Proč dělá batole tohle? Odpovědi na nejčastější otázky

Batolata jsou nejroztomilejší stvoření. Ale proč jen se tak ráda svlékají donaha, zkoumají, co skrývá plenka, každou minutu chtějí něco jiného a za každou cenu se snaží vylézt na nejvyšší kus nábytku?
Proč dělá batole tohle? Odpovědi na nejčastější otázky

Proč tolik miluje běhat nahaté? 

Nabízí se jednoduchá odpověď: Protože nahé přišlo na svět. Ale tričko ze sebe může strhávat prostě jen proto, že ho škrábe cedulka, je mu horko, anebo se mu nelíbí barva, vzorek, střih, styl... Podle psychologů batolata ještě nemají společenské zábrany, a tak klidně odhodí svršky kdekoli a kdykoli je napadne. Navíc jsou v tomhle věku okouzlena vlastní šikovností, schopností si s prádlem poradit a úspěch touží opakovat. A nakonec můžeme za jejich bleskurychlým striptýzem najít i kousek vzdoru - když jsi mě oblíkla, já se zase svleču.

 

Stydíte se, že vaše batole leze po čtyřech, mňouká a olizuje vaší návštěvě nohy? Berte to s humorem, nabídněte mu mléko v „kočičí“ misce a návštěva vše pochopí. 

 

Nejspíš vás už naháč přesvědčil, že nemá smysl se rozčilovat. A tak si nelamte hlavu, co s tím. Jen reagujte obezřetně: Pokud vybuchnete (ať už smíchem, nebo zlostí), když vstoupí do jídelny v Adamově rouše, zapamatuje si, že je to dobrý způsob, jak na sebe upoutat pozornost. Prostě ho nechte být a jen v klidu připomeňte, že svlékat se uprostřed narozeninové oslavy nebo na ulici není dobrý nápad. Kdyby byl, dělala byste to taky. 

Proč se snaží vylézt i na tu nejvyšší polici? 

Určitě se v něm neprobouzí talent pro horolezectví. Jen dosud vidělo svět z nanejvýš metrového nadhledu nebo zprostředkovaně z výšin vaší náruče. Ale teď, když už na vás není pohybově závislé, pouští se do vyšších sfér, aby poznalo věci z nové perspektivy. Je zkrátka zdravě zvídavé. Bohužel, takové výpravy bývají i nejčastější příčinou vážných úrazů, jejichž počet se každým rokem zvyšuje.

Proto udělejte opatření, která zmírní riziko: knihovnu pevně přišroubujte ke zdi, aby ji malý Spiderman na sebe neobrátil, kabely elektrospotřebičů smotejte a připevněte tak, aby jimi na sebe nemohl nic strhnout, těžké či křehké skleněné dekorace dočasně někam zamkněte. A samozřejmě zvyšte dohled. Co na tom, že z vystylovaného obydlí uděláte na pár měsíců holobyt a ze sebe bachaře. Důležité je, že batole k další svíčce na dortu došplhá ve zdraví. 

Co schovává plenka?

Dítě kolem dvou let fascinuje to, co je uvnitř plenky. Je to normální a obávat byste se mohla, kdyby ho to nezajímalo. Během zkoumání svého těla děti objevují i zóny potěšení. Od vás by měly slyšet, že to je penis/vagina a že je v pořádku, když se ho/jí dotýkají, ale jen v soukromí. Překvapit by vás neměl ani zájem dítěte o to, co z jeho těla vychází. Co nejvíc neutrálním tónem mu sdělte, že bobek není na hraní a měl by zůstat v plence nebo v nočníku.

Proč nejraději kreslí na zdi? 

Prostě proto, že je to z jeho pohledu obrovský prostor pro obrázek. Ale důvodů se najde víc: malovat vzpřímeně vestoje je přirozené a pohodlné, což dokazují i profi umělci, malování na stěny má i historické kořeny, a konečně, děti se přirozeně chtějí svými výtvory obklopit.

Jestli ale přece jen nechcete, aby vám dítě čmáralo po čerstvě vymalované zdi, nabídněte mu větší papír, nebo na zeď nalepte papírovou tapetu a vymezte tím prostor pro kreslení. Řešením je i velká tabule a křídy. Anebo tabulovou barvou natřete starý nevzhledný kus nábytku, který může dítě zhodnotit svými výtvory. Možností je hodně, a tak mu raději nabídněte, na co kreslit může. Funguje to líp než zákazy. Ty si totiž dvouletý prcek zapamatuje jen na chvíli. 

