Prokleté šestinedělí

Tak moc jste se těšila na miminko a najednou je všechno štěstí a radost pryč. Obviňujete se, cítíte jen smutek, strach a místo úsměvů roníte slzy. Nebojte se, je to normální, dolehly na vás poporodní deprese.
Prokleté šestinedělí
Co je to za divné období
Šestinedělí je opravdu nejnáročnějším obdobím novopečené maminky. Změny nálady, smutek i pláč vyvolávají hormonální přeměny v těle, které oproti těhotenství probíhají velmi rychle. Ani vaše tělo není ještě zcela zotavené po náročném porodu a psychika se vyrovnává s novou rolí matky. Takže je celkem přirozené, že se cítíte v depresi. Nejste v tom ale sama! Podle psychologů prodělá depresi po porodu až 80 procent žen, z toho 10 procent projde závažnější formou, která může vykazovat známky psychózy.
 
Poporodní deprese? Těch je víc…
 
Poporodní blues
Většinou začíná okolo třetího dne po porodu, vyznačuje se pláčem, pocitem zlosti, osamělosti a smutku. Možná je i velká přecitlivělost a nepřiměřené reakce na okolí. Prostě stačí jedna i dobře míněná poznámka vašeho blízkého a vy ztratíte nervy. Trápit vás ale šestinedělní blues nebude déle než dva týdny. Pak zmizí stejně rychle jako přišlo. Léčba není zpravidla nutná, ale doporučuje se, nemírnit své emoce, ale naopak všechny dostat ven. Takže žádné výčitky, plačte, křičte, bušte do polštáře! A hlavně o svých pocitech mluvte! Vaše rodina to určitě pochopí a vydrží…
 
Neurotická deprese
Je daleko hlubší stav, může nastat dokonce až po skončení šestinedělí. Projevuje se velkým vyčerpáním, úzkostmi a pesimismem. Maminka cítí, že není schopná se postarat o svoje dítě, chová se iracionálně. Pokud máte stejné příznaky, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Pro začátek je dobré svěřit se svému porodníkovi, který vám pomůže najít vhodného psychologa. Léky nebudou pravděpodobně nutné, někdy stačí se ze svého nitra pořádně vymluvit za přítomnosti odborníka nebo v rámci skupinové terapie!
 
Klepněte pro větší obrázekLaktační psychóza
Jedná se o velice závažné psychické onemocnění. Projevuje se nezájmem o sebe sama i miminko, pocity viny, halucinacemi a může vyvrcholit až pokusem o sebevraždu. Výrazným poznávacím znamením tohoto onemocnění je ztráta kontaktu s realitou – maminka s laktační psychózou neví, jaký je den, či jak se jmenuje. V tomto případě by měla pomoci rodina a kontaktovat odborného lékaře-psychiatra.
 
Laktační psychóza se bohužel ve většině případů nedá léčit ambulantně, a je nutná hospitalizace. I po propuštění domů musí nemocná žena pokračovat v užívání ženských pohlavních hormonů estrogenů či antidepresiv. Nemoc při včasné diagnostice však mizí už do měsíce.
 
Jak těm smutkům předejít?
Moc vás nepotěšíme. Deprese novopečených matek jsou bohužel jen těžko ovlivnitelné. Pokud u sebe už v období těhotenství cítíte sklony k sebepodceňování, těžké snášení změn nebo nereálné uvažování, je skoro jisté, že si zažijete v šestinedělí krušné chvilky. Na druhou stranu můžete navštívit odborníka již v této době a možná nad svým poporodním blues vyzrajete ještě před porodem!
 
Co můžete pro sebe udělat…
Jako spouštěcí faktor depresivních stavů je často označováno vyčerpání z nedostatku spánku.
 
Takže spěte, jak jen to je možné! Přestaňte se stresovat, že není vzorně naklizený byt a navařeno na tři dny dopředu a ulehněte vždy, jakmile miminko usne!
 
Nepřeceňujte své síly a domácnost či vaření klidně na čas přenechejte partnerovi nebo babičce. Miminko potřebuje klidnou a pohodovou maminku, jako uzlíček nervů nebude platná nikomu!
 
Hodně pijte! Alespoň 2–3 l tekutin denně (nejlépe vodu, minerálky, bylinné a ovocné čaje)
 
Omezte kávu a kofeinové nápoje vůbec, kofein nepříznivě ovlivňuje psychiku v době šestinedělí.
 
Dodržujte životosprávu, nezapomínejte na vitaminy. Na psychiku zabírají směsi železa, kyseliny listové, vápníku, hořčíku, selenu, zinku, mědi s vitaminem B1 a B2.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články