Proč je skvělé mít sourozence? Můžou z vás být nejlepší přátelé

Ne všichni sourozenci spolu mají hezký vztah, a je to škoda. Tento vztah je totiž mimořádný. Když je potřeba, kdo jiný vám pomůže, než právě váš bratr nebo sestra? Které vlastnosti jsou pro sourozenecký vztah důležité?

Poctivost

V každém přátelském, romantickém, profesním i rodinném vztahu je poctivost základním stavebním kamenem. V pevných rodinách jsou obvykle sourozenci schopní velké upřímnosti.

Když se nad tím zamyslíte, sourozenci vidí většinou jeden druhého v tom nejlepším světle, ale zároveň i v tom nejhorším. Sourozenci často slouží jako první „kryt“, třeba před rodiči.

Poctivost mezi sourozenci poskytuje prostor pro vyjádření rozdílů, aniž by jeden z nich cítil potřebu cokoli předstírat. Ovšem poctivost není o tom, vnutit tomu druhému své přesvědčení o něčem sporném, tím by se naopak riskovalo narušení emocionální intimity. Upřímnost je o pocitech, přesvědčení a postojích.

Video: Podívejte se, jak chlapeček utišuje svou malou sestřičku

Oddanost

Rodinná loajalita či oddanost je něco, co je nám dáno a díky čemuž se členové rodiny vzájemně podporují a brání jeden druhého. Sourozenecký vztah je vlastně zajímavá kombinace nezpochybnitelné loajality, která existuje u osob, které spolu potenciálně intenzivně soupeří na domácí půdě.

Ovšem v okamžiku, kdy se dostanou mimo zdi svého domova, rodinná čest je pro ně důležitější než soupeření. „Věrnost mezi členy rodiny může být až ohromující a velmi silná. Ukázky loajality se mohou objevit už v raném dětství, když se sourozenci navzájem sebe zastávají, brání se před šikanou či drží tajemství,“ říká Suzanne Degges-White z Northern Illinois University.

Mělo by však vždy jít o zdravou loajalitu, nikoli o slepou, která může signalizovat rodinné dysfunkce.

Další vlastnosti důležité pro vztah se sourozencem si můžete přečíst tady.

Porod | Chování a vztahy | Sourozenci

Sourozenci u porodu? Podle psychologa jsou někteří rodiče ujetí

Video | Časopis Maminka | Rodinné konstelace | Sourozenci

Rok, dva, nebo pět? Existuje ideální věkový rozdíl mezi sourozenci?

Jak dříve rodiče vychovávali děti? Bez netu, televize a časopisů?

Video | Chování a vztahy | Rodina | Rodinné konstelace

VIDEO: „Naše kořeny pomáhají odhalit rodinné konstelace,“ říká konstelářka Monika Němcová

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře