Proč miminka voní?

Přistihli jste se při tom, že vám vaše miminko voní tak, že se neudržíte a neustále k němu čicháte? Nejste jediní. Může za to příroda.
Proč miminka voní?

Na světě je to chytře zařízené. Miminka se rodí roztomilá, takže je hned na první pohled musejí rodiče milovat. Někteří však říkají, že to nebyl vzhled, co je k dítěti připoutalo, ale jeho vůně. „Každé ráno jsem musel jít k postýlce svého syna, abych se té vůně nadechl. Dodávalo mi to energii a zvláštní pocit uspokojení a blaženosti," říká tatínek Marek. Ale co to je za vůni? Voní každé miminko jinak, nebo si tu vůni jen namlouváme a cítíme vlastně směs pudrů a olejíčků?

Vezměme to vědecky

Studie, kterou zveřejnil časopis Frontiers in Psychology, potvrdila, že děti skutečně mají specifickou vůni, která má stimulovat smysly matky. Průzkumu se zúčastnilo třicet žen, z nichž patnáct bylo čerstvými matkami a patnáct zatím nerodilo. Cílem bylo zjistit, jak se přičichnutí k látce z pyžamka novorozeněte odrazí na jejich mozkové činnosti. Všechny vykázaly aktivitu podobnou té po požití kokainu nebo oblíbeného jídla, přičemž u žen, které rodily, byla reakce silnější. „Myslíme si, že vůně je součástí mechanismu, který má maminku poutat k dítěti a přimět ji, aby se o něj starala," říká Johan Lundstrom, biolog z výzkumného centra ve Philadelphii.

„Obdobný mechanismus může fungovat i na otce dítěte." Vůní novorozeňat se zabývali vědci už v roce 1984, kteří třem maminkám dali čichnout k zavinovačkám tří miminek. Všechny bezpečně poznaly, ve které bylo zabaleno právě jejich dítě. Studie z roku 2006 pak doplnila, že maminkám nevadí použité plínky jejich dětí. Zápach nevnímají tak ostře jako u cizích miminek. „Vůně a pachy jsou chemické látky," říká Johan Lundstrom. „Je ale těžké říct, jaké konkrétní prvky způsobují právě specifickou vůni miminek.

V přirozeném pachu těla je totiž 120 až 130 různých chemických prvků a jejich varianty jsou individuální. Přišli jsme ale na to, že součástí pachu miminek je vůně jejich plodové vody. Zkoumali jsme patnáct maminek a dvanáct tatínků, kterým jsme dali ze dvou vzorků určit, která plodová voda patří jejich dítěti. Dvanáct maminek a jedenáct tatínků hádalo správně." Zajímavé je, že výrobci kosmetických produktů pro děti se snaží vůni čerstvě narozených miminek napodobit a v každé zemi sahají po jiných ingrediencích. „Produkty ze Španělska nebo Francie mají přídavek pomerančovníkových květů a Američané zase přidávají vanilku," říká kosmetická konzultantka Michelle Kydd.

I maminky voní

Druhá část ‚voňavého' výzkumu studovala reakce dětí na vůni matky. Prokázalo se, že miminka reagují na vůni svých maminek a bezpečně ji rozeznala od čistého vzorku. I proto se doporučuje dávat nedonošeným dětem do inkubátoru nějakou část matčina oblečení nebo alespoň látku s matčinou vůní. Uklidní se tím obdobně, jako když je matky vezmou do náruče a přitisknou k sobě. Stejně tak miminka poznají vůni prsou své maminky a její mléko.

Za jak dlouho miminkovská vůně vyprchá? Většina rodičů se shodla na tom, že kolem šesti týdnů vůně mizí nebo slábne, ale zároveň se shodli, že ke svým dětem instinktivně čichají dál a je jim to příjemné. Jak jste na tom vy?

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články