První Vánoce s miminkem. Co čekat a nečekat od prvního Štědrého dne ve třech?

Co čekat – a co rozhodně nečekat od prvního Štědrého večera s miminkem? A kdy vlastně nastává čas, kdy dítě z Vánoc už opravdu „něco má“?
První Vánoce s miminkem. Co čekat a nečekat od prvního Štědrého dne ve třech?

„První Vánoce se synem jsme slavili, když mu bylo deset měsíců, a udělali jsme klasickou chybu milujících rodičů: koupili jsme neuvěřitelné množství dárků a sezvali příbuzné,“ vzpomíná šestatřicetiletá Lucie, dnes už máma dvou školáků. „Byl to šílený chaos! Malý byl přetažený, nenadšený, zajímal ho jenom stromeček a jeden dárek, ostatních si vůbec nevšímal. Nakonec uprostřed večera regulérně usnul…“

Moje první Vánoce

Moje první Vánoce

Podobným a nevyhnutelným fiaskem skončila štědrovečerní premiéra s juniorem i v rodině osmadvacetileté Anety: „Dcera měla jedenáct měsíců. Byla to honička! Brzy večeře, aby stihla rozbalit dárky (dostala tři, rozhodně nemělo smysl je balit a v tu chvíli z nich vůbec nic neměla), pak ji rychle vykoupat a uložit. Příště bych se na to vykašlala; udělala bych to tak, abychom si Vánoce užili my dospělí, a dítě nechala žít v jeho rytmu a světě,“ říká na rovinu.

Dodržujte rituály – kvůli vám dvěma

Jak to tedy provést, abyste svátky „neošidili“, a přitom si ušetřili zklamání, jaké zažily Lucka a Aneta? Dětská psycholožka Tereza Beníšková říká: „Pro miminko není potřeba mnoho dárků. Kojenec o nich nemá pojem, nechápe koncept dárků, proto stačí klidně jen jeden balíček, aby děťátko pod stromečkem také něco mělo; spíš pro dobrý pocit rodičů. Vánoční program by se měl přizpůsobit potřebám dítěte – klidně ho dejte spát a teprve pak si s partnerem rozbalte svoje dárky a vychutnejte si spolu Vánoce tak, jak je máte rádi.“

Začíná advent. Podívejte se na naše tipy, kde všude můžete nasát vánoční atmosféru

Začíná advent. Podívejte se na naše tipy, kde všude můžete nasát vánoční atmosféru

Není to přitom tak, že by miminku byla celá sváteční atmosféra šumafuk. Jen mu stačí mnohem míň, než byste mysleli. „Radost ze svítícího stromečku a trhání balicího papíru má i kojenec.

Jinak si ale děti ,naplno´ užívají Vánoce až tak od tří, čtyř let; záleží samozřejmě na tom, co všechno chce rodina podnikat,“ upozorňuje Tereza Beníšková.

To však rozhodně neznamená, že do té doby máte na Vánoce „se vším všudy“ rezignovat!  Naopak – jestli máte chuť (a energii), připravte vše jako za bezdětných časů. Dodržovat rituály je totiž důležité i pro nás dospělé, a v době velkých životních změn ještě víc.

Potvrzuje to i Tereza Beníšková: „Jde o to, aby měli dospělí pocit, že vše je tak, jak má být – a jako dřív. Aby nebyli smutní, že jim děťátko Vánoce vzalo…“

Poukazuje při tom na fakt, že dnes už dodržujeme jen málo rituálů, a právě ty vánoční bývají silně citlivou a citovou záležitostí.

„Jsou to obřady dané rodiny, jsou jen jejich a spojují členy rodiny. Ujišťují je, že patří k sobě. Rituál s dárky a Ježíškem probíhá v dané domácnosti pokaždé stejně a všichni cítí, že všechno je v pořádku, že je to tak, jak má být; tak, jak to bylo loni a bude i za rok,“ vysvětluje.

„Pokud se vánoční rituály povedou, pak se obtisknou hluboko do nás a poneseme si je s sebou celý život. Pak nastávají úsměvné situace, kdy spolu začínají žít dva mladí lidé a hádají se, jak se to má o Vánocích správně dělat, protože každý z nich je zvyklý na svůj způsob – třeba zda zdobit stromeček předem, nebo až na Štědrý den, kdy a jak se dopravují dárky pod stromeček, co patří do bramborového salátu… Fakt, že to může být i důvodem hádek, znamená, že to jsou opravdu významné rituály. Měli bychom si je hýčkat, protože přispívají k pocitu, že k sobě patříme.“

Celý článek si můžete přečíst v prosincové Betynce 12/2016.

10 nejkrásnějších českých vánočních zvyků

10 nejkrásnějších českých vánočních zvyků

Nalaďte se na vánoční atmosféru a vyzdobte si domácnost už nyní

Nalaďte se na vánoční atmosféru a vyzdobte si domácnost už nyní

 

 

Betynka na Facebooku