Důvody, proč se během těhotenství maminkám tak často zvedá žaludek, bohužel nejsou tak úplně jasné. Podle odborníků patří těhotenské nevolnosti k nejčastějším obtížím provázejícím zejména první trimestr a jejich příčina je rozmanitá a navíc se nedá přesně definovat. Co vadí jedné mamince a po čem zaručeně „musí“, to druhé nevadí vůbec a naopak.
„U prvního dítěte jsem doslova prozvracela celé čtyři měsíce. Začalo to hned ráno poté, co jsem vstala z postele. Často se mi stávalo, že i na ulici jsem se náhle musela „zlomit v pase“. Bylo to naprosto příšerné, nemohla jsem skoro nic vzít do úst, zvracení u mně ale vyvolávaly i vůně, dokonce jsem musela přestat používat svůj oblíbený parfém a s sebou si všude nosila igelitový sáček. Cítila jsem se hrozně. Když jsem čekala Matýska, tak jsem se bála, že to bude stejné. A ono nic. Trošku se mi zvedal žaludek na sklonku druhého měsíce, ale brzy to přešlo,“ vypráví Zuzana Šmídmajerová z Mariánských lázní. A svými zkušenostmi dokládá i fakt, že těhotenské nevolnosti nemusí provázet každé těhotenství a to dokonce v případě, že se jedná o stejnou maminku.
Čím to bude?
Vysvětlení příčin těhotenské nevolnosti a nutkavého pocitu zvracení je mnoho. Od těch absolutně vědeckých, které se opírají o hladiny hormonů a genetiku až po ty babské, kdy se vysvětluje, že za zvracení může „pohyb“ vajíčka v děloze, která se otřásá tak, až tlačí na žaludek. „To je samozřejmě trochu nesmysl,“ směje se gynekolog Zdeněk Tesař a pokračuje: „Původ těchto potíží není zcela jasný, ale patrně se uplatňuje vliv hormonů - progesteronu a těhotenského hormonu. Ty způsobují snížení pohyblivosti stěny žaludku a střev a snížení tvorby žaludečních šťáv.
Já bych…
Patříte k většině maminek, které mají žaludek jak na vodě u ž pár dní? Tak vás bohužel moc nepotěšíme. I když je to nepříjemné, obrňte se trpělivostí, ono to přejde. Žádný zázračný lék prostě neexistuje, své obtíže můžete jen zmírnit. „Většinou je průběh potíží lehký a netrvá déle, než bylo uvedeno. V takovémto případě je dobré nasadit lehká dietní opatření. To znamená, že by maminka měla jíst častěji a po menších dávkách, pít studené a raději neslazené nápoje. Docela dobra je cola, ovšem žádné litry. Pěkně po lžičkách a maximálně deci denně. Pomáhá i užívání vitamínu B6 tedy pyridoxinu,” radí gynekolog Tesař.
Nevolnosti nepřeceňujte ani nepodceňujte
I když je věčný pocit na zvracení nebo jako po flámu určitě nepříjemný, nemusíte hned běžet k lékaři ani nemusíte „ pro jistotu“ zůstávat doma na gauči. Naopak se snažte žít normálně. Za pár týdnů vše přejde. Něco jiného ovšem nastane v momentě, pokud je zvracení závažnější. Jestliže vám dělá problémy jíst, hubnete a skoro se nemůžete ani napít, aby vše „nešlo ven“, pak rozhodně jděte ke svému lékaři. „V extrémních případech může totiž dojít k dehydrataci a rozvratu iontového hospodářství organismu. To vše může mít za následek vyčerpání a apatii, je omezen výdej moči a někdy se setkáváme i s poruchou jaterních funkcí,“ varuje Tesař. Pokud tedy dojde k tomuto stavu, je léčba namístě. „Většinou se jedná o léčbu ambulantní, kdy se podávají léky potlačující pocit nevolnosti a tlumící nucení na zvracení. Předepisuje se ale i infuzní léčba s postupným zvyšováním množstvím přijímané stravy,“ uzavírá gynekolog.
Co je dobré dělat a nedělat?
Snažte se nevstávat rychle - raději si dejte ráno v posteli načas, nařiďte si budík například o 30 min dříve. Během dne jezte spíše častěji a po malých dávkách. Pít je vhodné spíše nějakou dobu před nebo po jídle, nikoliv v jeho průběhu. Pomáhá i aromaterapie, zkuste provonět pokoj citrónovým nebo mátovým aromaolejem.
Co je dobré jíst a pít?
Určitě se vyhněte těžkým jídlům, dejte přednost studeným pokrmům, jezte zeleninu a ovoce, pijte mátový čaj. Sama brzy vypozorujete, co vám dělá dobře a co nikoliv. V poslední době se těší pozornosti i speciální lízátka obsahující látky ze zázvoru, máty, levandule a dalších.
Text: Eliška Zikmundová