě nepřidávají.
 
Tip Betynky
Nejčastější „chorobou“ českých matek malých dětí je ovšem… přetaženost. S ní souvisí předrážděnost, bolest hlavy, nespavost – smrtelně unavená si lehnete, ale mozek pracuje na plné obrátky a místo úlevného spánku vám naskakují scénáře budoucnosti vybarvené na černo. Odtud je jen krok k úzkostným stavům, které navenek před blízkými maskujete, a tím se ještě víc unavujete. Úzkost není „depka“, a tak na lehčí formy bolehlavů a předrážděnosti (například manžel přišel o práci a vy na mateřské bojujete s hrůzou, co bude s hypotékou) poměrně úspěšně zabírá sirup Novo Passit.
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články