Neštovice
Pokud se vám doma objevily neštovice, měla byste zpozornět v případě, že jste je sama ještě neprodělala. Tehdy od vás plod v bříšku nezíská protilátky a zákeřný virus zaútočí. Nejnebezpečnější je v I. a II. trimestru, kdy virus může způsobit vrozené vývojové vady (typicky postižení mozku a smyslů, zjizvení kůže).
Ve druhé půlce těhotenství žádnou hrozbou není a lehký průběh onemocnění projde ještě 25 až 5 dní před porodem (miminko od vás získá dostatek protilátek).
Pokud se však „vysypete“ v období 5 dnů před porodem až 2 dny po porodu, může u miminka dojít k rozvoji závažné formy orgánové varicelly (protože protilátky do jeho organismu nestačily přejít) a miminko je nutné ihned léčit.
Když se těhotná neštovicemi nakazí, dostane léky k potlačení rizik pro plod.
Spála: Váš potomek má diagnózu spála a vy se bojíte, co na to vaše těhotenství. Strachovat se nemusíte, protože spálu způsobuje streptokok skupiny A (stojí například i za angínou) a onemocnění se dá zvládnout antibiotiky.
Ta se podávají obvykle 2 týdny s tím, že další projevy onemocnění (např. horečka) se tlumí jinými léky. Miminku tedy léčená spála nijak neublíží, vám však naordinuje přísnou karanténu a klid na lůžku.
Pátá a šestá dětská nemoc
Pokud jste již v dětství tyto nemoci prodělala, vaše těhotenství v ohrožení není – tělo si vytvořilo protilátky. V opačném případě však virus páté nemoci plod ohrozit může (napadá vnitřní orgány včetně kostní dřeně).
Obecně se jím ale těhotné nakazí jen vzácně, například porodník MUDr. Koucký se s tím za 11 let své praxe nesetkal.
Mononukleóza
Je způsobena virem ze skupiny herpetických virů, u nichž nebylo prokázáno, že by vývoj plodu jakkoli ovlivnily.
Zarděnky, spalničky
Proti zarděnkám i spalničkám se (stejně jako proti příušnicím) plošně očkuje, takže setkání s nimi víceméně nehrozí. Naštěstí, virus zarděnek je totiž velmi zákeřný a může plod poškodit (poničí sluch, zrak i psychomotorický vývoj), až usmrtit.
Nejvíce rizikovým je I. trimestr těhotenství, kdy bývá nakažení virem indikací k ukončení těhotenství.
Spalničky v raném stadiu gravidity mohou způsobit potrat, později předčasný porod. V pozdní fázi těhotenství již tolik nebezpečné nejsou, miminku způsobí vyrážku a průběh se dá potlačit podáním protilátek.
Opar
Virus způsobující opar (herpes simplex) je zákeřný tím, že po nákaze zůstává v těle, při oslabení organismu se aktivuje a onemocnění propuká znovu. Riziko viru pro plod existuje zejména v I. trimestru, proto se doporučuje opar určitě zaléčit.
Čekáte své první děťátko? I děti kamarádek vás mohou nakazit.
Pokud se vám opar na rtu objeví po porodu, je nutné zamezit přímému kontaktu miminka s infikovanými rty. Opar se může projevit i v genitální formě. Pokud se před porodem vyseje jako primární infekce (tedy poprvé), přistupuje se vzhledem k riziku nakažení miminka virem (způsobuje primárně vady očí a kůže) k porodu císařským řezem.