Přestěhovali jste se a vašeho školáka čeká změna kolektivu

Změnili jste o prázdninách trvalou adresu a váš školák v září zamíří do nového kolektivu? Pak asi bude potřebovat vaši pomoc.
Přestěhovali jste se a vašeho školáka čeká změna kolektivu
Nevíte kam dřív skočit, musíte zařídit spoustu formalit i praktických věcí a do toho vám váš potomek sdělí, že se vůbec stěhovat nechce. „Terezka dokonce jednou večer plakala. Nechtěla opustit své kamarádky a taky paní učitelku, se kterou si dobře rozuměla,“ vypráví maminka Lucie. „Kdybychom se nemuseli stěhovat kvůli manželově zaměstnání, raději bychom tenkrát zůstali v našem, byť dost malém, bytě. Terezka je spíš tichá, trvá jí déle, než se seznámí. Bála jsem se, jak to zvládne, a tak jsme za paní ředitelkou z nové školy a třídní učitelkou 3. A, do které dcerka později nastoupila, zašly s Terkou ještě v srpnu. Dostaly jsme od nich tip na různé kroužky i na koupaliště, kde většina dětí z města trávila poslední dny prázdnin. Terezce paní učitelka také poradila, aby pro své budoucí spolužáky napsala a nakreslila něco o sobě a její dílko pak pověsila na nástěnku. Netrvalo to ani měsíc a Terka si přestala stýskat po bývalých kamarádkách a malý rozdíl ve znalostech učiva brzo dohnala.“ Podle odborníků udělala Lucie přesně to, co bylo třeba: nezlobila se na dceru za její strach, nezlehčovala její obavy a pomohla jí udělat první krok k dětem i učitelům.

Různé reakce
Nemusíte se trápit výčitkami svědomí, že dítě stěhováním vytrháváte ze známého prostředí. Změny do života patří, a tak se i děti jejich zvládáním otužují. Jak rychle si zvykne záleží na jeho povaze a temperamentu, na důvodu stěhování i na tom, jak mu pomůžete zdomácnět v nové prostředí. „Tato změna by neměla být náhlá ze dne na den, ale rodiče by na ni měli svého potomka připravit. Pro dítě je důležité jasné vysvětlení a zdůvodnění, proč se stěhuje, a také další diskuse, kdy rodič slyší a bere v potaz i názory dítěte,“ říká psycholožka PhDr. Ilona Špaňhelová, „Každé dítě reaguje na změnu školy jinak, ale v zásadě by neměla být velkým problémem. Načasování stěhování na prázdniny může pomoci, protože dítě má více času seznámit se nejprve s okolím a najít si i první kamarády v sousedství. Dobrým nápadem je například i seznamovací párty, kterou rodiče pomohou dítěti zorganizovat pro jeho nové přátele.“

Změna chování
Změna prostředí může na čas ovlivnit chování vašeho děcka. Roli hraje nejen to, že bude v kolektivu nováčkem a že ne všechny děti budou vstřícné, ale i skutečnost, že způsob výuky může být jiný, nároky učitelů se mohou také lišit a například z vašeho dřívějšího premianta bude rázem průměrný žák. (Samozřejmě že tomu může být i naopak.) „Během doby, kdy se dítě adaptuje na nové podmínky, se u něj může objevit dočasný smutek nebo skleslost,“ vysvětluje psycholožka. „V některých případech se může jednat i o psychosomatické projevy – bolesti hlavy, břicha... Ale tato bolest nemá fyziologický základ, je to reakce na špatné přijetí změny, na neschopnost se s ní vyrovnat. U jiného dítěte naopak nemu-síte zpozorovat nic nzvyklého. Přibližně do měsíce se obvykle adaptace zlepšuje, dítě se přestává bát nového prostředí a má chuť si hledat kamarády. Kdyby se však jeho psychický stav nezlepšoval, nebo dokonce zhoršoval, pak by bylo dobré vyhledat dětského psychologa a poradit se, jak lze dítěti pomoci.“

Jak pomůžete?
- promluvte si s dítětem o nutnosti se smířit se stěhováním a zdůrazněte výhody této změny
 
- připomeňte, že nemusí rušit kontakty s kamarády – může si s nimi psát, případně je navštívit
 
- svěřte se mu, že ani pro vás to není jednoduché v jiném prostředí, ale že se budete snažit se rychle sžít s novými sousedy, známými, kolegy v novém zaměstnání atd.
 
- nabídněte mu vzájemnou pomoc při poznávání okolí nového bydliště, pomozte mu objevit místní dětské sportovní či umělecké kluby a motivujte je k novým zájmům
 
- seznamte sebe i dítě předem s novou školou
 
- promluvte si s třídní učitelkou o problémech dítěte a požádejte ji o pomoc v jeho zapojení do kolektivu
 
- dovolte mu pozvat nové kamarády na návštěvu a pomozte mu pro ně připravit program
 
- buďte trpěliví, když se dočasně zhorší jeho prospěch v nové škole
 
- pomozte mu zvyknout si na jiný školní režim a požadavky pedagogů
 
- nezlehčujte jeho starosti a obavy z nového prostředí, i když se vám budou zdát nepodstatné a zbytečné, naopak je vyslechněte, spolu s dítětem je rozeberte a navrhněte postup řešení
 
- nevíte-li si rady, zajděte za dětským psychologem

Další projevy
S nejistotou spojenou se stěhováním mohou souviset i další změny v chování vašeho dítěte. Možná jste si všimli, že

- je více bázlivé a přestává si věřit

- je nesoustředěné, roztržité, duchem nepřítomné

- zhoršilo svůj prospěch ve škole

- je více unavené a častěji onemocní

- je častěji vzteklé, případně i agresivní.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články