Růstový spurt je období, ve kterém dochází k náhlému zrychlení růstu u kojence. Nebývá ale jen jeden. Takových období se může v životě malého miminka vyskytnout vícekrát. Období takzvaného zrychleného růstu v kojeneckém věku nebývá dogmaticky dáno, vše spíše berte jako orientační údaj.
První velké období růstového spurtu: jak ho poznáte?
Nejčastěji to bývá v období 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce. Děťátko během krátké doby dost rychle povyroste a proto má častou potřebu příjmu potravy. U některých maminek nedochází ke spuštění zadního mléka (nejčastěji ze stresu) a proto se miminko vzteká. Zná chuť zadního mléka, chce se i nasytit a ne jen napít. Může mít i nazelenalou stolici. Pláče a pláče a pláče, protože je nevyspalé, z důvodu častého přikládání a pití sladkého předního mléka má koliky. Ale hlavním důvodem pláče není jen hlad, jde o to, že miminko je i díky rychlejšímu růstu podrážděné. A podrážděné bývá i během krmení, je neklidné, potřebuje vše rychle nasát/vypít a je nedočkavé.
Jak dlouho růstový spurt trvá?
Růstový spurt obvykle trvá 2–3 dny, někdy dokonce týden a výjimečně i déle. U některých dětí probíhá bouřlivě, u jiných jej sotva postřehnete.
Další růstová období aneb rokem to nekončí
Mohou se objevit ještě v 9. měsíci, ale také po prvním roce a pak vlastně průběžně až do dospívání. Dětem je ale srdečně ukraden náš kalendář a proto se každé dítě chová trochu jinak.
4 rady pro období růstového spurtu
Obrňte se trpělivostí
I když už toho máte tak akorát dost, trpělivosti se nevzdávejte. Klid vám pomůže nelehké období lépe překonat. Růstový spurt je období, které skončí. Tedy alespoň do té doby, než začne další. Ale to vy už budete vědět, jak na to.
1. Kojte kdykoliv chce miminko pít
I když se zdá, že už nemáte mléko, přikládejte ho tak často, jak jen to půjde. Tvorba mléka je kouzelná věc - čím častěji miminko přikládáte, tím víc se mléko tvoří.
2. Nenechávejte si smutek jen pro sebe a podělte se s rodinou
Manžel či přítel zastane alespoň chvíli základní domácí práce, abyste měla klid věnovat se miminku. Jezte hodně bílkovin, mléčných výrobků, ovoce - a především hodně pijte! Buďte doma, odpočívejte, využijte pomoc rodiny a blízkých - ať vám dojdou na nákup, něco uvaří atd.
3. Zkuste klidně homeopatika
Když bude mléka opravdu málo, zkuste homeopatika - jsou volně prodejná a nic tím nezkazíte. Když ani to nepomůže - nezoufejte - umělou výživu koupíte vždy, ale nejdříve se snažte kojit.
4. Pomožte miminku s kolikami
Počítejte s tím, že miminko bude i víc trpět na na větry. Poctivě ho nechte odříhnout, bříško masírujte a hlaďte, popř můžete podávat miminku kapky podporující pohyb střev (u nás postačil Sab Simplex 15 kapek před kojením). Stolice miminka může být nazelenalá oproti běžné žluté barvě.