Proč můj drobeček metá jídlo po kuchyni? 

Rozhodně vás nechce rozčílit. Prostě ho jen zajímá, co se stane, když pošle mrkev z talíře přímo nebo obloukem k zemi. Logické vysvětlení vývojových psychologů, že se tak dítě seznamuje s fyzikálními zákony, vás potěší, protože děťátko prokazuje zvídavost a inteligenci. Ale logicky málokteré z nás tahle euforie vydrží, když přes jídelnu letí už desátý kousek brambory, z vysoké židličky odkapává zeleninové pyré a roztomilý drahoušek se tomu všemu spokojeně chechtá.

Že vás to vytáčí, je také logické, a tak dřív, než se seznamování s gravitací promění v test vaší trpělivosti, řekněte prckovi, že jídlo není na házení a trvejte na tom, že když ještě něco hodí, sundáte ho z židličky a nic jíst už nedostane. A pak hlavně důsledně dodržte, co jste slíbila. Jak připomínají odborníci, na jasné limity naše děti čekají. Pomáhají jim neztratit se a získat jistotu. 

Proč si cpe drobnosti nejen do pusy, ale i do nosu a do uší? 

Batolata si nacpou do tělních otvorů cokoli, co se tam vejde, od luštěnin přes mince po knoflíkové baterie, potvrzují lékaři ORL shodně s gastroenterology a pneumology. A psychologové to vysvětlují tak, že jednak se přitom mladší batolata učí vnímat různé tvary předmětů, a také se tím uklidňují podobně jako sáním dudlíku či palce.

 

Všechny děti si do školky přinesly látkové mazlíky, jen můj Jeníček nechtěl z ruky pustit hroudu staré vyschlé plastelíny. Dva měsíce jí říkal Ríša.

 

Jenže zatímco hrášek v nose život dítěte nejspíš neohrozí, spolknutá lithiová (knoflíková) baterie způsobí v jícnu a žaludku dítěte masakr a pak už o život jde. Proto dobře prohlédněte prostor, kde si dítě hraje a odstraňte všechny drobnosti včetně korálků, knoflíků, semen rostlin, malých součástí hraček. A odkliďte z dosahu dětí i oříšky. Právě ty děti snadno vdechnou a na průšvih je zaděláno. 

Proč stále kňourá, že chce zvednout na ruku a sotva ho držím, už se zase kroutí, abych ho pustila na zem? 

Pravděpodobně tím testuje, jakou sílu má jeho prosba, jak je pro vás důležité: Bude mě tatínek nosit, když chci? A jakmile dostane odpověd, je připravené jít dál. Dítě žije v tuto chvíli, a tak se i jeho potřeby a touhy rychle mění. Ale může mít i praktické důvody, když se dere do vaší náruče nebo na koně", chce vidět dál a víc, než mu zatím umožňuje jeho výška. A není divu, že vás jeho vrtochy přivádějí do varu.

Ani pro samotné dítě není dobře, abyste mu je donekonečna trpěli. Dítě se potřebuje naučit, že ne vždy může dostat to, co chce a vyrovnat se s tím. Takže se nemusíte cítit provinile, když mu pokaždé nevyhovíte. 

Proč mě moje dítě občas zničehonic uhodí hračkou? 

Neznamená to, že vás nemiluje. Jen zkoumá příčinu a následek ze všech stran. Zjiššuje, co hračka udělá, když s ní praští, ale na vás je, aby se dozvědělo, že když s ní někoho uhodí, bolí to. Nezlobte se na něj, jen mu bolestivou grimasou a slovy vklidu vysvětlete, že trefi t někoho hračkou není v pořádku. 

Pohádka 100x stejná 

  • Nehledejte problém v tom, když vaše batole chce slyšet stále dokola stejnou pohádku nebo písničku. Je to v pořádku.
  • Malým dětem toti ž vše, co znají a mohou předvídat, dává pocit bezpečí. Proto i zavedené rituály dokážou děti uklidnit a udržet v psychické pohodě.
  • Nebojte se, že s jedním příběhem dítě zakrní - buduje si slovní zásobu, a když ví, co v příběhu následuje, cítí se mistrovsky. 
     

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články