Rýma: Odpovědi na nejčastější otázky

Společně s MUDr. Danielou Kučerovou, ORL specialistkou, jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastější otázky týkající se rýmy.
Rýma: Odpovědi na nejčastější otázky

1. Co je rýma a jak k ní dochází?
Rýma je zánět nosní sliznice, který se projeví otokem s následným ucpáním nosních průduchů, zvýšenou tvorbou hlenů a jejich výtokem z nosu. Vše je provázeno šimráním a svěděním v nose, někdy celkovou únavou a zvýšenou teplotou.

Akutní rýma je typickým projevem běžného nachlazení, které netrvá déle než 10 dní. Nosní sliznici nejprve napadnou viry, kterých existuje více jak 200 typů (rinoviry, koronaviry, adenoviry, viry chřipky, RS viry a další). Sliznici oslabenou virovou infekcí můžou snadněji napadnout bakterie (nejčastěji Haemophilus influenze, Moraxellacatarrhalis, Staphylococcus aureus, Streptococcuspneumoniae). To se projeví buď zhoršením příznaků po 5 dnech, nebo jejich přetrváváním po dobu delší než 10 dní.

U chronické rýmy trvají příznaky (alespoň dva z následujících: obstrukce nosu, sekrece hlenu, kýchání, svědění v nose, porucha čichu) déle než 3 měsíce. Může se jednat i o alergickou rýmu, která je neinfekční.

2. Kde může člověk nejčastěji rýmu chytit?
Běžnou infekční rýmou se člověk nakazí nejčastěji při přímém kontaktu s nemocným tzv. kapénkovou infekcí ze vzduchu po kýchnutí, nebo kontaktem s infikovanými předměty od nemocného – sklenice, kapesník atd. Velké riziko nakažení virovou infekcí hrozí v uzavřených nevětraných prostorech – MHD, divadlo, kino.

[UniverzalArticleBox Rýma u dětí: co dělat, jak dlouho trvá léčba a kdy nemůže do školky? | https://www.maminka.cz/clanek/ryma-u-deti-jak-se-ji-zbavit-prevence-lecba-kdy-muze-do-skolky-jak-naucit-smrkat | 866520847]

3. Jak se nejlépe chránit před nachlazením?
Pro účinnou ochranu před nachlazením je klíčová odolnost nosní sliznice k infekci. Existuje však mnoho faktorů, které tuto odolnost snižují. Mezi nejzásadnější patří výkyvy teplot, cigaretový kouř, stres a únava. Proto je otužování, dostatečný odpočinek a přísun vitamínů nejlepší prevencí. Také je důležité omezit kontakt rukou a očí nebo nosu (případně rtů) v chřipkových obdobích na minimum. Určitě prospěje i ostražitost v zateplených místech s větším výskytem lidí.

4. Co udělat, abychom se rýmy zbavili co nejrychleji?
Každá rýma trvá nejméně 5-7 dní. Aby netrvala déle a aby nebyla doprovázena komplikacemi, je vhodné omezit fyzickou aktivitu, pít dostatek tekutin a zvýšit příjem vitamínů. Pro snadnější léčbu lze lokálně do nosu aplikovat kapky s obsahem vasokonstrikčních látek, které zprůchodní nos a uvolní vývody vedlejších dutin nosních i průchodnost Eustachovy trubice, která spojuje nos se středním uchem.

5. Hrozí následné zdravotní komplikace při neléčené přechozené rýmě?
Přesto, že se říká, že rýma se vyléčí sama, může se toto zdánlivě neškodné onemocnění vyvinout ve vážnější zdravotní komplikaci, není-li mu věnována dostatečná pozornost. Při neléčené rýmě jsou nejčastějšími komplikacemi zánět středouší a zánět vedlejších dutin nosních, u dětí také zvětšení nosní mandle.

6. Čím nám nosní kapky při rýmě pomáhají?
Nosní kapky s obsahem vasokonstrikčních látek sníží otok nosní sliznice a potlačí produkci hlenu. Usnadní dýchání nosem, uvolní odtok hlenu z vedlejších dutin nosních a zprůchodní Eustachovu trubici (pocit zalehnutí uší). Nosní kapky na bázi mořské soli a minerálů mají ochranný účinek na sliznici, zvlhčují a zřeďují nosní sekret a tím usnadní vysmrkání. Nemají však větší efekt na potlačení rozvoje komplikací (zánět ucha, zánět vedlejších nosních dutin).
7. Na co si dát pozor při užívání nosních kapek?
I u volně prodejných léků je nutné pečlivě dodržovat informace obsažené v příbalovém letáku. Při používání nosních kapek je důležité obrátit pozornost především na dobu určenou k jejich aplikaci, která nemá přesáhnout 5-7 dní u vasokonstrikčních kapek (např. Olynth®, Olynth® HA). Po krátké pauze (3-5 dní) je možné lék znovu použít po stejnou dobu.

8. Hrozí zdravotní komplikace při nadměrném používání nosních kapek?
Při nadměrném používání nosních kapek hrozí poškození nosní sliznice jejím vysušením s tvorbou strupů a krvácením z nosu při jejich olupování. Z celkových příznaků jsou časté bolesti hlavy a nespavost. Po vysazení nosních kapek po dlouhodobém užívání vznikne tzv. „rebound“ efekt, kdy sliznice zduří ještě více (nyní již bez doprovodné rýmy), nos se ucpe a to nutí nemocného k další aplikaci kapek a vypěstování bludného kruhu.

9. Co dělat v případě, že trpím závislostí na pocitu prázdného nosu?
V případě závislosti je vhodné navštívit ORL specialistu, který vyšetří příčinu ucpaného nosu a navrhne léčbu. Více informací naleznete na www.bezrymy.cz.

MUDr. Daniela Kučerová, ORL specialistka
Název a adresa zdravotnického zařízení: Medicalorl, s.r.o.,
Od r. 1998 do r. 2009 pracovala na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK V Praze v Motole, v letech 2004 až 2009 jako odborný asistent. V lednu až březnu 2007 absolvovala odbornou stáž na ORL pracovištích v Houstonu v USA. Od dubna do prosince 2007 pracovala v Evropském onkologickém institutu na ORL oddělení v Miláně v Itálii. V roce 2009 založila s Doc. MUDr. Zdeňkou Kuchynkovou, CSc. Medical ORL s.r.o. se sídlem v Klánovicích.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články