Růstový spurt: jak ho poznáte a 4 rady pro jeho zvládnutí

Pokud máte někdy pocit, že vás chce vaše miminko doslovat vysát a kojíte od rána do večera a od večera do rána, možná jste v období růstového spurtu. Víme, jak si s ním poradit.
Růstový spurt: jak ho poznáte a 4 rady pro jeho zvládnutí

Růstový spurt je období, ve kterém dochází k náhlému zrychlení růstu u kojence. Nebývá ale jen jeden. Takových období se může v životě malého miminka vyskytnout vícekrát. Období takzvaného zrychleného růstu v kojeneckém věku nebývá dogmaticky dáno, vše spíše berte jako orientační údaj. 

První velké období růstového spurtu: jak ho poznáte? 

Nejčastěji to bývá v období 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce. Děťátko během krátké doby dost rychle povyroste a proto má častou potřebu příjmu potravy. U některých maminek nedochází ke spuštění zadního mléka (nejčastěji ze stresu) a proto se miminko vzteká. Zná chuť zadního mléka, chce se i nasytit a ne jen napít. Může mít i nazelenalou stolici. Pláče a pláče a pláče, protože je nevyspalé, z důvodu častého přikládání a pití sladkého předního mléka má koliky. Ale hlavním důvodem pláče není jen hlad, jde o to, že miminko je i díky rychlejšímu růstu podrážděné. A podrážděné bývá i během krmení, je neklidné, potřebuje vše rychle nasát/vypít a je nedočkavé. 

Jak dlouho růstový spurt trvá? 

Růstový spurt obvykle trvá 2–3 dny, někdy dokonce týden a výjimečně i déle. U některých dětí probíhá bouřlivě, u jiných jej sotva postřehnete.

Další růstová období aneb rokem to nekončí 

Mohou se objevit ještě v 9. měsíci, ale také po prvním roce a pak vlastně průběžně až do dospívání. Dětem je ale srdečně ukraden náš kalendář a proto se každé dítě chová trochu jinak. 

Nesnesitelná bolest při kojení: Znáte syndrom bělavé bradavky?

Nesnesitelná bolest při kojení: Znáte syndrom bělavé bradavky?

Horčík. Proč je v těhotenství tak důležitý a kde ho najdete

Horčík. Proč je v těhotenství tak důležitý a kde ho najdete

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články