S dětmi v letadle: Jde to, ale chce to přípravu

Čas dovolených je tady! Pokud se chystáte někam vyrazit vzdušnou cestou, měli byste vědět, jaká platí pravidla pro létání s dětmi.
S dětmi v letadle: Jde to, ale chce to přípravu

Některé letecké společnosti vás nepřepraví s kojencem mladším 14 dnů. S miminkem od dvou týdnů výš přepravují téměř všechny. Cestování (a tedy i létání) s dítětem do tří měsíců věku ale pediatři nedoporučují, nemluvě o matce, která by si po porodu také měla odpočinout.

Matka může vcelku bez problémů cestovat letadlem po skončení šestinedělí. Dříve není cestování vhodné, protože je její tělo ještě oslabeno, je náchylnější k infekcím a tromboembolickým příhodám. Pro novorozence je létání zcela nevhodné kvůli tlakovým změnám v letadle. Kojenci od třech měsíců by už nemělo vadit. Dá se obecně říci, že čím je dítě starší, tím lépe cestu snáší. Doba letu v zásadě nerozhoduje, ale vzhledem k omezeným možnostem pohybu dítěte po palubě letadla je samozřejmě lepší kratší let.

Pravidla nejsou stejná
Vždy si s rozmyslem vybírejte leteckou společnost. Zjistěte si všechny potřebné informace předem. Ptejte se, jestli přepravují kojence, od kolika týdnů, mají-li pro ně nějaký nadstandardní servis, kolik budete za dítě platit, je-li na palubě kde dítě přebalit atd. Společnosti se v tomto opravdu velmi liší.

Již při rezervování letenky byste měli hlásit, že s vámi poletí malé dítě. Letecká společnost má jinak právo vás na palubu nepřijmout. Přečtěte si pozorně přepravní podmínky. Zejména nízkonákladové společnosti mají například limit pro váhu zavazadel na odbavení a počet a rozměry příručních zavazadel. Jelikož budete pro dítě brát na palubu více věcí, než berete sami pro sebe, informujte se o těchto limitech dopředu. S větším zavazadlem vás na palubu nemusí pustit.

Pozornost věnujte také bezpečnostním pravidlům. V roce 2006 vstoupila v platnost pravidla upravující množství tekutin, které smíte mít u sebe ve chvíli, kdy procházíte bezpečnostní kontrolou. Pravidla platí pro všechny osoby letící do zemí Evropské unie, Norska, Islandu, Švýcarska, USA a Kanady. Na palubu letadla s sebou smíte vzít tedy pouze minimální množství tekutin. Tekutiny musí být v malém balení do max. objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr. V případě převozu zdravotní či kojenecké stravy je třeba, abyste nepřeváželi větší množství, než je nutné pro cestu. racovníkem bezpečnostní kontroly můžete být požádáni o kontrolu ochutnávkou (např. kojenecká strava), či o předložení dokladu o původu tekutiny.

Je dobré také vědět:
Jedna osoba smí doprovázet maximálně dvě děti do dvou let. Děti starší dvou let musí mít vlastní sedadlo a platí stejnou cenu za let jako dospělí. Doprovázející osoba zodpovídá za to, že nezletilá osoba bude řádně připoutána k sedadlu v letadle. Za tímto účelem je u dětí od šesti měsíců, které mají zakoupená vlastní sedadlo, povolena přeprava v dětské automobilové sedačce. Autosedačka musí mít pevný kovový nebo plastový rám, nesmí být širší než 42 cm a musí mít pětibodové upínání - na ramennou, na bocích a v rozkroku.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články