Proč mám tak malé bříško?

Nejsou počty jako počty... Kolik mohu přibrat v těhotenství? A můžu si vůbec loknout alkoholu? A o kolik nás bude vlastně víc?
Proč mám tak malé bříško?
Proč tak malé bříško?
Osm kilo v 6. měsíci asi málo není. Co když přesto bříško není skoro vidět. Jsou obavy, že dítě něco vevnitř utlačuje, opodstatněné?
Dominika Tišnová, Benešov

Antonín Kaprál: Váš strach určitě není namístě. Rozhodně si nemyslím, že čím větší břicho, tím lépe. Žena obvykle přibere za celé těhotenství 8–12 kilogramů, ale to nikterak neovlivňuje prostor, který potřebuje dítě k vývoji. Příčina, která by skutečně mohla prostorově ovlivnit plod ve vývoji, by mohla být například nepřítomnost vody plodové z nějakých vážných důvodů, třeba po jejím odtoku vody, což byste jistě zjistila a což by bylo patrné při ultrazvukovém vyšetření, na kterém jste jistě nedávno byla.
 
Joint bez následků?
Na dovolené si lidé zpravidla užívají pohody, sluníčka, někdy i veselých sedánků. Na večírcích se pochopitelně příliš nešetří alkoholem, občas přijde na řadu i marihuana. Co když je žena v té době těhotná? Může to ovlivnit zdraví miminka, které čeká?
Jindra Plačková, Praha

Antonín Kaprál: V samém začátku těhotenství to chodí tak, že se plůdek buď přestane vyvíjet úplně, nebo se naopak vyvíjí normálně, takže by nějaký ten prohřešek mohl projít bez následků. Jinak alkohol jistě může plod poškodit, té marihuany nejspíš při kolujícím jointu v partě nebylo tak mnoho.
 
Ze skal na pevnou zem
Vysokohorská turistika, stejně jako lezení po skalách, je v současné době „in“, má v sobě i jisté nebezpečné prvky. Kdy musí nastávající maminka skal „nechat“? Má se k tomu odhodlat už v době, kdy se pokouší o miminko a neví, jestli je těhotná?
Eva Tomášková, České Budějovice

Antonín Kaprál: Až na vás bude těhotenství vidět, je čas ze skal slézt dolů. Hlavně z těch hodně špičatých, jak zpívá Ivan Mládek...
 
Podívat se pravdě do očí
Těhotenský test poměrně spolehlivě odhalí, že je žena v jiném stavu. Co ovšem ani nenaznačí, je to, zda půjde o dítě jedno, dvě, tři… Takové otázky si kladou především ty budoucí matky, v jejichž rodinách jsou dvojčata takřka pravidlem. Dědí se dvojčata v každé generaci? Co když se manžel bojí už teď…
Tereza Chudobová, Brno
 
Antonín Kaprál: Samozřejmě máte zvýšenou šanci na vícečetné těhotenství, doporučuji co nejdříve ultrazvukové vyšetření, ať se sama můžete podívat pravdě do očí. A určitě s sebou nezapomeňte vzít šťastného manžela.
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Antonín Kaprál - primář Gynekologicko-porodnického oddělení, nemocnice Kolín

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články