Říká se jí Šestá nemoc

Každá máma, která už něco podobného zažila, mi určitě dá za pravdu. Nejhorší je, když děťátko onemocní. Jindy čilý a usměvavý mrňousek je jako bez života, nemá chuť k jídlu, nesápe se po mámě, je nevrlý a uplakaný.
Říká se jí Šestá nemoc
Rozpálené tvářičky a „propadlé“ oči sice napovídají, že něco není v pořádku, ale znáte to: mimino rodičům – na rozdíl od starších dětí – neřekne, co ho bolí či trápí.
 
„Do sedmi měsíců Alenka ani jednou nezastonala,“ vypráví Lenka. „Ale pak se to stalo. V osm hodin večer jsem ji jako normálně nakojila a uložila ke spaní. V deset jsem se šla na ni kouknout, protože se nějak nezvykle vrtěla a pobrekávala. Na první pohled bylo vidět, že má hodně zvýšenou teplotu. Napadlo mě, že by mohlo jít o virózu, dala jsem jí tedy dětský Ibalgin. Ráno to ovšem nebylo o moc lepší. Podívala jsem se jí také do krčku. Zdálo se mi, že ho má trošku „zanícený“. Moc o tom sice nevím, ale připadalo mi, že by to mohla být angína. Nechtěla jsem ji sice hned tahat k doktorovi, ale pak jsem si řekla, že jistota je jistota.“
 
Pan doktor dítě prohlédl a rozhodl, že se nic neděje. Lenku ujistil, že stačí běžná léčba „sirupem pro mimina“. Ta se ovšem při představě další rušnější noci nechtěla nechat odbýt. „Nezdál se mi ten krk,“ vzpomíná. „A tak jsem se ho zeptala, jestli by nestálo za to nasadit Alence antibiotika.“ To už s ní ale doktor jednal jako s hysterickou a obtížnou matkou, která nechce dítěti pomoci, ale spíš mu ublížit. Další tři dny se nic nezměnilo. Lenka měla pochopitelně nervy na pochodu. Horečka klesla vždycky na chvíli jen po léčivém sirupu. A tak se rozhodla, že ještě jeden den počká a pak si půjde pořádnou léčbu pro dítě „vydupat“. Do rána se holčička osypala.
 
„To je typický průběh virového onemocnění, kterému se také říká Šestá nemoc,“ vysvětluje doktorka Lenka Smetanová. Poměrně časté je u dětí od šesti měsíců zhruba do dvou let. Drobeček mívá vyšší horečku, často to vypadá, jako by byl nachlazený. Třetí nebo čtvrtý den se osype drobounkou vyrážkou: nejprve na hrudníčku, později i na ostatních částech tělíčka. Výjimkou není ani na tvářičkách.“Podle Lenky Smetanové většinou v okamžiku, kdy se objeví vyrážka, klesá horečka. Dítě se cítí lépe, začne jíst i „komunikovat“ s rodiči. Je mnohem živější a na tvářičky se mu zase vrací úsměv. A vyrážka? Ta během pár hodin nebo několika dnů zmizí. Takže se může dokonce stát, že mimčo nemoc „přechodí“, aniž by si toho kdokoli všiml. Následků však není třeba se obávat...
 
Klepněte pro větší obrázekCo na to  odborník - MUDr. Lenka Smetanová
Lékař někdy v případě, když má dítě horečku a jakoby zanícený krček, pošle krev na rozbor. Jde-li o však šestou nemoc (exantema subitum), bakterální zánět se neprokáže. Proto ani nedoporučí léčbu antibiotiky, která po něm rodiče tak často vymáhají. Důležité tedy je srážet horečku jako prevenci před febrilními křečemi (což je reakce mozku na horečku u velmi malých dětí). Dítě musí mít dostatek tekutin. Většinou stačí podávat mu Paralen nebo Ibalgin (sirup).
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články