Rozhovor s přednostou kliniky pro léčbu neplodnosti

Brno stálo v osmdesátých letech na počátku asistované reprodukce nejen u nás...
Rozhovor s přednostou kliniky pro léčbu neplodnosti
Unica, Klinika pro léčbu neplodnosti a ženských nemocí, jejímž přednostou je profesor MUDr. Zdeněk Malý, byla v roce 1994 prvním soukromým IVF centrem v republice. Loni v květnu tu oslavili 1000. dítě. Ale víte, co tomu, než se dítě konečně „vylíhne“, předchází?

Spousta žen si myslí, že otěhotní hned po vysazení antikoncepce. Po „neúspěšném‘ roce je čas začít s tím něco dělat...
Prvním krokem by mělo být vyšetření spermiogramu muže. Ukáže-li spermiogram obzvláště závažný patologický nález, je vhodné i jeho genetické vyšetření.

Ženu, když přijde „na řadu“, čekají složitější vyšetření a větší nervy...
Základní otázka u ženy je ovulace. Odpovědí je vyšetření hormonů z krve. Dále ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků. Je-li spermiogram v pořádku a ovulace se potvrdí, je na místě vyšetření průchodnosti vejcovodů, nejlépe laparoskopicky, neboť zároveň je to také informace o možném výskytu endometriózy, která brání otěhotnění. Při normálním spermiogramu, průchodných vejcovodech a aspoň občasných ovulacích může gynekolog zkusit podpořit otěhotnění medikamentózně. Uvažovat lze v těchto případech také o inseminaci. Je-li spermií málo, či se velmi omezeně pohybují, nebo, a to je nejzávažnější, převládají spermie s abnormální hlavičkou, krčkem či bičíkem, je vhodné obrátit se na specializované pracoviště. Nevede-li ani odpovídající IVF léčba k úspěchu, pátrá se po vzácnějších příčinách (poruchy imunity, vrozené genetické, chromozomální zvláštnosti u obou partnerů).

Dříve se zavádělo do dělohy více embryí. Platí to i dnes?
Při asistované reprodukci se obvykle přenáší do dělohy 1 či 2 embrya. Závažnou komplikací je však vícečetné těhotenství, kdy hrozí předčasný porod a možné postižení dětí v důsledku nezralosti. Proto se častěji obracíme k přenosu jednoho embrya. Úspěšnost je nižší, ale zabrání se vícečetnému těhotenství. Vzácně se může stát, že po přenosu do dělohy se embryo rozdělí a vzniknou jednovaječná dvojčata. Většina párů si přeje přenášet dvě embrya, aby byla šance na úspěch vyšší.

Kolikrát po sobě je možné oplodnění absolvovat na pojišťovnu?
Pojišťovna zaplatí 3 IVF cykly v základní podobě. To je to „oplození ve zkumavce“. K vajíčkům se pouze přidají spermie a je čistě dílem náhody, kolik vajíček se oplodní a kterou spermií dojde k oplození. Bohužel i nenormální spermie může proniknout do vajíčka a oplodnit je. I tak může vzniknout embryo, které se v prvních pěti dnech v laboratoři vyvíjí dokonale. Dokonce lze otěhotnět. Ale pak se v 5., 6. či 8. týdnu těhotenství zastaví. Zmlkne, žena odkrvácí, a je to pryč..

A co když spermie nezafungují?
Norma dle WHO říká, že má-li muž 30 % spermií normálních, je to v normě. Proto úspěšnost IVF v základní podobě kolísá jen kolem 25 %. Pravděpodobnost otěhotnění ale stoupá užitím mikromanipulačních procedur a technik, jež pojišťovny nikde neplatí. Obrovským skokem je tzv. ICSI, neboli injekce vybrané spermie do cytoplazmy vajíčka. Přínosná je také prodloužená kultivace embryí, jež umožní odlišit defektní embrya. Vývoj vadných se totiž během prvních pěti dní kultivace postupně zastavuje. Významný je i tzv. asistovaný hatching, což je vytvoření otvoru v obalu embrya, kterým embryo lépe vycestuje. To usnadní jeho uhnízdění ve sliznici děložní. Tyto nehrazené procedury zvyšují šanci až na 50%.

Umělé oplodnění není ovšem procházka růžovou zahrádkou...
Ať jde o základní IVF, nebo IVF s placenými procedurami, rizika jsou stejná, a tak je žena absolvuje vždy. Jsou to hyperstimulační syndrom, krvácení z vaječníků, infekce v dutině břišní a hlavně stres. A při neúspěchu zůstává vždy šrám na duši. Proto doporučuji, aby při stejném riziku měla žena maximální prospěch, tedy léčbu s procedurami navíc. Ty mohou sice stát až dvě desítky tisíc, ale je lépe cyklus odložit, připravit si prostředky a teprve pak léčbu začít naplno. Vyčerpá-li žena podporu pojišťovny, musí již vše hradit sama. Stejně tak je tomu, přesune-li se léčení až přes 39., u dvou pojišťoven přes 40. narozeniny. Suma za léčbu se pak může přiblížit 70 000 Kč, což ale ovlivňuje množství spotřebovaných léků. Otěhotnět lze i později, je to ale otázka psychické zátěže a finančních prostředků.
 
Text: Vlasta Adamcová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články