Promiňte, já asi budu zvracet…

Žaludek na vodě a zvracení bez příčiny provází mnoho nastávajících maminek. Většinou se tyto nepříjemné projevy samy ztratí během prvního trimestru, někdy bohužel přetrvávají. Tak buďte trpělivá, jednou to přejde.
Promiňte, já asi budu zvracet…
Důvody, proč se během těhotenství maminkám tak často zvedá žaludek, bohužel nejsou tak úplně jasné. Podle odborníků patří těhotenské nevolnosti k nejčastějším obtížím provázejícím zejména první trimestr a jejich příčina je rozmanitá a navíc se nedá přesně definovat. Co vadí jedné mamince a po čem zaručeně „musí“, to druhé nevadí vůbec a naopak.

„U prvního dítěte jsem doslova prozvracela celé čtyři měsíce. Začalo to hned ráno poté, co jsem vstala z postele. Často se mi stávalo, že i na ulici jsem se náhle musela „zlomit v pase“. Bylo to naprosto příšerné, nemohla jsem skoro nic vzít do úst, zvracení u mně ale vyvolávaly i vůně, dokonce jsem musela přestat používat svůj oblíbený parfém a s sebou si všude nosila igelitový sáček. Cítila jsem se hrozně. Když jsem čekala Matýska, tak jsem se bála, že to bude stejné. A ono nic. Trošku se mi zvedal žaludek na sklonku druhého měsíce, ale brzy to přešlo,“ vypráví Zuzana Šmídmajerová z Mariánských lázní. A svými zkušenostmi dokládá i fakt, že těhotenské nevolnosti nemusí provázet každé těhotenství a to dokonce v případě, že se jedná o stejnou maminku.

Čím to bude?
Vysvětlení příčin těhotenské nevolnosti a nutkavého pocitu zvracení je mnoho. Od těch absolutně vědeckých, které se opírají o hladiny hormonů a genetiku až po ty babské, kdy se vysvětluje, že za zvracení může „pohyb“ vajíčka v děloze, která se otřásá tak, až tlačí na žaludek. „To je samozřejmě trochu nesmysl,“ směje se gynekolog Zdeněk Tesař a pokračuje: „Původ těchto potíží není zcela jasný, ale patrně se uplatňuje vliv hormonů - progesteronu a těhotenského hormonu. Ty způsobují snížení pohyblivosti stěny žaludku a střev a snížení tvorby žaludečních šťáv.

Já bych…
Patříte k většině maminek, které mají žaludek jak na vodě u ž pár dní? Tak vás bohužel moc nepotěšíme. I když je to nepříjemné, obrňte se trpělivostí, ono to přejde. Žádný zázračný lék prostě neexistuje, své obtíže můžete jen zmírnit. „Většinou je průběh potíží lehký a netrvá déle, než bylo uvedeno. V takovémto případě je dobré nasadit lehká dietní opatření. To znamená, že by maminka měla jíst častěji a po menších dávkách, pít studené a raději neslazené nápoje. Docela dobra je cola, ovšem žádné litry. Pěkně po lžičkách a maximálně deci denně. Pomáhá i užívání vitamínu B6 tedy pyridoxinu,” radí gynekolog Tesař.
Klepněte pro větší obrázek

Nevolnosti nepřeceňujte ani nepodceňujte
I když je věčný pocit na zvracení nebo jako po flámu určitě nepříjemný, nemusíte hned běžet k lékaři ani nemusíte „ pro jistotu“ zůstávat doma na gauči. Naopak se snažte žít normálně. Za pár týdnů vše přejde. Něco jiného ovšem nastane v momentě, pokud je zvracení závažnější. Jestliže vám dělá problémy jíst, hubnete a skoro se nemůžete ani napít, aby vše „nešlo ven“, pak rozhodně jděte ke svému lékaři. „V extrémních případech může totiž dojít k dehydrataci a rozvratu iontového hospodářství organismu. To vše může mít za následek vyčerpání a apatii, je omezen výdej moči a někdy se setkáváme i s poruchou jaterních funkcí,“ varuje Tesař. Pokud tedy dojde k tomuto stavu, je léčba namístě. „Většinou se jedná o léčbu ambulantní, kdy se podávají léky potlačující pocit nevolnosti a tlumící nucení na zvracení. Předepisuje se ale i infuzní léčba s postupným zvyšováním množstvím přijímané stravy,“ uzavírá gynekolog.

Co je dobré dělat a nedělat?
Snažte se nevstávat rychle - raději si dejte ráno v posteli načas, nařiďte si budík například o 30 min dříve. Během dne jezte spíše častěji a po malých dávkách. Pít je vhodné spíše nějakou dobu před nebo po jídle, nikoliv v jeho průběhu. Pomáhá i aromaterapie, zkuste provonět pokoj citrónovým nebo mátovým aromaolejem.

Co je dobré jíst a pít?
Určitě se vyhněte těžkým jídlům, dejte přednost studeným pokrmům, jezte zeleninu a ovoce, pijte mátový čaj. Sama brzy vypozorujete, co vám dělá dobře a co nikoliv. V poslední době se těší pozornosti i speciální lízátka obsahující látky ze zázvoru, máty, levandule a dalších.

Text: Eliška Zikmundová

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články