Prsní implantáty s čipem

Zvětšení prsou se u nás v posledních letech stalo jednou z nejžádanějších plastických operací. Svá ňadra si podle neoficiálních zdrojů nechá ročně zvětšit či jinak upravit zhruba čtyři až pět tisíc Češek. Nejnovější implantáty obsahují speciální čip.
Prsní implantáty s čipem

Pokud by však někdo za čipem hledal sledovací zařízení, je na omylu. Nejde o GPS, ale o bezpečnostní technologii Q-chip obsahující patnáctimístné číslo, které lékaři prozradí základní údaje o implantátu. Prsa s čipem, který přispívá k bezpečnosti a chrání zdraví ženy, mají dnes tisíce Angličanek. Letos tento trend míří také k nám.

Lepší a bezpečnější

Nedávno světem otřásla zpráva o nekvalitních prsních implantátech francouzKlepněte pro větší obrázekské společnosti, které byly vyráběny ze silikonového gelu s dvojnásobně vyšším výskytem ruptur oproti jiným implantátům. Tyto implantáty měly u nás zhruba dva tisíce Češek. Odstrašující kauza však na četnost operací vliv neměla. „Žen, které mají zájem o operaci, neubylo, spíše dnes mnohem více než dříve řeší bezpečí. Bojí se o své zdraví, a tak si implantáty důkladně vybírají," říká MUDr. Andrea Musilová. Možná i na tento popud uvádí značka Motiva na trh maximálně bezpečné prsní implantáty, které mají oproti ostatním dvě hlavní výhody – unikátní gel ProgressiveGel Ultima, díky němuž implantáty reagují na polohu ženy a gravitaci stejně jako přirozená prsa, a bezpečnostní technologii Q-chip. „Čip v prsních implantátech slouží jako bezpečnostní prvek, který navíc přispívá ke klidu a pohodě ženy. Lékař díky identifikaci čtečkou během několika okamžiků zjistí základní informace o implantátech, i kdyby žena údaje zapomněla či dokumenty k operaci ztratila. Díky těmto opatřením si mohou být ženy jisté kvalitou implantátů, které jsou jim do těla aplikovány," dodává MUDr. Andrea Musilová.


Na nejčastější otázky o prsních implantátech odpovídá MUDr. Andrea Musilová z pražské kliniky Brandeis Clinic.

1) Je pravda, že ženy s prsními implantáty nemohou létat v letadle, mají potíže s kojením a musejí si dávat pozor při sexu nebo fyzickém výkonu?

Taková tvrzení jsou pouhými mýty. Kvalitní implantáty vydrží běžný náraz a tlak při spánku, sportu či sexu. Všechny implantáty, které jsou dnes aplikovány, mají certifikaci na zátěžové testy mnohonásobně náročnější, než jsou každodenní nároky na život. Ženy se také mylně domnívají, že při vložení implantátu do prsu může dojít k poškození mlékovodů. Není tomu tak. Implantát je vždy uložen pod mléčnou žlázu, takže její funkčnost – a tedy i kojení – není žádným způsobem ohrožena ani omezena.

2) Je pravda, že prsní implantát může prasknout a gel vyteče do těla ženy?

Veškeré implantáty, které se v dnešní době používají, jsou vyvinuty na základě moderních technologií a vědeckých poznatků, a jsou tedy nanejvýš bezpečné. Prsní implantáty Motiva byly vytvořeny na základě potřeb chirurgů, podnětů pacientů a třiceti let zkušeností společnosti. Gel v implantátech Motiva je kohezivní – má strukturu gumy, proto nemůže vytéct, a to dokonce ani v případě, že by byl implantát naříznut po celém obvodu.

3) Jak dlouho vydrží implantát a jak dlouho čip?

Bezpečnostní čip je funkční po celou dobu životnosti prsního implantátu. Není napájen a nejsou v něm baterie, proto nemusí být samostatně vyměňován. Ženy se často mylně domnívají, že prsní implantáty není nutné měnit. Tak tomu ovšem není. Moderní a technologicky velmi vyvinuté implantáty, jako jsou Motiva, mají sice dobu životnosti poměrně vysokou, nicméně po nějaké době by měly být přinejmenším zkontrolovány odborníkem. Dle doporučení FDA (Food and Drug Association) tato doba činí deset let od implantace. Kromě samotného čipu spočívá unikátnost prsních implantátů Motiva také v poskytování záruky na kapsulaci, což u jiných výrobců není zcela běžné.

4) Mohou ženy s umělým poprsím chodit na mamografické kontroly?

Ženy s prsními implantáty se nemusejí bát, že by nemohly chodit na pravidelné mamografické kontroly. Implantát není překážkou při absolvování preventivního vyšetření mamografem.

5) Zvyšuje přítomnost prsního implantátu riziko vzniku rakoviny prsu?

Údaje o tom, že by aplikace prsního implantátu a jeho přítomnost v těle ženy jakkoli zvyšovaly riziko vzniku rakoviny prsu, neexistují.

6) Jaké mají implantáty s bezpečnostní technologií Q-chip výhody?

Nové implantáty mají dvě hlavní výhody – unikátní gel ProgressiveGel Ultima, díky němuž implantáty reagují na polohu ženy a gravitaci stejně jako přirozená prsa, a bezpečnostní čip. Díky technologii Q-chip mají lékaři a pacienti přístup k zabezpečené databázi specifické pro každý implantát. Na rozdíl od produktových karet a záručních listů, které se předávají pacientkám podstupujícím augmentaci nebo rekonstrukci prsu, čip nelze nikdy ztratit ani někam založit. To, že ženy budou mít možnost zvolit si prsní implantáty s bezpečnostním čipem, jim poskytne duševní klid a přispěje k jejich bezpečnosti a pohodě.

7) Může být čip použit jako GPS nebo sledovací zařízení?

Ne. Je to pasivní biomedicínský čip, který je zjistitelný pouze pomocí patentované ruční čtečky. Uložena je v něm specifická patnáctimístná numerická sekvence odpovídající technickým údajům o implantátu (výrobce, datum výroby, sériové číslo, číslo šarže atd). Takže lékař v daný moment zjistí pouze patnáctitimístné číslo, které si může vyhledat v registrované databázi.

8) Lze čip nahmatat?

Bezpečnostní technologie Q-chip nijak nemění vzhled ani hmatový vjem či dobu hojení po augmentaci či rekonstrukčním výkonu na prsu.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články