S klíšťaty nekamarádíme

Je malý, zákeřný a své „taktické umění“ neustále vylepšuje. My se ale nedáme!
S klíšťaty nekamarádíme
Příroda obdařila mrňavé klíště obrovskou mocí: dokáže zabíjet. Každý rok podlehne v Česku nemocím způsobeným klíšťaty, několik lidí. Minulý rok například onemocnělo v Česku 542 lidí a čtyři zemřeli. Lymskou boreliózou se nakazilo ještě více nešťastníků – 3559. Bohužel mezi oběťmi jsou i malé děti, jejichž obranyschopnost ještě není plně vyvinutá a nemohou se nákaze účinněji bránit. Rodičům nezbývá, než se na útok klíšťat dobře připravit.
 
Klíště je velmi trpělivý tvor. Ukryté v suchém a studeném podrostu dokáže vyčkávat na svou hostinu i několik měsíců. Má velmi dobře vyvinutý smysl, kterým rozpozná přítomnost vlhké lidské nebo zvířecí pokožky. Pak se přiblíží a nemilosrdně zaútočí. Dříve se předpokládalo, že klíšťata žijí na stromech, ale ve skutečnosti jde o tvory „přízemní“ – žijí na zemi, v trávě, lesním podrostu. Jakmile ucítí příležitost, dokáží nepozorovaně vyšplhat člověku až do vlasů. A protože dítě je maličké, doputuje klíště k hlavě, třeba za ouška, mnohem dřív – stačí mu zhruba půl hodinky. Jakmile se utáboří, začne páchat svou diverzní činnost. Nejprve se zakousne (kusadla jsou téměř stejně velká jako jeho tělo). Zanoří se jimi do kůže a začne sát hostitelovu krev. Jeho kusadla pochopitelně nejsou sterilní. Jinými slovy: veškerá infekce se jejich prostřednictvím dostane do kůže, odkud se krevním oběhem dostává do celého organizmu. A tam už může páchat své škody.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Jednou z nejnebezpečnějších nemocí přenášenou klíštětem je klíšťová encefalitida, zánět mozkových blan (mozku). Průběh nemoci bývá, zvláště u dětí, velmi rychlý, prakticky může jít o několik hodin, maximálně dní. Projevuje se vysokými horečkami, zmateností, nesnesitelnou bolestí hlavy, světloplachostí, nevolností až bezvědomím.
 
Dnes pětadvacetiletá Lenka popisuje průběh nemoci následovně: „Na chatě jsem měla klíště, zbavila jsem se ho a pár dní se vůbec nic nedělo. Pak nastaly klasické chřipkové příznaky: bolest kloubů, hlavy, horečka, malátnost. Za tři dny potíže ustoupily, ale za další dva se vrátily. Pak to šlo hodně rychle. Probudila jsem se na jednotce intenzivní péče za tři týdny.“ Lenka patří k těm šťastnějším – do života se vrátila po necelém roce, kdy se musela naučit znovu sedět, jíst, mluvit a chodit.
 
Druhou nebezpečnou nemocí, kterou způsobuje klíště, je lymská (lymeská) borelióza. Neléčená borelióza často končí chronickým onemocněním kloubů a dalším poškozením nervového systému, mravenčením v končetinách, nepravidelným srdečním rytmem, bolestmi zad, krční páteře, poruchami vidění, artritidou…
 
Klíšťata letos útočí v míře nebývalé – za jejich vysoký počet mohou výkyvy počasí. Proti klíšťové encefalitidě dnes můžeme účinně bojovat očkováním. Doporučuje se ale až od 6 let věku. Proti borelióze zatím v Česku neexistuje účinné očkování, pouze v USA, kde ale klíšťata v sobě nosí jiný typ viru – ten v Čechách není. Výzkum ale kráčí mílovými kroky kupředu a snad se naše děti efektivního očkování proti borelióze brzy dočkají.
 
Chraňte své děti
Malá miminka, která většinu času tráví v postýlce nebo kočárku, jsou na tom relativně dobře – klíště k nim má celkem nesnadný přístup. Mnohem hůře jsou na tom batolata, která lezou po trávě, a malé děti, které si v létě užívají nahaté.
 
Klepněte pro větší obrázekJak děti, které ještě nemají věk na očkování, před klíšťaty chránit? Pouze a jedině správným oděvem a vhodnými repelenty. Největší výběr vhodných repelentů pro dítě je tradičně v lékárnách nebo v drogeriích. Repelenty je předtím, než vyrazíte na procházku, potřeba nastříkat či natřít nejen spodní část těla, ale tělíčko celé. Nastříkejte i botičky a ponožky. Pokud jdete s dítětem na houby nebo borůvky do lesa, dobře je oblékněte. V žádném případě by neměly být bosé v krátké sukénce či šortkách. Lepší jsou vysoké botičky a dlouhé kalhoty z chladivého materiálu (bavlna, len, konopí) chránící celé nohy. Zbytek těla chraňte repelentem. A na hlavu klobouček – pro jistotu… Po návratu je potřeba dítě co nejpečlivěji prohlédnout. Klíšťata si vybírají nejčastěji místa za ušima, ve vlasech, podpaží a okolí genitálií.
 
Když už se zakousne
Když klíště přece jen dosáhne svého, je potřeba se jej co nejrychleji zbavit. Čím déle klíště saje krev, tím je větší pravděpodobnost, že do oběhu předá nebezpečnou infekci. K vyjmutí potřebujete dezinfekční prostředek – osvědčila se stará dobrá jodová tinktura. A pak vhodnou pinzetu (neměla by být špičatá, koupíte ji v lékárně). Okolí vpichu a klíště potřete nebo postříkejte dezinfekcí. Pomocí pinzety uchopte tělo klíštěte a kývavým pohybem se snažte klíště vyviklat. Jakmile se vám to podaří, ošetřete znova místo vpichu dezinfekcí a klíštěte se zbavte. Můžete ho spálit nebo spláchnout do záchodu.
Dříve se používaly k vynětí klíštěte trochu jiné metody. Klíště se napřed udusilo olejem nebo mastí (nové poznatky ale ukázaly, že klíště před svou smrtí udušením často vypustí do rány toxické látky). Teprve pak se klíště vykroutilo – buď po, nebo proti směru hodinových ručiček. Jenže kroutivý pohyb může způsobit utržení klíštěcí končetiny. Takže nová metoda zní: raději viklat, než točit!!!

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou na českém trhu dvě: FSME IMMUN a ENCEPUR. Nejvhodnější doba pro očkování je mimo sezonu, tedy v zimních měsících. Dá se ale také očkovat ve zrychleném tempu, a to po celý rok, i třeba hned. O vhodném způsobu očkování vašeho dítěte se informujte u svého pediatra nebo na www.vakciny.net.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články