První láska (ženám) nerezaví

Svého prvního milence si pamatujeme celý život. A celý život s ním srovnáváme své další partnery, což – hádáte správně – nebývá ku prospěchu vztahu.
První láska (ženám) nerezaví

Intenzivně prožívaný vášnivý vztah, který se přežene jako vichřice a nestihne se přetavit do rutiny a nudy. Hormonální smršť, na kterou se nezapomíná. Euforie a ideály. Navrch jako bonus zklamání a pár tržných ran na srdci, každopádně silné emoce, pod jejichž leskem blednou jakékoli další vztahy. – Toť první láska. Pro další partnerský život v podstatě nežádoucí zkušenost.

Lesk a bída prvních lásek

Podle psychologů se dá říci, že čím větší vášeň a euforické vzplanutí, tím více devastující účinek pro budoucí partnerství. Místo bezvýhradné spokojenosti s realitou přichází „není to takové jako tenkrát“. Srovnání povznášejících pocitů a rutinní každodennosti, kdy manžel nenosí květiny tak často jako kdysi On, může vést k pocitu, že se žena necítí tak krásná a milovaná jako v sedmnácti. I ženě stojící dnes pevně nohama na zemi, pečující o dítě a o manžela, se první láska může zpětně jevit jako velkolepá. A vzpomínka na ni jako výlet do nadzemských výšin.

Méně naivní pohled mužů

Ženy obecně vnímají (a to i zpětně) první milenecký vztah intenzivněji než mladí muži. Díky tzv. zahlazovacímu efektu vyretušují ze svých vzpomínek negativní momenty a první lásku si zidealizují. Muži vnímají první lásku většinou méně romanticky. Ne že by pro ně nic neznamenala, ale spíš než na nedostižný symbol krásy a něhy vzpomínají na dívku jako na první milenku, která ho přivedla do světa mužů.

Lépe se nezamilovat?

Podle některých psychologů je zkušenost s romantickou láskou dokonce zhoubná a pro šťastně prožitý život přímo nevhodná. Pojí se s nerealistickými očekáváními vzhledem k partnerovi a následným zklamáním, ke znuděnosti nebo k patologické nostalgii. To samozřejmě zabraňuje pocitům štěstí, resp. štěstí nikdy nepřichází v takových houfech, jak tomu bylo v mládí. Negativní vliv prvních lásek na partnerský život v dospělosti psychologové spatřují také v tom, že v sobě jaksi z podstaty věci nezahrnuje starost o finanční zajištění, hledání kompromisu, tolerantnost – v citech obě strany jedou naplno a vše funguje samospádem. Přitažlivost, intuice, pocity příjemnosti s přehledem trumfnou starosti o to, jestli je partner dostatečně sociálně zajištěný nebo jestli bude dobrý otec. Z tohoto pohledu by bylo pro život výhodnější přeskočit první lásku a hupsnout rovnou do té druhé. 

První láska nastavuje hranice

„To, jak vypadala první partnerská zkušenost, do značné míry i určuje, co pro nás bude ve vztahu přijatelné a co všechno dovolíme sobě i svému protějšku, a co už bude tzv. přes čáru,“ vysvětluje Marta Boučková. „První partner se do našich dalších partnerských výběrů v určité míře promítá.“ Všimněte si: byla jste v prvním vztahu dominantní, nebo jste obdivovala dominantnost svého partnera? Vzhlížíte ke svému partnerovi dnes?

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články