Rodičovská mění vztah k zaměstnání

Tradiční koncept tříleté rodičovské dovolené, během níž se žena věnuje výhradně dětem a rodině, je podle všeho minulostí. Stejně tak i myšlenka, že se úderem třetích narozenin dítěte vrátí do práce na plný úvazek a bude spokojená.
Rodičovská mění vztah k zaměstnání

Ukázaly to výsledky nejnovějšího průzkumu mezi matkami malých dětí, který provedl specializovaný kariérní portál mámavpráci.cz.

O děti do 15 let se v Česku stará více než čtvrtina populace v produktivním věku, což je přes 1,8 milionu lidí. V nadpoloviční většině případů se jedná o děti mladší šesti let, a protože podle českých statistik péče o děti stále leží hlavně na ženách, je poměrně jednoduché udělat si představu o tom, jak početná je skupina žen na rodičovské dovolené, či žen s malými dětmi.

Jaké jsou však postoje žen vůči práci a kariéře v kontextu jejich rodičovské role? Na otázky typu, kdy se chtějí po nezbytné mateřské pauze znovu zapojit do pracovního procesu, jak a proč, odpověděl právě výše uvedený průzkum.  Na přelomu února a března se ho zúčastnilo několik stovek žen a výsledky jsou opravdu zajímavé.

Mámy chtějí pracovat, i když mají maličké děti
Zásadní informací, která z průzkumu vyplynula, je, že ženy si dnes přejí zůstat profesně aktivní i v době, kdy pečují o velmi malé děti. Většina (asi 80%) by se do profesního života ráda (alespoň částečně) zapojila mnohem dříve než v tradičních třech letech věku dítěte. Z šetření dokonce vyplývá, že maminek, které si přejí znovu pracovat již v okamžiku, kdy mají doma dítě ve věku 0-6 měsíců, je více než těch, které o práci uvažují, až když mají dítě starší tří let.

Průzkum překvapivě ukázal i to, že nadpoloviční většina dotázaných žen při rodičovské dovolené skutečně alespoň částečně pracuje. Velká část maminek však u jiného zaměstnavatele, než u kterého rodičák čerpají.

A proč chtějí ženy při rodičovské dovolené pracovat? Jako hlavní motivaci uvádějí potřebu nesoustředit se jen na dítě, příležitost přemýšlet také nad něčím jiným, ale také potřebu seberealizace, a to i před podílením se na příjmech rodiny či finančními důvody.

Ty ženy, které se do práce zapojují později, než by si ideálně představovaly, uvádějí jako hlavní důvody nedostatek alternativních možností hlídání dětí a potíže s nalezením vhodných nabídek práce - umožňujících sladit práci s péčí o děti.

Pracovat ano, ale jinak
Přestože ženy masivně vyjadřují přání profesní aktivity v průběhu rodičovské dovolené, jen zcela minimálně uvažují o plném úvazku. Nejčastěji by maminky volily úvazek poloviční, či projektovou spolupráci se zaměstnavateli.

Mnoho nám říká i zjištění, že většina žen by plný úvazek volila až v okamžiku, kdy mají děti ve věku 5-8 let. Zajímavý je fakt, že matek, které by plný úvazek vítaly “již” ve třech letech věku dítěte je méně, než těch, které by jej preferovaly až tehdy, když je jejich dítěti 8-10 let.

Po skončení rodičovské dovolené se asi třetina žen vrací ke svému původnímu zaměstnavateli.  Většina jej však při „návratu do práce” mění a rodičovství se tím stává významným spouštěčem kariérních změn. Za zmínku stojí i to, že nezanedbatelná je skupina maminek, pro kterou je rodičovská dovolená příležitostí k tomu, aby se zaměstnaly samy, a po jejím skončení v započaté aktivitě pokračují a k zaměstnavateli se nevrací.

Pro téměř devadesát procent dotázaných žen je alternativní úvazek, který umožňuje skloubit pracovní a rodičovské role, hlavním důvodem vedoucím ke změně zaměstnavatele. Maminky jsou ochotné eventuelně i akceptovat nižší mzdu, pokud jim zaměstnavatel alternativní úvazek nabídne.

Mámy jako příležitost
Zásadní informací, která vyplývá z šetření mámyvpráci.cz je, že dnešní ženy nechtějí být nuceny rozhodovat mezi rodinou a kariérou. Nechtějí omezit svou životní roli po dobu několika dlouhých let tzv. rodičovské dovolené pouze na roli mateřskou, ale nechtějí ani volit stoprocentní pracovní nasazení a odsunutí dětí do péče chůvy. I v roli matek se chtějí rozvíjet, mít svůj vlastní život, práci, která je bude stimulovat, současně však chtějí opravdu vychovávat své děti. Klíčové je zjištění, že toto platí jak pro maminky batolat, tak i dětí mladšího školního věku. A pro všechny tyto ženy je nabídnutá flexibilita a alternativní úvazek prioritou číslo jedna.

„Vezmeme-li v úvahu, že jen naše databáze ukazuje, že většina „pracujících matek” má víc než osm let praxe, jazykové znalosti, alespoň vyšší odborné vzdělání a mnoho zkušeností a dovedností získaných během kariéry, pak si uvědomíme, že výhody, které mohou zaměstnavatelé získat nabídnutím flexibility této skupině pracovního trhu, jsou značné,” říká zakladatelka portálu mámavpráci.cz, Jana Bauduin a dodává: „Fakt, že na pracovním trhu je velmi početná skupina zkušených, kvalifikovaných a flexibilitou motivovaných odborníků, kteří jsou ochotni pracovat na alternativní bázi, je dnes opravdu třeba chápat jako velkou příležitost. Platí to zejména pro malé a střední firmy, které mají tradičně problém přitáhnout na klíčové pozice ty pravé talenty a často se navíc potýkají s rozpočtovými problémy. Prostřednictvím maminky na flexi úvazek tak mohou získat opravdu zkušeného a produktivního spolupracovníka, třeba na nižší počet hodin a dovolit si tak odborníka, kterého by jinak nezaplatili a nevytěžili. Nabídnutí pracovní flexibility té správné skupině pracovního trhu navíc zvyšuje produktivitu, snižuje náklady a umožňuje pružně reagovat na měnící se potřeby trhu. A to je pro firmy, obzvlášť v těžkých dobách jako ta dnešní, dobrá zpráva.”

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články