Rodím, nebo nerodím?

Máte to za pár a rozbolelo vás bříško? Mohou to být poslíčky. Ty signalizují, že se se děloha připravuje na porod.
Rodím, nebo nerodím?

„Už je to tady!“ pomyslíte si, když vás začne bolet v podbřišku. Tak rychle sbalit tašku, na kterou zatím nedošlo, a vyrazit do porodnice.  Ale není to příliš brzy, vždyť je to teprve osmý měsíc? Samozřejmě jsou děti, které se na svět derou o něco dřív, ale to vaše se zatím v klidu a v pohodě dopékalo v bříšku. Není tedy žádný důvod,  aby tak pospíchalo. V tašce je snad všechno – jen doklady chybí. Ale než je stihnete najít, bolesti polevují. Tak zase pěkně v klídku. Jen tu tašku pro jistotu necháme sbalenou…

Určitě je poznáte
Když vás poprvé – a možná pak ještě mnohokrát – přepadnou bolesti, nemusí to být zrovna ty porodní. Jsou to poslíčky, neboli nepravé kontrakce – takzvané předzvěstné stahy, které jsou signálem, že se děloha začíná na porod připravovat. Podle gynekologa Petra Velebila je však každá těhotná zažít nemusí, pozdější pravidelné děložní kontrakce mohou přijít i bez nich. A tak se nedivte, ani netrapte, pokud se jich nedočkáte.


Bolí vás bříško. A hodně. Jsou to bolesti pravé nebo nepravé? Je čas vydat se do porodnice? Nerada byste uvázla někde na půli cesty - nebo dokonce aby vás dokonce musel odrodit manžel v autě! Nebojte se, poslíčky poznáte. Od pravých porodních bolestí se dost liší. Při poslíčkách děložní stahy postupně nezesilují,  jejich intenzita se nemění. Přicházejí v různých intervalech a doba  jejich trvání je rozdílná.

Zkuste koupel!
Možná nebolí tak moc jako pravé porodní bolesti, ale i tak byste se bez nich obešla. Podle gynekologa Petra Velebila existuje spousta způsobů, jak si ulevit a tím vlastně také odlišit, jestli o poslíčky jde, nebo ne. Všechny metody spočívají v relaxaci těla i mysli, v nalezení úlevové polohy, zklidnění dosavadní aktivity, pochopení toho, co se děje. „Nejčastěji se doporučují takzvané hydrorelaxační  metody (teplá voda a koupel) s následnou relaxací na lůžku, použít se dá třeba i aromaterapie. Jde-li skutečně o  poslíčky, pak po jejich „epizodě“ (která může být dokonce i několikahodinová), postupně ustoupí. Ale pokud děložní stahy ani po relaxaci neustávají, jsou pravidelné po několika minutách již několik hodin a délka trvání kontrakce se prodlužuje, nejde už o předzvěstné stahy, ale o možný začátek porodu,“ vysvětluje.

Nemoc se projevuje jinak
Že by to byl žlučník, nebo slepé střevo? Pravé porodní bolesti si nesplete s poslíčky, ale ani s příznaky nějaké nemoci. Bolesti „z nemoci“ vystřelují vždy na určitém místě, ty porodní zasáhnou nejspíš celé vaše bříško. I když vám je nanic, chce to dát si pozor, v jakém intervalu poryvy bolesti přicházejí. „Pokud nastoupí porodní bolesti v pravidelných pětiminutových intervalech trvajících desítky vteřin a zřetelně neustupujících (trvají několik hodin a jejich intenzita se zvyšuje), nepomáhá ani relaxace, je správná doba k odjezdu do porodnice,“ doporučuje doktor Petr Velebil. Toto pravidlo však podle něj nemusí platit pro každého. Záleží totiž na porodnickém nálezu, na tom, po kolikáté rodíte a jak probíhal váš předchozí porod - a také na tom, neexistuje-li nějaké riziko, které by vyžadovalo časné přijetí a zahájení léčby bez odkladu,“ dodává. Ale i některé ženy bez rizika by podle něj měly zvážit situaci. „Máte-li například podle vyšetření v prenatální poradně už před porodem pokročilý nález na děložním hrdle (hrdlo je velmi zkrácené a otevřené), odjeďte do nemocnice dříve.“ A ještě na jednu věc poukazuje: „Není-li si nastávající maminka jista, je lépe přijít zbytečně i za cenu případného odeslání zpět domů s tím, že ještě nejde o začátek porodu, ale s klidem, že je miminko v pořádku. Pochopitelně existují velmi vzácné případy tzv. překotného porodu, kdy k porodu dítěte dojde po několika desítkách silných kontrakcí, aniž bychom dokázali vždy tyto případy předem odhalit.“

Nepravé porodní bolesti (poslíčky)
Jako poslíčky označujeme děložní stahy (kontrakce), které nevedou ke změnám na děložním hrdle a mají obvykle přechodné trvání, bývají často méně pravidelné a trvají kratší dobu – obvykle  do 30 vteřin. Postupně nezesilují a jejich intenzita se nemění.
Pokud nevíte, jak jste na tom, udělejte si malý test. Napusťte si do vany teplou vodu a na chvíli si do ní lehněte. Pokud se prodlouží intervaly a kontrakce zeslábnou, porod zatím nehrozí.

Pravé porodní bolesti
Příznakem, který signalizuje, že je porod na spadnutí, jsou pravidelné stahy. Jejich interval se postupně zkracuje  a intenzita stupňuje. Připravte se na to, že při opravdových porodních bolestech nebudete mít na nic jiného ani pomyšlení -  spíš se budete snažit najít si takovou polohu, při které by bolesti aspoň trochu polevily.

Kdy do porodnice?

  • Když se intenzita bolestí zvyšuje a interval mezi nimi zkracuje. Dosáhne-li pěti minut, je nejvyšší čas popadnout tašku a vyrazit.
  • Když vám odtekla plodová voda. (Pokud je plodová voda žlutá, zelená, nahnědlá nebo obsahuje krev, raději zavolejte sanitku. Jestliže „jenom“ špiníte, neděje se nic tragického, může za to otevírání porodních cest.)
  • Když máte podobné pocity jako při zácpě. Pokud cítíte velký tlak na konečník - i když jsou intervaly delší než pět minut - je lepší na nic nečekat.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články