Prožijte skvělý den s rodinou v libereckých science centrech

Stovky exponátů poodhalují zajímavosti ze světa vědy ve dvou science centrech v Liberci. Vydejte se do nitra země i do vesmíru, staňte se hasičem i slavným zpěvákem. Nuda tu nehrozí, v iQLANDII a iQPARKU si všechno můžete vyzkoušet a osahat.

Mlžné tornádo? Simulátor vichřice? Humanoidní robot Thespian? Názvy některých exponátů slibují stoprocentní zábavu. Deset expozic představuje přírodní živly i člověka. Prozkoumáte tu hlubiny země i vesmíru. Speciální zážitek slibuje i planetárium. iQLANDIA nedávno oslavila první narozeniny a na své si tu přijdou hlavně větší děti od druhého stupně základní školy až po středoškoláky.

Nabitý letní program

A na léto si v iQLANDII připravili zajímavý program. Kromě stálých expozic se v polovině července otevře dlouho připravovaná výstava Tajné zbraně druhé světové války. Zažijete při ní simulovaný nálet bombardérů a zkusíte si vystřelit z pancéřové pěsti. Prohlédnout si můžete i pracoviště vývojářů pum.

Na akční hrdiny amerického seriálu si zahrajete při detektivní hře Kriminálka iQLANDIA. Vaším hlavním úkolem bude vyřešit závažný zločin odehrávající se v centru, a to pomocí oborů forenzní vědy, jako je daktyloskopie, trasologie nebo porovnání DNA. Ti, kteří zapeklitý případ vyřeší, postoupí do slosování o zajímavé ceny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Denně v červenci a srpnu se na speciálním laboratorním workshopu Člověk a jeho schopnosti dozvíte, jak člověka ovlivňuje jeho DNA nebo krevní tlak. Vyzkoušíte si, jak se mění krevní tlak se zátěží, a odhalíte, kde se na lidském těle nachází nejstudenější a nejteplejší místa. Nahlédnete také do světa genetiky – zblízka uvidíte lidskou DNA.

Poznáte také, jaké to je žít bez zraku. Novinka Svět ve tmě, která je připravena ve spolupráci s nadací Světluška, je vlastně klasickým malometrážním bytem. Jenže je úplně zatemněný. Navíc tu pro vás přichystali různé úkoly – zkuste si spočítat hrnky nebo uvázat kravatu figuríně.

Splňte si sen v iQPARKU

iQPARK je více zaměřen na menší děti od dvou do deseti let. Exponáty jsou tu jednodušší a hodně vydrží. Science centrum si ale na prázdniny připravilo velkou novinku – otevře novou expozici Svět kolem nás. V něm si děti mohou splnit sen – stát se televizním moderátorem, zpěvačkou, hasičem nebo třeba učitelem, a to bez dlouhého studia.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články