Roztroušená skleróza? Vy nemůžete mít dítě

Máte také „smůlu“ na doživotního společníka v podobě této nepříjemné nemoci? A můžete se i v tomto případě stát maminkou? Co udělá těhotenství s vaším tělem? A není onemocnění dědičné? Odpovědi jsou optimistické.
Roztroušená skleróza? Vy nemůžete mít dítě

Mladých žen s roztroušenou sklerózou stále přibývá. Proč? Na tuto otázku si netroufá jednoznačně odpovědět žádný lékař. Každopádně jde o vážnou autoimunitní chorobu, která nejčastěji překvapí ženy mezi 20. a 40. rokem života, tedy právě v době, kdy plánují těhotenství a touží založit rodinu.

Roztroušená skleróza? Zapomeňte na těhotenství, vy nemůžete mít dítě 

Takovou odpověď si ještě před zhruba patnácti lety vyslechla každá žena s touto nemocí, která si troufla svěřit se lékaři, že by ráda otěhotněla. Ano, dříve se pacientkám s „ereskou“ těhotenství důrazně nedoporučovalo, dnes již ale lékaři nejsou tak nekompromisní.

 

Výsledky vědeckých studií totiž ukázaly, že těhotenství naopak nemocným ženám svědčí, zmírňuje průběh choroby a nastávající maminky se ve většině případů cítí dobře. 

 

Před jejími případnými ataky je totiž chrání hormony a jimi způsobená změna imunitních pochodů v těle. „Pacientkám zásadně těhotenství nezakazujeme, naprostá většina žen s roztroušenou sklerózou projde graviditou bez komplikací. Jen minimum žen má takový průběh onemocnění, že pro ně není těhotenství vhodné,“ uvádí doc. MUDr. Dana Horáková, Ph. D., z Centra pro demyelinizační onemocnění 1. lékařské fakulty UK a VFN Praha.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný