S dětmi na tobogán, nebo do lesa?

Času máte málo, a tak jej chcete dítku vynahradit nabitým programem s co nejhlubšími zážitky. Ale trefa do černého to být vždycky nemusí. 
S dětmi na tobogán, nebo do lesa?

Moc jsem se těšila, jak si to odpoledne s Maxíkem užijeme. Naplánovala jsem prohlídku Mořského světa, legraci na kolotoči a nakonec zábavu na oslavě třetích narozenin kamarádčiny dcerky,“ vypráví maminka Dominika. „Jenže Maxík se nebavil ani zdaleka tak, jak jsem doufala. Už cestou z velkého akvária vypadal unaveně a na kolotoči se dokonce rozbrečel. Mrzoutěl, a tak jsme místo na oslavu šli domů. Myslela jsem, že na něj leze viróza, ale po hodince doma byl zase v pohodě.“

Dominika se prý začala bát, že se jí milovaný syn odcizuje. Její pozice ve firmě totiž vyžadovala časté a několikadenní služební cesty. A když se konečně objevila na pár dní doma, chtěla svoji nepřítomnost Maxovi vynahradit. Ale jak se ukázalo, příliš tlačila na pilu. Max vzhledem ke svému spíš introvertnímu temperamentu potřeboval klidnější program.

Podněty v rozumné míře
Každý jsme trochu jiný, někoho vyčerpá půlhodinka ve velké společnosti s hlučným programem, jiný se po večírkovém maratonu cítí nabitý energií. Děti jsou na tom podobně. A protože i ony jsou unikátní bytosti, může se stát, že právě rodič, který dobíjí své baterie akčním, či dokonce adrenalinovým programem, má potomka, jemuž více vyhovují klidné činnosti. A naopak, rodič vyznávající spíše čtení knih o samotě může mít problém s tím, že jeho dítko se podobá „tajfunu“, vyžaduje neustálou pozornost a kontakt a komunikaci s druhými.

Jenže malé děti samy nemohou unavující program opustit ani se vydat za dalšími podněty, které by je dostatečně uspokojily. K tomu potřebují naše pochopení a pomoc. Jak tedy trefit tu správnou míru podnětů, když jejich nedostatek je pro malého človíčka stejně škodlivý jako nadbytek? Není to věda, všímavý rodič brzy pozná, co jeho dítěti nejvíce vyhovuje, co ho baví a co potřebuje.

Vybrali jste správně? Nejlépe to poznáte, když:
dítě má ze společné aktivity radost
ještě dlouho po skončení o ní vypráví
chce si ji brzy zopakovat
při vzpomínce na ni se usmívá a je veselé.

Kdy jste to přehnali?
Jestliže dítě jeví známky únavy, je podrážděné a nenaplněné, pak by nejspíš potřebovalo čas jen pro sebe, možnost pohrát si v klidu s vlastními hračkami nebo si jen tak sednout a v klidu si povídat.

Než zkusíte novinku
Než se s dítětem pustíte do nové, zatím nevyzkoušené aktivity, informujte se také, v jakém věku dítěte je vhodné s ní začít a jaký je nejlepší postup. Například u lyžování je nejnižší doporučená hranice tři roky. „Malé děti jsou jako houby, které s radostí a dychtivostí nasávají nové podněty, které jim dává jejich okolí. Ale je důležité, aby veškeré sporty či jiné akční činnosti byly pro děti zábavou, nikoli povinností, není dobré do nich děti nutit,“ upozorňuje psycholožka Kateřina Beerová. „Zároveň platí, že dítě se nejvíce naučí nápodobou. Pokud vy sami nelyžujete, nejezdíte na kole atd. a pokud jim tato činnost zpočátku nepůjde, těžko je budete přemlouvat, aby vytrvaly a pokračovaly. Rodiče často zapomínají na to, že jsou pro své děti největšími vzory, a diví se, když děti nechtějí dělat něco, čemu se oni sami nevěnují.“

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články