Roztroušená skleróza? Vy nemůžete mít dítě

Máte také „smůlu“ na doživotního společníka v podobě této nepříjemné nemoci? A můžete se i v tomto případě stát maminkou? Co udělá těhotenství s vaším tělem? A není onemocnění dědičné? Odpovědi jsou optimistické.
Roztroušená skleróza? Vy nemůžete mít dítě

Mladých žen s roztroušenou sklerózou stále přibývá. Proč? Na tuto otázku si netroufá jednoznačně odpovědět žádný lékař. Každopádně jde o vážnou autoimunitní chorobu, která nejčastěji překvapí ženy mezi 20. a 40. rokem života, tedy právě v době, kdy plánují těhotenství a touží založit rodinu.

Roztroušená skleróza? Zapomeňte na těhotenství, vy nemůžete mít dítě 

Takovou odpověď si ještě před zhruba patnácti lety vyslechla každá žena s touto nemocí, která si troufla svěřit se lékaři, že by ráda otěhotněla. Ano, dříve se pacientkám s „ereskou“ těhotenství důrazně nedoporučovalo, dnes již ale lékaři nejsou tak nekompromisní.

 

Výsledky vědeckých studií totiž ukázaly, že těhotenství naopak nemocným ženám svědčí, zmírňuje průběh choroby a nastávající maminky se ve většině případů cítí dobře. 

 

Před jejími případnými ataky je totiž chrání hormony a jimi způsobená změna imunitních pochodů v těle. „Pacientkám zásadně těhotenství nezakazujeme, naprostá většina žen s roztroušenou sklerózou projde graviditou bez komplikací. Jen minimum žen má takový průběh onemocnění, že pro ně není těhotenství vhodné,“ uvádí doc. MUDr. Dana Horáková, Ph. D., z Centra pro demyelinizační onemocnění 1. lékařské fakulty UK a VFN Praha.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články