Proč jsem tak opuchlá?

Otékají vám nohy, jakmile jdete dál, než z kuchyně do předsíně? Nemůžete sundat prstýnek ani při mytí a bojíte se, že si ho budete muset nechat přeštípnout? Nebojte se, je to sice nepříjemné, ale naštěstí ne vážné. Otoky v těhotenství jsou poměrně častým problémem, který sužuje nastávající maminky.
Proč jsem tak opuchlá?
Těhotenské otoky
Těhotenství je jiný stav, takže počítejte s tím, že vás mohou potkat i „jiné“ obtíže, než kdybyste miminko nečekala. Ve vašem těle dochází k řadě změn a mnoho z nich se týká cévního systému. Vlivem hormonálních výkyvů dochází k zvětšení objemu cirkulující krve, a to dokonce až o 2 litry! Pak se zvýší tlak na cévní stěnu, což vede k průniku tekutiny do tkání, čímž se začínají tvořit otoky. V těhotenství jsou známy 4 základní stupně otoků - mezi dva první patří otoky kolem kotníků, otoky v oblasti bérců.
 
Tyto dva typy jsou fyziologické a měly by většinou po určité době, například po spaní, zmizet. Většinou se objevují během dne, zvláště když jste unavená a hodně jste stála nebo chodila, a také v létě, nebo když hledáte v noci vhodnou polohu ke spaní.
 
Kdy už to není legrace
Signálem, že něco není úplně v pořádku, jsou otoky i jinde než na dolních končetinách, například na rukou, v obličeji, nebo nemizící otoky. Otekly vám dokonce i víčka, třísla a břicho? Na nic nečekejte a uhánějte k lékaři. Tento stav může znamenat nebezpečí pro vás i miminko, a většinou je příznakem hrozící preeklampsie, která se kromě otoků projevuje ještě zvýšeným krevním tlakem a úbytkem bílkovin v moči. Toto onemocnění je poměrně vážné a většinou je nutná hospitalizace. K léčbě se využívá kombinace preparátů snižujících krevní tlak a magnezia, které působí jako prevence křečové pohotovosti. Podle daného stavu se pak rozhoduje o i plánování porodu - vždy ale do termínu. Ale nebojte se, to jsou skutečně extrémní případy, a na hrozící preeklampsii by vás stejně upozornil porodník.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Nedejte otokům šanci
To se snadno řekne, myslíte si možná teď. Ale jde s nimi vůbec něco dělat? Pokud jde o fyziologické otoky, většinou ani není žádná léčba nutná a stejně by spíše nebyla úspěšná. Existují však jednoduché rady, jak otoky alespoň trochu omezit, když už ne jim zcela předejít.
 
• Nedávejte nohy přes nohy, když sedíte, a když už sedíte, často s nimi hýbejte.
 
• Neseďte dlouho, protože dlouhé sezení zpomaluje cirkulaci krve. I když jste unavená, po chvíli na židli se alespoň protáhněte.
 
• Pokud jste bez jiných potíží, zkuste chodit na aqua aerobik, uvidíte, je to skvělá věc!
 
• Vždy noste vzdušné a pohodlné oblečení, lepší jsou volnější kalhoty, které vám nebudou „šněrovat“ lýtka, pořiďte si speciální těhotenské punčocháče zabraňující vzniku křečových žil a otoků.
 
• Noste pohodlnou obuv, zapomeňte na podpatky a úzké lodičky.
 
• Omezte příjem soli a během dne hodně pijte.
 
• Zlepšení může přinést i několikrát opakované ulehnutí na bok během dne na 20-30 minut, které usnadní vylučování přebytečné vody.
 
• Nezapomeňte chodit na pravidelné kontroly do těhotenské poradny, to kvůli měření tlaku a zjištění případné bílkoviny v moči. To ale stejně děláte, to vám radit nemusíme. :-)

Zajděte na lymfodrenáž
Na otoky blahodárně působí lymfodrenáž. Ta rozpohybuje lymfatický systém tkáně a především podporuje odtok lymfy (mízy, která tvoří obsah mízních cév) bez posilování přítoku krve. Manuální lymfodrenáž se vyznačuje lehkostí a jemností. Provádí se kruhovými hmaty prsty či dlaněmi zhruba 5-7x. Než se ovšem na lymfodrenáž vydáte, nejprve se poraďte se svým porodníkem. On zná váš momentální zdravotní stav a pozná, zda je pro vás lymfodrenáž v těhotenství prospěšná či nikoli.

Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články