„Přemýšlejte nad tím, jaké fotky s dětmi dáváte na internet,“ radí odborník

Kdo by se nepochlubil fotkami svých potomků na Facebooku nebo Instagramu? Jak to ale dělat bezpečně, tedy s menším než malým rizikem zneužití?
„Přemýšlejte nad tím, jaké fotky s dětmi dáváte na internet,“ radí odborník

Odpověď je jednoduchá: těžko. Zveřejňovat fotky a informace o rodině na sociálních sítích, veřejných albech apod. vždycky znamená do určité míry riskovat. Na druhé straně, dnes to dělá (skoro) každý, a hlavně pro maminky na mateřské a rodičovské je virtuální prostředí často důležitou spojkou se světem, a místem, kde si mnohé z nás našly kamarádky na celý život.

Takže ano, chceme se chlubit, chceme sdílet – a někdy v tom nadšení a radosti zapomínáme, „že jsou i zlí lidi“, jak říká Spejbl v Pasti na Hurvínka, což je v tomhle kontextu docela případná didaktická připomínka. Jaká pravidla bychom tedy měli dodržovat, pokud se nehodláme vzdát postování fotek a glos z rodinného života?

Už spí, tak hurá na Facebook. Hrozí vám závislost na sociálních sítích?

Už spí, tak hurá na Facebook. Hrozí vám závislost na sociálních sítích?

Pedofilní komentář u alba

„Hrozbám kybernetického světa mnohdy vystavují své děti sami rodiče, a to tím, že uveřejňují jejich fotografie, zázemí, volnočasové aktivity, nebo i osobní informace,“ konstatuje Petr Kuboš ze společnosti Kaspersky Lab, která se zaměřuje právě na kybernetickou bezpečnost a antivirové softwary.

„Fotografie dětí v nevhodných pózách, či dokonce nahých se totiž mohou snadno dostat do rukou jedinců, kteří se postarají o jejich šíření v temných koutech internetu,“ varuje.

Tohle se bohužel nedávno stalo pětatřicetileté Kamile: „Ze serveru, kam jsem kdysi ukládala fotky svých dětí, ale už tam asi pět let vůbec nechodím, mi přišlo upozornění na nový komentář. Byl napsaný v angličtině, a když jsem si ho přečetla, zamrazilo mě. Byla to esence úchylnosti a pedofilie,“ vzpomíná s odporem. Na fotce byla její tehdy dvouletá dcerka v podřepu na zahrádce.

„Okamžitě jsem napsala provozovateli, ten mi příslušné album obratem zamkl a dotyčného zablokoval. Prý všechny takové případy hlásí, ale jednak je šance na dopadení mizivá, jednak tady prý skutečně šlo o uživatele ze zahraničí,“ vypráví.

„Je mi ovšem jasné, že každý si může vytvořit tolik virtuálních identit, kolik chce, a hlavně – pokud měl tu drzost, že fotku veřejně okomentoval, tak ji nejspíš měl už dávno staženou… Ani se mi nechce domýšlet, kde všude koluje a za jakým účelem. Nechápu, jak jsem mohla být tak hloupá a neopatrná,“ vyčítá si.

Možná by vás stejně jako Kamilu jednoduše nenapadlo, že existují osoby, které vzrušují předškolní děti, neřku-li batolata nebo úplná miminka, ale kriminalisté by mohli vyprávět…

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články