Psací stůl pro dítě vybírejte poctivě, vydrží věčnost

V žádném dětském pokoji by neměl chybět pracovní kout. Nezáleží na tom, zda si v něm dítě s vyplazeným jazykem kreslí pejska a kočičku, nebo se připravuje na test z matematiky. Základ zůstává stejný.
Psací stůl pro dítě vybírejte poctivě, vydrží věčnost

Podoba dětského pracovního koutu se samozřejmě v průběhu let mění. Tři věci by však měly - kromě základního vybavení - zůstávat stejné: dostatek světla, vzduchu a alespoň relativní klid. Pracovní kout by neměl chybět už v pokoji předškoláka, který stále potřebuje především dostatek místa k odpočinku a na hraní.

Stůl stejně jako židle musí mít správné rozměry, jinak ubližují páteři dítěte. Vzhledem k tomu, že děti rostou jako z vody, jsou nejvhodnější výrobky s nastavitelnou výškou pracovní a odkládací plochy stolu a sedáku židle. Výšku dětských stolů lze například nastavovat v rozmezí 50 až 75 centimetrů. A jak poznat správnou výšku židle? Jednoduše - i při opření musí chodidla dítěte spočívat celou plochou na podlaze. Nábytek do pracovních koutů nejmenších se nejčastěji vyrábí z masivu a měl by mít zakulacenou hranu, aby nedocházelo k úrazu.

Větší pozornost i prostor věnujeme pracovnímu koutku školáka, který k plnění svých povinnosti už potřebuje více než jen pastelky a čtvrtku. A pokud vybereme správně, máme navždy po starostech. Kvalitní a vhodně zvolený nábytek totiž vydrží potomkům od první třídy do maturity i ke státnicím.

Náležitou pozornost bychom opět měli věnovat vhodnému sezení. Naprostou samozřejmostí by mělo být nastavení optimální výšky sedací plochy a sklonu opěradla. Područky zvyšují pohodlí, ale pro zdravý sed nejsou nezbytné. Co se týče tvrdosti sedáku, platí pro něho stejná pravidla jako pro matrace - neměl by tlačit ani být příliš měkký.

Pracovní stůl umístíme v bezprostřední blízkosti okna. Denní světlo by mělo na plochu dopadat pravákům zleva a naopak levákům zprava, nebo zepředu. Pro přehled a pohodlí je nezbytná hloubka stolu alespoň 60 centimetrů. Pokud vám to místo dovoluje, raději zvolte 70 až 80 centimetrů. Doporučená délka stolu je 140 a výška 75 centimetrů.

Mnohem složitější situaci mají rodiče tam, kde na pracovní kout nezbývá místo. Ti potom musejí pečlivěji měřit, kombinovat a vybírat. Přesto i v této situaci lze vybírat z několika možností. Pracovní kout lze například umístit pod takzvané spací patro. Ovšem to platí pouze pro místnosti s vysokými stropy. Protože průchozí výšku pod lůžkem, tedy takovou, kde mohou chodit všichni členové rodiny vzpřímeně, musí ještě doplňovat minimální prostor 65 centimetrů mezi lůžkem a stropem.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články