S miminkem to bude nejspíš jinak

Po narození potomka se obvykle změní sexuální vztahy novopečených rodičů, přičemž ne vždy k lepšímu. Jak se vyhnout typickým problémům?
S miminkem to bude nejspíš jinak
Sex pro potěšení je lidský vynález. Ve zvířecí říši slouží koitus výhradně k zajištění pokračování rodu. Zdá se, že i některé rodiny se drží této zásady. Když se narodí potomek, nastává ve vztazích muže a ženy jisté ochlazení. Často ztrácí jeden z partnerů zájem o sex, zatímco druhý tímto půstem strádá.

Univerzální výmluva
„Jsem tak unavený (unavená).“
 
Únava, žádná příležitost k relaxaci a každodenní problémy jsou nejčastějšími příčinami absence sexu v rodinách, kde se nedávno narodilo dítě. Péče o novorozeně zabere veškerý volný čas novopečené matky, muž je zase pohlcen starostmi o výdělek, snahou materiálně zajistit rodinu, která se teď rozrostla. Navíc se oba rodiče nemohou dostatečně vyspat, pořádně si neodpočinou, jsou stále ve střehu, kdy dítě zapláče. Celkově jsou tedy vystaveni silnějšímu stresu, než tomu bylo dříve, včetně období těhotenství.
 
Co s tím? Snažte se správně dělit práci a volno, poproste příbuzné, aby vám dítě občas pohlídali, nebo si najměte chůvu, abyste mohli strávit pár hodin jen ve dvou jako kdysi. Vedle sexuálního uspokojení vám to přinese i psychickou a fyzickou relaxaci.

Mužská výmluva č. 1
„Vůbec se teď o mne nezajímáš.“
 
To může být projev skryté žárlivosti, kterou muž pociťuje vůči dítěti. Byl zvyklý být dosud na prvním místě a najednou je odsunut do pozadí. Může se pak za to trochu mstít tím, že odmítá sexuální hrátky s partnerkou.
 
Co s tím? Je třeba předem partnera upozornit, že se mu po narození dítěte dostane z vaší strany menší pozornosti. Ale v intimních okamžicích nešetřete laskáním a lichotkami, povzbuzujícími mužovy sexuální touhy. Něžnosti, případně masáže vonnými oleji mu dokáží, že vám na něm opravdu záleží.

Mužská výmluva č. 2
„Co když ti způsobím bolest?“
 
Přítomnost mužů u porodu zčásti vzbuzuje i pochyby. To, co je totiž pro ženu přirozeným procesem, může pro muže znamenat psychické trauma. Když milovaná žena rodí, může obzvláště nepřipravený muž prožít šok, který se uloží v podvědomí a vyvstává později ve chvílích intimního sblížení. Muž si může znovu třeba připomenout krev atd., což mu může bránit v intimním styku z obavy, že ženě způsobí bolest.
 
Co s tím? Přesvědčte partnera, že se nemusí ničeho obávat, že mu opravdu řeknete, kdybyste při styku pociťovala bolest. V tomto případě je opravdu těžké se zcela uvolnit, ale příroda snad nakonec dosáhne svého. Pomoci mohou milostné rituály, určitá slova, dotyky, prostředí... Každý pár si vytváří vlastní milostné zvyklosti, které stvrzují, že patří ti dva k sobě. Zpočátku se můžete jen mazlit, laskat, využívat jiné milostné techniky

Mužská výmluva č. 3
„Dřu se jako blázen.“
 
Po narození dítěte se manžel často tak hluboko ponoří do práce, že vůbec nevnímá okolí, a to ani manželku. Nejde tu přitom jen o instinktivní snahu vydělat více peněz. Může to znít divně, ale je to projev podvědomé závisti vůči ženě, která dokázala přivést na svět dítě, naplnit tak své poslání, najít své místo v životě. Proto se teď partner více soustředí na kariéru se všemi z toho plynoucími důsledky, jako jsou únava, přetaženost, nezájem o sex.
 
Co s tím? Řešením je důvěrná rozmluva a hledání společných východisek. Jinak hrozí, že se partneři uzavřou do svého světa frustrací a obav a natrvalo se přeruší jejich vzájemný kontakt. Chuť na sex mohou ztratit i muži, kteří se tak snaží zamaskovat erekční dysfunkci vyvolanou třeba problémy v práci nebo začínající nemocí. Touha by měla přijít přirozeným způsobem , ale pokud tomu tak není, je dobré se poradit s odborníkem, někdy stačí pročíst literaturu.

Mužská výmluva č. 4
„Jsi teď matkou.“
 
Narození dítěte chápou mnozí muži jako jakési tajemství. A ženu, která se právě stala matkou, jako jakousi svatou, v jejíž přítomnosti se nelze ani zmínit o něčem takovém, jako je sex. Jak je možné hrubě vnikat do lůna, z něhož vyšlo dítě? Narozením dítěte se změnil ženin status z ženy milenky na ženu matku. To může v mužově podvědomí vyvolává tabu sexuálního styku. Nedotknutelnost obrazu matky může bránit manželským sexuálním vztahům.
 
Co s tím? Zkuste na sobě zdůraznit rysy okouzlující milenky. Dejte muži najevo, že stojíte o sexualní život . Oidipův komplex je sice silný, ale pohlavní instinkt také.

Ženská výmluva č. 1
„Musím jít za dítětem.“
 
Mateřský instinkt potlačuje u ženy všechny ostatní pocity včetně sexuálních. Žena se po porodu plně soustředí na bezbranné děťátko, což je v té době její jediná potřeba. V tutéž dobu se u některých mužů rozvíjí v různé intenzitě komplex méněcennosti, což může ovlivnit i jejich sexuální potenci.
Co s tím? Pokud dítě potlačí všechno ostatní do pozadí, může to významně poškodit rodinné vztahy, v nejhorším případě skončit až rozvodem. Připravte se na to, že své místo ve vašem srdci musí mít i manžel. Rodina je důležitá nejen pro vás, ale především pro dítě. Vždyť bez otce by se nemohlo narodit. Toto vědomí by mělo posílit vaši přirozenou sexuální touhu.

Ženská výmluva č. 2
„Ještě je na to brzy.“
Žena cítí zcela přirozený strach z bolesti, kterou zažila při porodu, a podvědomě jej přenáší i do oblasti sexu. V hlavě se jí vytváří určité myšlenkové schéma: „Při porodu jsem cítila bolest, dítě bylo počato při sexu, z čehož plyne, že sex rovná se bolest.“
Co s tím? Konzultujte to s gynekologem. Nejsou-li nějaké kontraindikace, postupně vylaďujte svůj pohlavní život. Zdravý organizmus se adaptuje rychle.

Ženská výmluva č. 3
„Nemám náladu.“
Poporodní deprese je podmíněna jak fyziologicky (změna hormonálních poměrů v organizmu), tak psychologicky (strach z budoucna, neschopnost vyrovnat se s novou situací, ztráta svobody a možnosti nakládání s volným časem). Deprese převálcuje všechny touhy, sexuální nevyjímaje.
Co s tím? Nevyhýbejte se pohlavnímu životu, neboť právě během sexu se v organizmu vytvářejí hormony, kterých máte v tomto období nedostatek. Kromě toho sexuální uspokojení snižuje napětí, zklidňuje a poskytuje pocit harmonie.

Blanka Dražanová

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články