Rozchod jinak - v klidu

S manželem jsme se seznámili už na střední škole, dlouho jsme spolu kamarádili, ale chodit jsme spolu začali až na fakultě. Všichni nás považovali za ideální pár. V pětadvaceti jsme se vzali, narodil se nám Tomášek a byli jsme spokojená rodina.
Rozchod jinak - v klidu
Vlastně ani nevím, proč to přestalo „klapat“, zkrátka jsme teď přesně měsíc rozvedení. Co se týče financí, soudem se majetkové poměry celkem vyřešily, ale to je tak všechno. Stále se nemůžeme konkrétně dohodnout na výchově našeho šestiletého syna. Jsme zatím schopní jen se hádat a vzájemně se napadat. Nejvíc tím trpí samozřejmě Tomáš. Doslechla jsem se, že existuje tzv. rodinná mediace, kde by nám s (bývalým) manželem mohli pomoci se domluvit. O jakou službu se jedná? Jak přesně „mediace“ probíhá?
Kamila Sedláková, Praha
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Odborník: Mediace je jedním ze způsobů, jak se dorozumět s tím, s kým jsme v konfliktu, a je určitě vhodnou cestou, jak mohou mezi sebou rodiče řešit neshody týkající se výchovy a péče o jejich děti. Výhodou mediace v těchto případech je, že rodiče mají klid a čas společně probrat všechny sporné otázky výchovy svých dětí. Společně za podpory mediátora hledají nejoptimálnější způsob, jak budou jejich vztahy mezi sebou a k dětem vypadat. Mediátor je nezávislý a neutrální profesionál ovládající komunikační dovednosti, který pomáhá lidem se navzájem slyšet, porozumět si a hledat, co by jejich situaci vyřešilo ke spokojenosti obou. Mediace probíhá u mediačního stolu v neutrálním prostředí. Jedno mediační sezení trvá přibližně tři hodiny. Výsledkem mediace je dohoda, která odráží potřeby a zájmy účastníků mediace. Pokud bys měla zájem a potřebovala více informací o mediaci, můžeš se podívat na webové stránky Asociace mediátorů ČR www.amcr.cz. Tvé dotazy zodpovíme na telefonním čísle 606 644 505 nebo písemně na e-mailu dana.vrabcova@seznam.cz. 
 
Klepněte pro větší obrázekDana Vrabcová, mediátorka a facilitátorka
 
 
 
 
 
 
 
 
Mámy radí:
 
S rodinnou mediací jsem se seznámila v létě, kdy jsem se náhodou účastnila besedy v mateřském centru. Do té doby jsem nevěděla, že něco takového existuje. Byla jsem zrovna v nelehké situaci, rozcházela jsem se s partnerem, který se choval velmi nepřátelsky, a já vůbec neměla vidinu na schůdné řešení celé situace. Po besedě jsem ho donutila, aby se dostavil na schůzku s mediátorkou. Byli jsme pak u ní celkem třikrát a docela se nám podařilo pokročit. Teď spolu dokážeme věcně komunikovat a na rozvod jsme vybavení písemnými dohodami. U soudu už nikdo nebude vítěz, nebo poražený...
Lucie Někdašová, Brno

Překvapilo mě, že mediace není ani moc drahá. Rozhodně je tedy mnohonásobně nižší, než kolik by stáli právníci. Poplatky za mediační službu jsou individuální, závisí to na více faktorech, ideální je, když se obě strany dohodnou na financování.
Alice Tobiášková, Chlumec

Před pár lety jsem se rozhádala s bratrem kvůli dědictví. Stali jsme se spoluvlastníky dvou nemovitostí, o jejichž osudu jsme měli rozdílnou představu. Rok jsme spolu nemluvili. Pak jsem se doslechla o mediační službě a kontaktovala jsem mediátorku. Ta telefonicky oslovila mého bratra a přesvědčila ho k mediaci. Můžu to všem doporučit. Mediátorka nejdřív vyslechla mě, pak bráchu a pak „překládala“ tvrzení jedné strany té druhé. Dokázali jsme překonat nepřátelství, určitě to stálo za to.
Denisa Pojarová, Praha
 
Jestlipak víš, že...
 
- mediátor je prostředník, který přispívá ke kultivovanému řešení sporu. Mediátor spor nerozhoduje, nefunguje ani jako soudce, ani jako psychoterapeut. Pomáhá soustředit se na to podstatné v konfliktu, zpřehlednit vzniklý problém a překonat nepřátelství mezi stranami.
 
- rodinná mediace může pomoci nejen před rozvodem, při rozvodu nebo po něm, ale např. i při řešení majetkových záležitostí (jako jsou např. dědictví, restituce, správa majetku dítěte, půjčky a závazky v rámci rodiny, spoluvlastnictví nemovitostí apod.)
 
- mediátora můžeš kontaktovat i v případě, že řešíš mezigenerační vztahy (soužití se svými rodiči, soužití s dospívajícími dětmi) nebo když uvažuješ o předmanželské smlouvě.
 
- více na www.amcr.cz.
 
Mámy radí 10/2008

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články