Připravte tátu na hlídání

První dny života tvoříte s miminkem takřka nerozlučnou dvojici. Dříve či později ale přijde chvíle, kdy se budete muset vzdálit, ať už to bude na hodinku, nebo třeba na celý víkend. Bude o vašeho drobka pečovat tatínek? Pak bude potřeba seznámit ho detailně s tím, jak na to.
Připravte tátu na hlídání

V posledních letech přibývá tatínků, kteří jsou v péči o své potomky stále aktivnější. Chtějí s nimi trávit co nejvíce času a doslova od narození se podílet na jejich výchově a sledovat pokroky. Také péče o miminko, jako je přebalování či krmení, pro ně většinou není velkou neznámou. Psychologové tento trend jednoznačně schvalují. Čím víc času totiž táta dítěti věnuje, tím silnější je pak jejich citová vazba a vzájemná důvěra. Jenže každý začátek je těžký. Navíc tatínkové mají situaci těžší v tom, že je příroda neobdařila žádnými mateřskými instinkty. Vaši pomoc uvítají a vy získáte trochu času sama pro sebe.

Důkladná příprava
Být s miminkem 24 hodin denně nemůžete. Ať už je důvod vašeho odloučení jakýkoli, ať jdete k lékaři nebo si dovolíte ten luxus a dopřejete si relaxační víkend s kamarádkami, je potřeba svěřit potomka do dobrých a spolehlivých rukou. Jestliže tatínek není vyloženě proti, jistě vás rád zaskočí. Důvěřujte mu! Bude to pro něj dobrá příležitost k prověření otcovských schopností. Takové prověrce ale musí předcházet pořádná příprava. Je totiž rozdíl v tom, pokud tatínek přebalí a nakrmí potomka, když jste doma a vše jistíte, anebo když bude široko daleko na bezbranné miminko sám. Jestliže jde o tatínkovu premiéru v hlídání, raději začněte trénovat postupně.

Přebalování nanečisto
Pro vás je většina věcí kolem péče o miminko samozřejmostí, ale pro muže to tak nebývá. Chodí domů z práce většinou v době, kdy už připravujete vaničku na koupání, takže mu běžné věci unikají. Na hlídací premiéře byste se proto měli dohodnout s časovým předstihem, aby se tatínek stihl připravit. Nejlepší bude, když si zkusí miminko přebalit či převléknout nejprve za vaší asistence. Ukažte mu, jak se co dělá a kde najde vše potřebné, a nechte mu volné pole. Že mu bude výměna plenky trvat o něco déle než vám, vůbec neřešte. Hlavně že bude miminko v suchu. Jakmile táta zvládne přebalování a převlékání, bude potřeba poradit si s krmením.

Jak s jídlem?!
„Největší překážkou, která mi bránila, abych od našeho syna odešla, bylo krmení. Kojila jsem ho totiž pomalu každé dvě hodiny a nedovedla jsem si představit, jak bych to vyřešila. Než bych zkoušela mléko odstříkat a učit malého pít z lahvičky, to jsem radši zůstala doma s ním,“ říká Petra. Odejít od miminka samozřejmě můžete, i když kojíte, jen je to trochu složitější na přípravu a trpělivost. Zkuste trochu mléka odstříkat do lahvičky a poproste partnera, babičku nebo kamarádku, ať dítě zkusí nakrmit, a to bez vaší asistence. Když mu totiž budete láhev nabízet vy, pravděpodobně bude zmatené a bude se dožadovat prsu. Z někoho jiného mateřské mléko neucítí, a pokud bude hladové, lahvičku si vezme. Když ne hned, obrňte se trpělivostí a zkoušejte, jednou se to povede. Jestliže odejdete na delší dobu, počítejte s většími zásobami mléka. Není problém ho odstříkat postupně a zamrazit ho. V každém případě to bude chtít kvalitní elektrickou odsávačku, kterou si dnes můžete i jednorázově půjčit. V případě, že máte méně mléka, zkuste nabídnout miminku hypoalergenní umělé mléko. O výběru se předem pro jistotu můžete poradit s pediatrem.

Sepište přehledný manuál!
Ve chvíli, kdy tatínek bravurně zvládá přebalování, krmení a převlékání, máte vlastně vyhráno, protože dokáže uspokojit základní potřeby dítěte. Jestliže však budete pryč déle než pár hodin, musíte seznámit partnera ještě s dalšími detaily péče o miminko. Protože jich není málo, je velmi praktické dát dohromady jakýsi manuál, ve kterém popíšete detailně celý den vašeho děťátka a další praktické věci, které se budou tátovi hodit. Nezapomeňte poznamenat i takové maličkosti, jako je třeba namazání tvářiček krémem s UV filtrem před tím, než půjdou na procházku, podání kapiček proti bolení bříška apod.

Připravte vše potřebné
Ať budete pryč pár hodin, nebo celý den, před odchodem nezapomeňte připravit vše, co bude táta k péči o potomka potřebovat.

Přebalování: Nakupte zásobu plenek, čisticích ubrousků a novou tubu s krémem na zadeček. Připravte i krabici s papírovými kapesníčky nebo papírové utěrky.

Oblečení: Vyskládejte do komínku na přebalovací pult nebo na postel zásobu oblečení, do kterého bude možné miminko převléknout. Pro tatínka bude jednodušší, když vyberete praktické overálky, které se dobře oblékají. Zvlášť dejte věci na doma a na procházku. A připravte raději víc. Sáhněte také spíše po neutrálních barvách, které se dají dobře kombinovat. Až se vrátíte, vyhnete se překvapení, co to má vaše dítě proboha na sobě!?

Krmení: Odstříkejte několik dávek mléka, v lednici nechte chladit maximálně dvě, zbytek zamrazte. Pro jistotu pak můžete poslat tatínkovi SMS, aby s předstihem mléko z mrazáku vyndal. Vyvařte více lahviček. Pokud dáváte dítěti umělé mléko, nezapomeňte na dostatečnou zásobu. Připravte i čisté plenky na rameno na odříhnutí.

Kočárek: Připravte ho tak, aby do něj tatínek miminko už jen položil. Nezapomeňte přibalit pláštěnku, aby ji nemusel nikde hledat, a náhradní dudlík!

SOS: Velmi důležité a praktické je zajistit tatínkovi pomoc v případě, že ji bude naléhavě potřebovat. Dohodněte se třeba s babičkou nebo s kamarádkou, která v případě nouze nejvyšší přijde a pomůže, když vy nebudete v dosahu. Telefon nechte na dobře viditelném místě – třeba na papírku na ledničce.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články