První stěhování vašeho miminka

Příprava prvního bydlení pro miminko je mezi všemi těhotenskými povinnostmi asi ta nejhezčí. Nikoli však nejlehčí. Děťátko se totiž stěhuje z komfortního podnájmu – maminčina bříška...
První stěhování vašeho miminka
Kde bude bydlet? Tam, kde mu ustelete. Protože zatím je jeho celým světem postýlka, její nejbližší okolí a vy. A tak je mu úplně jedno, jestli kolem stojí vila s deseti pokoji nebo pidibyteček. To jen nás tak trochu zamrzí, když zaslechneme o potřebě architekta ke zbudování dětského apartmánu, zatímco my bychom k získání alespoň kousku soukromí pro každého člena rodiny potřebovali spíš kouzelníka Čáryfuka.

Vše pro dítě
Novorozenec nepotřebuje bůhvíjaký prostor, ale měl by určitě mít svůj klidný koutek, který mu dá jistotu, že to je jeho místo v novém světě. Koutek, kde bude spokojen, i když se do něj vrátí z toho nejlepšího azylu – z maminčiny náruče. A proto bychom měli udělat vše, co je v našich možnostech. Třeba si i zařídit náhradní obývák ve vaně. „Měli jsme jeden pokoj s příslušenstvím. V pokoji spal Kubík, a tak jsme si s manželem chodili povídat do koupelny,“ vzpomíná na svůj první byt Pavlína. Úžasné večery ve vaně jsme už neopustili. Ani ve čtyřpokojáku.“
 
Nejlepší přítel
I když se nám po náročném dni zdá postel být nejlepším přítelem, může se v ní skrývat i nebezpečný zrádce. O postýlce pro miminko to platí dvojnásob. Proto je třeba vybrat takovou, která:
1. je stabilní a snadno se nerozloží, až si za nějakou dobu bude kojenec zkoušet svoji sílu,
2. skýtá možnost nastavení výšky matrace – kvůli snížení, až si bude mimi stoupat,
3. má zaoblené hrany, důkladně schované šrouby a je natřena barvou bezpečnou pro miminko, jenž ji bude brzy, často a dlouho ochutnávat.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Takové podmínky za pomoci vašich šikovných rukou může splňovat i postýlka zn. Secondhand. Ale matraci byste měli pořídit úplně novou. A je-li to jen trochu možné, nešetřete na ní. Ovlivní jak kvalitu spánku robátka, tak i zdravý vývoj jeho páteře. Přednost by měla dostat matrace tvrdší, doplněná nepromokavou podložkou nebo prostěradlem s vodě odolnou vrstvou (nikoli však igelitová plachta). Láká-li vás romantika proutěného košíku, nezapomeňte, že v něm dítě vydrží jen dva tři měsíce, protože pak mu bude scházet rozhled. A ještě jedno tajemství tento „prádelní“ pelíšek skrývá – špatně se z propleteného proutí odstraňuje prach.

Na správném místě
Postýlku postavte na klidné světlé místo, kde miminku přizpůsobíte i vše ostatní. Podle psycholožky PhDr. Ilony Špaňhelové není nejvhodnější místo u okna. Přímé, případně ostré sluneční světlo může miminko rušit při usínání. Nezanedbatelný je i průvan při větrání. Lepším stanovištěm proto bude koutek s tlumeným světlem, kolem kterého nevede hlavní průchozí zóna. „Je vhodné, aby miminko mělo jednu postýlku ,spací‘, třeba v ložnici u rodičů, a druhou v kuchyni, kde bude mít více hraček, hluku, více vjemů, které na něj budou působit, kde bude moci dostatečně komunikovat,“ vysvětluje psycholožka.

Klepněte pro větší obrázekBarevná pohoda
Svět dospělých je trochu fádní, a tak při budování světa dětského jen těžko odoláváme pestrým dekoracím, zejména z říše pohádek. Ale zdravý rozum radí: Kroťme se! Příliš mnoho rušivých elementů může miminku „nabourat“ tolik potřebný klid na spánek a následně psychicky poznamenat. Jen považte, jaký zmatek mu v hlavičce může nastat, když na něj z jedné stěny jukne modrý Šmoula, z druhé zelený Shrek a ze třetí růžolící tetička.
 
S barvami je nutné zacházet také opatrně. Nevěřte tomu, že růžový život své dceři připravíte stejně „sladkou výmalbou.“ Koneckonců růžové a modré dělení nejenže nefrčí, ale dost svazuje. Vhodnější budou světlá žlutá, béžová či meruňková, případně v prosluněném pokoji i světlá zelená a modrá. Kontrastní barvy, zejména červenou, děti milují na drobných předmětech. Právě sytě barevné hračky připevněné nad postýlkou jsou výbornou zábavou už pro měsíční či šestinedělní miminko. Ale přehánět bychom to s nimi také neměli, zpočátku stačí jedna dvě. „Když se dítě narodí, nevíme, jak čilý a aktivní jedinec to bude. Hračky je důležité dát nad postýlku ve chvíli, kdy miminko bdí. Pokud má dítě spát, je vhodnější hračky uklidit nebo miminko otočit hlavičkou na druhou stranu postýlky, aby je nemělo v zorném úhlu,“ upozorňuje PhDr. Špaňhelová.

Co se ještě hodí
Přebalovací pult a skříňka na oblečky jsou robátku úplně jedno. Záleží mu jen na tom, aby nám co nejlépe pomohly urychlit procesy, které rozhodně k oblíbenému programu mimin nepatří. Zato koupel, mazání a masáž si většinou užívají s rozkoší. A proto nezapomeňte mít všechny „ošetřovatelské a kosmetické“ drobnosti po ruce. Některým maminkám na ně stačí polička nad přebalovákem, jiným kapsář na skříňce a další si pochvalují několikapatrový vozíček.
 
Důležitou součástí každého miminkovského koutku je tlumené osvětlení, praktické a přátelské především při nočním kojení. A není-li koutek přímo ve vaší ložnici, vyplatí se do jeho blízkosti umístit jedno velké lůžko. Na něm se v tom lepším případě vystřídáte s partnerem, aby jeden z vás byl vždy nablízku při nočních můrách vašeho drobečka. Vyhlášeným pomocníkem jsou i „hlásiče pláče“ – takzvané chůvičky.

Klepněte pro větší obrázek
 
Brzo vyroste
Zařizujete-li samostatný pokojíček, nebo jej teprve plánujete, vybírejte zvlášť pečlivě materiál na podlahu. Z hlediska údržby a tepelné i hlukové izolace je vhodné dřevo nebo korek. Ale nezapomeňte, že jde o povrch hladký. Až kojenec začne lézt, budou mu pravděpodobně kolínka podklouzávat. Pak se vám bude hodit dětská podložka z tvrzené pěny, kterou lze do požadované velikosti složit z menších dílů. Nábytek vybírejte nejlépe přírodní, univerzálních tvarů i barvy tak, aby se dal podle potřeb rostoucího dítěte vkusně doplňovat. Počítejte ale s tím, že i batole by mělo mít své spací místo prosté počítače, televize a jiných podobných rušičů.
 
Připravit prima bydlení pro princátko je tvůrčí, emotivní, zodpovědné a náročné. A proto nás to tolik baví. Jen bychom nikdy neměli zapomenout, že ten nejkrásnější domov nedělá ani nej nábytek, ani nej hračky, ale nej máma a táta.
 
Text: Hanka Bělohlávková

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články